تیم اقتصادی دولت دوازدهم زیر ذره‌بین (۱)

در این پرونده زندگینامه و سوابق گزینه‌های پیشنهادی رئیس دولت دوازدهم برای اداره ۸ وزارتخانه اقتصادی دولت زیر ذره‌بین قرار گرفته است. بخش نخست این پرونده به بررسی سوابق اعضای ابقاشده از دولت سابق در تیم اقتصادی دولت دوازدهم اختصاص دارد.

به گزارش عیارآنلاین، حسن روحانی، رئیس‌جمهور منتخب سه روز بعد از برگزاری مراسم تحلیفش در مجلس شورای اسلامی، فهرست وزرای پیشنهادی خود برای دولت دوازدهم را تقدیم خانه ملت کرد. روحانی چهار وزیر اقتصادی خود یعنی وزرای امور اقتصاد و دارایی (طیب‌نیا)، نیرو (چیت‌چیان)، صنعت، معدن و تجارت (نعمت‌زاده) و ارتباطات و فناوری اطلاعات (واعظی) را تغییر داد و چهار وزیر اقتصادی دیگر یعنی وزرای جهاد کشاورزی (حجتی)، نفت (زنگنه)، راه‌وشهرسازی (آخوندی) و تعاون، کار و رفاه اجتماعی (ربیعی) بار دیگر ابقا شدند. در این پرونده زندگینامه و سوابق گزینه‌های پیشنهادی رئیس دولت دوازدهم برای اداره ۸ وزارتخانه اقتصادی دولت زیر ذره‌بین قرار گرفته است. بخش نخست این پرونده به بررسی سوابق اعضای ابقاشده از دولت سابق در تیم اقتصادی دولت دوازدهم اختصاص دارد.

* وزارت جهاد کشاورزی

محمود حجتی، متولد ۱۳۳۴ در نجف‌آباد استان اصفهان است. گزینه پیشنهادی روحانی برای اداره وزارت جهاد کشاورزی دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی اصفهان است. حجتی در دولت یازدهم مانند دولت‌های هفتم و هشتم (سال‌های ۷۹ تا ۸۴)، وزیر جهاد کشاورزی بود. سایر سوابق کاری مهم حجتی عبارت است از: عضو شورای مرکزی جهاد سازندگی از سال ۶۴ تا ۶۸، استاندار سیستان‌وبلوچستان از سال ۶۸ تا ۷۳، مجری طرح سد کرخه از سال ۷۳ تا ۷۶، وزیر راه و ترابری از سال ۷۶ تا ۷۹.

حجتی از وزرای پرتلاش دولت یازدهم بود که کارنامه‌ای قابل دفاع در اقتصاد مقاومتی داشت. گزینه پیشنهادی روحانی برای اداره وزارت جهاد کشاورزی در دولت دوازدهم اعتقاد زیادی به اجرای مداوم قانون تمرکز اختیارات کشاورزی داشت و توانست با استفاده از ظرفیت‌های این قانون،‌ دروازه واردات برخی محصولات اساسی کشاورزی را ببندد تا شاهد رونق تولید داخل آن محصولات و درنهایت، افزایش ضریب خودکفایی کشور در تأمین غذای اساسی باشیم به‌گونه‌ای که واردات غذای اساسی به واردات کل در دولت یازدهم به‌صورت مداوم کاهش یافت و به حدود ۸ درصد در پایان دولت اول روحانی (سال ۹۵) رسید. البته انتقاداتی به عملکرد حجتی در زمینه تنظیم بازار محصولات کشاورزی بخصوص در روزهای خاص سال مانند ایام عید وارد است. کارشناسان اعتقاد دارند حجتی در دولت دوازدهم کار مشکل‌تری برای مدیریت واردات بی‌رویه محصولات کشاورزی دارد زیرا گزینه پیشنهادی روحانی برای وزارت صنعت، معدن و تجارت دولت دوازدهم، از وزرای سابق بازرگانی است و به دنبال افزایش واردات با هدف آزادسازی حجم بیشتری از پول نفت صادراتی ایران در کشورهای خارجی خواهد بود. درواقع، با توجه به سابقه تاریخی کشور در زمینه افزایش قابل‌توجه واردات محصولات کشاورزی هم‌زمان با افزایش واردات کل، احتمال تکرار این اتفاق اصلاً دور از ذهن نیست.

* وزارت نفت

بیژن زنگنه، متولد ۱۳۳۱ در کرمانشاه است. گزینه پیشنهادی روحانی برای اداره وزارت نفت دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی عمران از دانشگاه تهران است. زنگنه در دولت یازدهم مانند دولت‌های هفتم و هشتم (سال‌های ۷۶ تا ۸۴)، وزیر نفت بود. سایر سوابق کاری مهم زنگنه عبارت است از: معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال ۵۹ تا ۶۱، وزیر جهاد سازندگی از سال ۶۲ تا ۶۷، وزیر نیرو از سال ۶۷ تا ۷۶. وزیر پیشنهادی نفت دولت دوازدهم سال‌ها عضو شورای اقتصاد و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده است. زنگنه تا سال ۸۵ و قبل از بازنشستگی، عضو هیئت‌علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی بود و اواسط دی ۹۵ با موافقت هیئت‌امنای دانشگاه تهران، عضو هیئت‌علمی انستیتو مهندسی نفت پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران شد.

افزایش قابل‌توجه صادرات نفت و میعانات گازی در شرایط پسابرجام، بهره‌برداری از فازهای ۱۲ و ۱۵ تا ۲۱ پارس جنوبی، تدوین مدل جدید قراردادهای نفتی (IPC) و ایجاد زیرساخت قانونی آن و نهایتاً امضای قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با شرکت فرانسوی توتال با استفاده از این مدل قراردادی مهم‌ترین دستاوردهای زنگنه در دولت یازدهم بودند. البته بسیاری از کارشناسان انتقادهای زیادی درباره مدل جدید قراردادهای نفتی و بخصوص قرارداد با توتال مطرح می‌کنند و اعتقاد دارند امضای این قرارداد در راستای منافع ملی نبود. باوجوداین، همچنان جنجالی‌ترین بخش پرونده زنگنه در وزارت نفت، امضای قرارداد کرسنت (صادرات گاز به امارات) در دولت اصلاحات است که هنوز اجرایی نشده و شکایت این شرکت اماراتی به دادگاه لاهه و محکومیت ایران را در پی داشته و پرونده آن همچنان مفتوح است. بدون تردید، یکی از بزرگ‌ترین ناکامی وزارت نفت دولت یازدهم ۶٫۵ برابر شدن واردات بنزین و افزایش قابل‌توجه مصرف این فرآورده نفتی بود و صرفاً زنگنه در ماه‌های ابتدایی امسال موفق شد فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس را به‌صورت ناقص راه‌اندازی کند تا در دولت اول روحانی بار دیگر شاهد تکرار خاطره دولت اصلاحات در زمینه افزایش شدید مصرف و واردات بنزین هم‌زمان با پیشرفت بسیار کند روند احداث پالایشگاه‌های نفت و میعانات گازی باشیم.

* وزارت راه‌وشهرسازی

عباس آخوندی، متولد ۱۳۳۶ در نجف (کشور عراق) است. گزینه پیشنهادی روحانی برای اداره وزارت راه‌وشهرسازی دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی راه و ساختمان از دانشگاه تهران و دکتری اقتصاد سیاسی از کالج رویال هالووی دانشگاه لندن انگلستان است. آخوندی در دولت یازدهم، وزیر راه‌وشهرسازی و در دولت ششم (سال‌های ۷۲ تا ۷۶)،  وزیر مسکن و شهرسازی بوده است. سایر سوابق کاری مهم او عبارت است از: عضو شورای مرکزی جهاد سازندگی از سال ۵۸ تا ۶۱، معاون سیاسی و اجتماعی وزیر کشور از سال ۶۱ تا ۶۵، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از سال ۶۶ تا ۷۲، قائم‌مقام مدیرعامل سازمان صداوسیما از سال ۷۶ تا ۷۷. وزیر پیشنهادی راه‌وشهرسازی دولت دوازدهم سال‌ها عضو شورای رقابت و شورای مرکزی نظام‌مهندسی ساختمان بوده و از سال ۸۵، عضو هیئت‌علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران شده است.

تداوم رکود شدید در بخش مسکن، مهم‌ترین و قابل‌لمس‌ترین خروجی فعالیت‌های آخوندی در دولت یازدهم بود که تأثیرات منفی فراوانی بر ده‌ها صنعت وابسته به این بخش گذاشت و از عوامل اصلی رکود آن‌ها بود. البته وزیر راه‌وشهرسازی تلاش کرد تا با افزایش وام خرید مسکن، تقاضا را تحریک کند و به بخش مسکن رونق دهند؛ اما این سیاست به دلیل بی‌توجهی به سطح اقتصادی مردم در تعیین پس‌انداز اولیه و بازپرداخت اقساط وام شکست خورد. همچنین آخوندی نه‌تنها به دنبال اجرای سیاست تحریک عرضه نرفت بلکه هم طرحش برای احداث مسکن یعنی «مسکن اجتماعی»، از روی کاغذ بلند نشد و هم به طرح دولت‌های نهم و دهم در این زمینه یعنی «مسکن مهر» به‌صورت مداوم بی‌مهری کرد به‌گونه‌ای که تکمیل این طرح تا پایان دولت یازدهم محقق نشد. البته گزینه پیشنهادی روحانی برای اداره وزارت راه‌وشهرسازی دولت دوازدهم که در چهار سال اخیر دو بار توسط نمایندگان مجلس نهم و دهم استیضاح شد اما موفق شد دوباره رأی اعتماد بگیرد، توجه زیادی به نوسازی ناوگان هوایی و خرید هواپیماهای جدید از شرکت‌های ایرباس و بوئینگ در شرایط پسابرجام داشت و موفقیت‌های اندکی در این زمینه به دست آورد.

* وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

علی ربیعی، متولد ۱۳۳۴ در تهران است. گزینه پیشنهادی روحانی برای اداره وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دارای مدرک کارشناسی مدیریت دولتی از دانشگاه تهران و کارشناسی ارشد مدیریت امور فرهنگی از دانشگاه علامه طباطبایی و دکتری مدیریت استراتژیک است. ربیعی در دولت یازدهم هم وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود. سایر سوابق کاری مهم ربیعی عبارت است از: مسئول شاخه کارگری حزب جمهوری اسلامی تا سال ۶۰، عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، معاون حقوقی و پارلمانی وزارت اطلاعات از سال ۶۶ تا ۷۲، مسئول اجرایی و مسئول کمیته تبلیغات دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی از سال ۷۲ تا ۸۴، مشاور اجتماعی رئیس دولت‌های هفتم و هشتم از سال ۷۶ تا ۸۴. ربیعی عضو هیئت‌علمی دانشگاه پیام نور است و سابقه عضویت یا ریاست هیئت‌مدیره برخی شرکت‌های زیرمجموعه ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و بنیاد مستضعفان را در کارنامه خود دارد.

ربیعی مشابه وزرای کار دولت‌های قبلی معتقد است که این وزارتخانه مسئول ایجاد شغل نیست و صرفاً در این زمینه سیاست‌گذاری می‌کند ولی درعین‌حال می‌گوید من وزیر کار به‌تنهایی نیستم، وزیر بیکاران هم هستم. ارتباط این وزارتخانه با وضعیت جمعیت بیش از ۳ میلیون نفری بیکاران عمدتاً فارغ‌التحصیلان جوان در کنار وضعیت بحرانی صندوق‌های بازنشستگی و بیمه‌های درمانی، حساسیت مسئولیت ربیعی در اداره وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت دوازدهم را به‌شدت افزایش داده است. در همین راستا، شاهد مجادلات رسانه‌ای و خصوصی گسترده ربیعی با حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دولت یازدهم که گزینه پیشنهادی روحانی برای این پست در دولت دوازدهم هم هست، درباره فشار سنگین اجرای طرح تحول سلامت بر بیمه‌های درمانی و ورشکستگی آن‌ها بودیم. پیش‌بینی می‌شود در صورت رأی اعتماد مجدد ربیعی و قاضی‌زاده هاشمی شاهد تشدید مجادلات آن‌ها درباره طرح تحول سلامت خواهیم بود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: