تیم اقتصادی دولت دوازدهم زیر ذره‌بین (۲)

در این پرونده، زندگینامه و سوابق گزینه‌های پیشنهادی رئیس دولت دوازدهم برای اداره ۸ وزارتخانه اقتصادی دولت زیر ذره‌بین قرار گرفته است. در یاددااشت پیش رو، سوابق اعضای جدید تیم اقتصادی دولت دوازدهم بررسی می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، حسن روحانی، رئیس‌جمهور منتخب سه روز بعد از برگزاری مراسم تحلیفش در مجلس شورای اسلامی، فهرست وزرای پیشنهادی خود برای دولت دوازدهم را تقدیم خانه ملت کرد. روحانی چهار وزیر اقتصادی خود یعنی وزرای امور اقتصاد و دارایی (طیب‌نیا)، نیرو (چیت‌چیان)، صنعت، معدن و تجارت (نعمت‌زاده) و ارتباطات و فناوری اطلاعات (واعظی) را تغییر داد و چهار وزیر اقتصادی دیگر یعنی وزرای جهاد کشاورزی (حجتی)، نفت (زنگنه)، راه‌وشهرسازی (آخوندی) و تعاون، کار و رفاه اجتماعی (ربیعی) بار دیگر ابقا شدند. در این پرونده زندگینامه و سوابق گزینه‌های پیشنهادی رئیس دولت دوازدهم برای اداره ۸ وزارتخانه اقتصادی دولت زیر ذره‌بین قرار گرفته است. بخش نخست این پرونده به ۴ وزیر ابقاشده در دولت اختصاص داشت. در ادامه، سوابق اعضای جدید تیم اقتصادی دولت دوازدهم بررسی می‌شود.

وزارت امور اقتصادی و دارایی

مسعود کرباسیان، متولد ۱۳۳۵ در اصفهان است. گزینه پیشنهادی روحانی برای اداره وزارت امور اقتصادی و دارایی دارای مدرک کارشناسی برنامه‌ریزی، کارشناسی ارشد مدیریت و دکترای مدیریت بازرگانی است. کرباسیان در دولت یازدهم مانند دولت هشتم (سال‌های ۸۰ تا ۸۴)، معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس‌کل گمرک بود. سایر سوابق کاری مهم کرباسیان عبارت است از: معاون اقتصادی و بازرگانی وزارت صنایع سنگین از سال ۶۱ تا سال ۶۸، معاون طرح و برنامه وزارت بازرگانی از سال ۶۸ تا سال ۷۱، بازرگانی خارجی وزارت بازرگانی از سال ۷۱ تا ۷۶، معاون بازرگانی وزارت نفت از سال ۷۶ تا ۷۷، معاون بازرگانی داخلی وزارت بازرگانی از سال ۷۷ تا ۸۰ و معاون خدمات شهری شهرداری تهران از سال ۸۴ تا ۸۸.

وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی دولت دوازدهم سال‌ها عضو شورای پول اعتبار، شورای بانک‌ها، ستاد تنظیم بازار داخلی و ستاد مبارزه با مواد مخدر و همچنین عضو هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و شرکت توانیر بوده است.

کرباسیان در دوره ریاست مجدد خود بر گمرک، کارنامه درخشانی بر جای گذاشت به‌گونه‌ای که یکی از مهم‌ترین و موفق‌ترین اقدامات وزارت اقتصاد و دارایی در دولت یازدهم راه‌اندازی سامانه جامع گمرکی و مکانیزه کردن امور تجارت فرامرزی بود که توسط گمرک صورت گرفت. با رونمایی از این سامانه در سال ۹۳، دوازده خدمت گمرکی به‌صورت الکترونیکی ارائه شد. برخی از مزایای اندازی سامانه جامع گمرکی و مکانیزه کردن امور تجارت فرامرزی، کاهش زمان تشریفات واردات از ۲۶ روز به ۳ روز و برای صادرات از ۷ روز به ۱ روز، به صفر رساندن جعل فیش‌های بانکی، افزایش قابل‌توجه کشف کالاهای قاچاق و بهبود ۱۸ رتبه‌ای ایران در شاخص لجستیک گمرکی بود. همچنین با راه‌اندازی این سامانه، درآمدهای گمرکی با وجود کاهش میزان واردات، افزایش چشمگیری را تجربه کرد و از ۷۶۴۰ میلیارد تومان در سال ۹۱ به ۱۸۱۹۰ میلیارد تومان در سال ۹۵ رسید. البته همچنان این سامانه نیازمند اصلاحات فراوانی است زیرا همچنان بخش اعظم قاچاق از طریق مبادی رسمی و گمرکی صورت می‌گیرد.

وزارت نیرو

حبیب‌الله بی‌طرف، متولد ۱۳۳۵ در یزد است. گزینه پیشنهادی روحانی برای اداره وزارت نیرو دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی عمران از دانشگاه تهران است. بی‌طرف در ماه‌های پایانی دولت یازدهم (از اواسط دی ۹۵) معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت و در دولت‌های هفتم و هشتم (سال‌های ۷۶ تا ۸۴) هم وزیر نیرو بود. سایر سوابق کاری مهم بی‌طرف عبارت است از: استاندار استان یزد از سال ۶۵ تا ۶۸، معاون آموزش و سازندگی وزارت نیرو از سال ۶۹ تا ۷۳، مجری طرح‌های ملی کارون ۳ و ۴ از سال ۷۳ تا ۷۶. وزیر پیشنهادی نیرو دولت دوازدهم سابقه عضویت و ریاست سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران و همچنین عضویت هیئت‌علمی پژوهشی پژوهشگاه نیرو را در کارنامه خود دارد.

اسم بی‌طرف با سدسازی‌های بی‌رویه ازجمله سد گتوند گره خورده است اما نباید فراموش کرد که قراردادهای جسورانه و دقیق شرکت مپنا با شرکت‌های آنسالدوی ایتالیا و زیمنس آلمان در زمان وزارت ایشان در دولت اصلاحات بسته شد و اجرایی گردید که منجر به انتقال فناوری توربین‌های گازی و بخاری به کشورمان و درنهایت، توانمند شدن شرکت داخلی مپنا در زمینه نیروگاه‌سازی شد. گفتنی است گزینه پیشنهادی روحانی برای اداره وزارت نیرو عضو اولین شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت و یکی از اعضای شورای رهبری شش‌نفره دانشجویان مسلمان پیرو خط امام در جریان تسخیر سفارت آمریکا در روز ۱۳ آبان ۵۸ بوده است.

وزارت صنعت، معدن و تجارت

محمد شریعتمداری، متولد ۱۳۳۹ در تهران است. گزینه پیشنهادی روحانی برای اداره وزارت صنعت، معدن و تجارت دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی است. شریعتمداری در دولت یازدهم معاون اجرایی رئیس‌جمهور و در دولت‌های هفتم و هشتم (سال‌های ۷۶ تا ۸۴) هم وزیر بازرگانی بود. سایر سوابق کاری مهم شریعتمداری عبارت است از: قائم‌مقام وزیر بازرگانی از سال ۶۸ تا ۷۲، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) از سال ۷۳ تا ۷۶، معاون نظارت و حسابرسی دفتر مقام معظم رهبری از زمان تأسیس تا سال ۷۶، عضو شورای راهبردی روابط خارجی از سال ۷۷ تا ۹۲ و رئیس کمیسیون اقتصادی این شورا. وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت دولت دوازدهم سال‌ها عضو هیئت‌امنای دانشگاه‌های مازندران، علامه طباطبایی و فنی و حرفه‌ای و همچنین عضو هیئت‌امنای ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و بنیاد شهید انقلاب اسلامی بوده است.

نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت اول روحانی بیشتر گرایشش به تولید و صنعت بود و به همین دلیل، عملکردش به‌شدت موردانتقاد تجار و بازرگانان قرار داشت. اما شریعتمداری که سابقه تصدی پست وزارت بازرگانی در دولت اصلاحات هم دارد و رئیس ستاد انتخاباتی روحانی در انتخابات ۹۶ هم بود، گرایش شدیدی به بخش تجارت دارد و قابل پیش‌بینی است که میان تولید و تجارت به نفع تجارت تصمیم خواهد گرفت. درنتیجه، پیش‌بینی می‌شود در دولت دوم روحانی شاهد تشدید واردات و تضعیف بیشتر تولید داخلی باشیم. درواقع، شریعتمداری گزینه مناسبی در راستای افزایش واردات برای آزادسازی حجم بیشتری از پول نفت صادراتی ایران در کشورهای خارجی است که به دلیل باقی ماندن تحریم‌های بانکی در شرایط پسابرجام فقط از طریق واردات آزاد می‌شود اما موفقیت این وزیر در پیاده‌سازی این استراتژی قطعاً به ضرر تولید داخلی تمام خواهد شد.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

محمدجواد آذری جهرمی، متولد ۱۳۶۰ در جهرم استان فارس است. گزینه پیشنهادی روحانی برای اداره وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دارای مدرک کارشناسی مهندسی برق از دانشگاه صنعت آب و برق (شهید عباسپور) است. از آذری جهرمی به‌عنوان جوان‌ترین مدیر ارشد حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور یاد می‌شود و مهم‌ترین سوابق کاری او عبارت است از: مدیرکل امنیت سیستم‌های ارتباطی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از سال ۸۸ تا ۹۳،‌ عضو هیئت‌مدیره غیرموظف شرکت خدمات ارتباطی رایتل و عضو هیئت‌مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت از سال ۹۳ تا ۹۵ و معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس هیئت‌مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت از سال ۹۵.

جوان‌ترین وزیر پیشنهادی کابینه دوازدهم، اهداف کلان استراتژیک در برنامه خود را توسعه متوازن، عادلانه، امن، ایمن و پایدار، دسترسی پهن باند به شبکه ملی اطلاعات با رعایت صیانت اجتماعی و فرهنگی و متناسب با تقاضا با افزایش سرعت و کیفیت و کاهش قیمت خدمات پهن باند قرار داده است. همچنین در این برنامه به هوشمند‌سازی دولت و دسترسی آزاد به اطلاعات و توسعه فناوری اطلاعات و کاربردها و محتوای بومی با رویکرد اقتصاد و تحقق اقتصاد دیجیتالی با رویکرد اقتصاد مقاومتی و دانش‌بنیان با افزایش رشد ارزش‌افزوده بخش فناوری اطلاعات توجه کرده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: