سلحشوری: نباید استفاده نکردن از بانوان در کابینه را به گردن دیگران بیندازیم

رئیس فراکسیون زنان مجلس: اعتقاد داریم یکی از راهکارهای توسعه سیاسی استفاده از زنان در سطح کلان قدرت است؛ هم اکنون معاون رئیس جمهور زن داریم اما نیاز به وزیر زن وجود دارد و این مطالبه جامعه زنان است. آقای احمدی نژاد از بانوان در کابینه دولتش استفاده کرد لذا نباید استفاده نکردن از بانوان در کابینه را به گردن دیگران بیندازیم، دولت حمایت ۵۱ درصدی زنان را داشته تا هم اکنون آقای روحانی رئیس جمهور شود لذا داشتن وزیر زن یک مطالبه تلقی می شود.

به گزارش عیارآنلاین، نشست خبری رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در خصوص ارائه گزارش عملکرد یکساله و برنامه های آتی این فراکسیون صبح امروز (دوشنبه، ۲ تیرماه)  در مجلس شورای اسلامی برگزار  شد.

پروانه سلحشوری با اشاره به اینکه طی یک سال گذشته فراکسیون زنان مجلس با اهداف مشخصی تلاش کرده تا اقدامات مناسبی را در راستای موضوعات مربوط به حوزه زنان انجام دهد، گفت: ۱۷ زن بدون در نظر گرفتن هیچ گرایش سیاسی و در فراکسیون عضو هستند و این افراد تاکنون بدون در نظر گرفتن اختلاف نظرها در جهت تصویب قوانین با یکدیگر هم گام بوده اند.

توجه به مباحث حوزه زنان در برنامه ششم توسعه

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سال گذشته به دلیل بررسی برنامه ششم توسعه در مجلس، سال پرمشغله ای بود، اظهار کرد: با توجه به اینکه دولت در برنامه ششم توسعه احکامی را مطرح کرده بود و بنا بر تصمیم مجلس مقرر شد برنامه های دیگری نیز به آن اضافه شود تلاش شد تا مبحث زنان نیز در برنامه پنج ساله توسعه مورد توجه قرار بگیرد.

وی ضمن یادآوری اینکه با همراهی دکتر لاریجانی ۴ نفر از نمایندگان زن مجلس در کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه عضو شدند تا بتوانند مسائل حوزه زنان در این برنامه پنج ساله را پیگیری کنند، افزود: بر این اساس فعالیت های خوبی انجام شد، طبق نظر مسئولان بانوان کارنامه خوبی را از خود به جای گذاشتند.

سلحشوری با اشاره به اینکه دو برنامه پیگیری تابعیت زنان ناشی از ازدواج با افراد بیگانه و موضوع گذرنامه و خروج زنان را توسط فراکسیون زنان پیگیری کرده ایم، تصریح کرد: خوشبختانه هم اکنون شرایط در دو محور یاد شده بهبود یافته است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در یک سال گذشته تلاش های زیادی برای تجهیز فراکسیون و بهبود وجه سخت افزاری انجام شده است.

وی با اشاره به تلاش نمایندگان زن در کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه برای تصویب ماده ۳۱ برنامه مذکور که بعدها به ماده ۱۱۶ تبدیل شد، گفت: به دلیل اینکه بحث عدالت جنسیتی در این ماده مطرح شده بود افراد و گروه های بسیاری مخالفت هایی را مطرح می کردند و دلایلی مانند اینکه شاید این موضوع مربوط به مباحث فمنیستی است را مطرح می کردند در حالی که در مباحث فمنیستی بحث برابری جنسیتی مطرح است.

رئیس فراکسیون زنان مجلس ادامه داد: با توجه به تلاش های انجام شده در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی عدالت جنسیتی در کمیسیون مذکور تصویب و در برنامه نیز با اخذ رأی بالا مورد توجه قرار گرفت.

سلحشوری با اشاره به اینکه اگر به مصوبه مذکور توجه شود شاهد ارتقاء جایگاه زنان خصوصا جایگاه سازمانی آن ها خواهیم بود، گفت: زنان تا حدی می توانند در یک جامعه از نظر مدیریتی رشد کنند؛ به عنوان مثال بحث موضوع انتخاب وزیر زن که هم اکنون نسبت به آن واکنش هایی وجود دارد مربوط به همین موضوع می شود و به دلیل اینکه زنان مراتب مدیریتی را طی نکرده اند چنین امری محقق نمی شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: وقتی در قانون بر ضرورت ارتقاء بهبود وضعیت زنان تاکید می شود بحث پایش و ارزیابی دستگاه های مختلف نیز ضرورت می یابد لازم امیدواریم با تصویب این قانون این امر نیز رعایت شود.

نشست خبری رئیس فراکسیون زنان

پیگیری موضوع گسترش مشاغل زنان توسط فراکسیون زنان مجلس

وی با اشاره به دیگر اقدامات انجام شده توسط فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: موضوع گسترش مشاغل زنان از طریق مشاغل خانگی خصوصا زنان سرپرست خانوار از دیگر مباحثی است که تاکنون دنبال شده و طرح گسترش مشاغل خانگی، بنگاه های زود بازده و گسترش تعاونی ها که البته در برنامه ششم توسعه نیز مورد توجه قرار گرفته است، از جمله مواردی است که پیگیری شده است.

تصویب بیمه زنان موفقیت خوبی بود

سلحشوری با اشاره به اینکه متاسفانه موضوع بیمه زنان فقط طی ۲ سال در گذشته انجام شد و این روند دیگر ادامه نیافت، افزود: مبحث بیمه همیشه بار مالی داشته و همیشه به سختی میشد آن را تصویب کرد اما با توجه به اقدامات صورت گرفته مقرر شد بیمه زنانی که دارای بیش از ۳ فرزند هستند، عملیاتی شود و خوشبختانه علیرغم بار مالی این موضوع تصویب شد.

متاسفانه میانگین ازدواج جوانان به ۳۰ سال افزایش یافته است/ارائه راهکار برای ازدواج پایدار و بادوام

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بحث ازدواج جوانان در برنامه ششم توسعه مورد تاکید قرار گرفته است، گفت: متاسفانه هم اکنون میانگین ازدواج جوانان به ۳۰ سال افزایش یافته و این علامت خوبی نیست؛ براین اساس تلاش شده تا راهکارهایی برای ازدواج پایدار و بادوام ارائه شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: برای رفع مشکل مذکور توانستیم بحث افزایش سقف وام ازدواج و تخصیص اعتبار برای اشتغال جوانان را به ثمر برسانیم و طبق برنامه ششم توسعه حدود ۴۰۰ میلیارد به مبحث ازدواج و اشتغال جوانان اختصاص یافت.

اختصاص بودجه در حوزه ورزش بانوان

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه ورزش بانوان تصریح کرد: زنان از نظر سلامت جسمی خصوصا حرکتی دارای مشکلات متعددی هستند براین اساس تلاش شد تا با اختصاص ۲۷ صدم درصد از ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده که به حوزه های مختلفی از جمله زنان تخصیص می یابد موضوع مذکور مورد پیگیری قرار بگیرد که در نوع خودش یک انقلاب محسوب می شود.

سلحشوری ادامه داد: علاوه بر این با توجه به اخذ مالیات از حوزه دخانیات بودجه خوبی برای امور مربوط به ورزش، بهداشت، آموزش و پرورش به منظور جلوگیری از آسیب های اجتماعی اختصاص می یابد.

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بهره مند نبودن از مشاوره های ازدواج یکی از موضوعاتی است که سبب شده تا برخی ازدواج ها به طلاق بیانجامد، اظهار کرد: تلاش کردیم تا در برنامه ششم توسعه موضوع مشاوره قبل، حین و بعد از ازدواج مورد توجه قرار بگیرد.

پیگیری تصویب مرخصی سه روزه مردان پس از زایمان همسر

وی در خصوص پیگیری موضوع مرخصی مردان پس از زایمان همسر، تصریح کرد: ابتدا بحث مرخصی ۱۴ روزه مطرح شد که بنا به دلایلی مورد موافقت قرار نگرفت لذا پیشنهاد مرخصی سه روزه تصویب و هم اکنون مردان از این مهم بهره مند هستند.

این نماینده مردم در مجلس دهم در خصوص پیگیری بازنشستگی پیش از موعد بانوان نیز تصریح کرد: پیشنهادی را مبنی بر بازنشستگی با ۲۰ سال سابقه و بدون محدودیت سنی مطرح کرده بودیم که متاسفانه مورد تائید مجمع تشخیص مصلحت قرار نگرفت و نیاز به تغییراتی داشت که براین اساس از دستورکار خارج شد.

توجه به زنان سرپرست خانوار در برنامه ششم /وجود ۲٫۵ الی ۵ میلیون نفر زن سرپرست خانوار

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه یکی از کلیدی ترین اقدامات در برنامه ششم توسعه توجه به زنان سرپرست خانوار است، تصریح کرد: سعی کردیم فقط به یک گروه خاص زنان توجه نشود لذا در صورت تدوین آئین نامه اجرایی طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار و اجرای صحیح و نظارت مستمر این مهم کمک خوبی برای زنان سرپرست خانوار خواهد بود زیرا هم اکنون میزان زنان سرپرست خانوار بین ۲٫۵ تا ۵ میلیون نفر است.

تشکیل اتاق فکر برای پیگیری امور زنان در مرکز پژوهش های مجلس

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی از تشکیل اتاق فکر جامع ۳۰ نفره در مرکز پژوهش های مجلس خبر داد و گفت: قرار است اولویت هایی را در خصوص حوزه بانوان در این اتاق مشخص کنیم و براساس آن کمیته های مرتبطی را تشکیل دهیم که خوشبختانه این مهم گام جدیدی است.

برگزاری نشست نمایندگان ادوار زنان مجلس در راستای پیگیری بهبود وضعیت زنان

وی برگزاری نشست نمایندگان ادوار زنان مجلس شورای اسلامی را بی سابقه دانست و افزود: این نشست با حضور نمایندگان زن از طیف های فکری مختلف برگزار شد تا بتوانیم گام های خوبی برای بهبود وضعیت زنان برداریم؛ مقرر شد چنین نشستی در آینده نیز در ذیل فراکسیون زنان برگزار شود.

سلحشوری برقراری ارتباط با شهرستان ها و پیگیری مباحث زنان را از دیگر اقدامات فراکسیون متبوعش دانست و افزود: به عنوان مثال طی سفر به مشهد در همایش مربوط به زنان شرکت کردیم و نشست های زیادی با افرادهای مختلف در این حوزه داشتیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم دعوت از وزرا، احزاب، فعالین زنان، فعالین اجتماعی و … به منظور حضور در فراکسیون زنان مجلس و طرح مطالبات بانوان را از دیگر اقدامات انجام شده عنوان کرد.

نشست خبری رئیس فراکسیون زنان

حضور زنان  در سطح وزرا مطالبه جدی فراکسیون زنان

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی حضور زنان در سطح وزرا و در کابینه دولت را مطالبه جدی فراکسیون متبوعش دانست و تصریح کرد: اعتقاد داریم یکی از راهکارهای توسعه سیاسی استفاده از زنان در سطح کلان قدرت است؛ هم اکنون معاون رئیس جمهور زن داریم اما نیاز به وزیر زن وجود دارد و این مطالبه جامعه زنان است.

سلحشوری با یادآوری اینکه آقای احمدی نژاد از بانوان در کابینه دولتش استفاده کرد لذا نباید استفاده نکردن از بانوان در کابینه را به گردن دیگران بیندازیم، تصریح کرد: دولت حمایت ۵۱ درصدی زنان را داشته تا هم اکنون آقای روحانی رئیس جمهور شود لذا داشتن وزیر زن یک مطالبه تلقی می شود.

وی از امضا ۱۵۷ نماینده مجلس برای پیگیری این مطالبه خبر داد و افزود: نمایندگان مردم مجلس از دو طیف مستقل این نامه را امضا کرده و حضور زنان در کابینه را ضرورت عنوان کردند.

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی رسیدن به فرصت های برابر را زمینه توانمندسازی زنان دانست و افزود: هم اکنون مدیران زن خوبی در سطح کشور وجود دارند و طبق همین گفته لیست خوبی از زنان توانمند توسط خانم ملاوردی تهیه شده است که کارنامه خوبی از خود به جای گذاشته اند.

سلحشوری در ادامه گفت: بخش های مختلفی در کشورهایی مانند انگلیس، آلمان و اندونزی توسط وزرای زن اداره می شود و حتی ۱۹ درصد نمایندگان پارلمان عربستان، ۲۷ درصد پارلمان افغانستان را بانوان تشکیل داده اند لذا باید از این فرصت ها برای توانمندسازی زنان استفاده کرد.

وی با بیان اینکه فرصت دادن به زنان از راه‌های رسیدن آنها به جایگاه های مدیریتی است، افزود: مردان سال‌ها تجربه کردند و باید اجازه تجربه کردن به زنان نیز داده شود تا این مهم محقق شود.

پیگیری طرح تبعیض مثبت برای اعمال سهمیه برای زنان در مجلس

این نماینده مردم در مجلس دهم پیگیری طرح تبعیض مثبت برای اعمال سهمیه برای زنان در مجلس شورای اسلامی را از برنامه های آتی فراکسیون متبوعش خواند و تصریح کرد: این طرح هم اکنون توسط صاحبنظران در دست بررسی و مرحله تحقیقاتی قرار دارد و امیدواریم بتوانیم سهیمه بندی را در مجلس اعمال کنیم البته که اجرای آن در کشورمان سخت است و نیاز به ارائه راهکارهای بومی و منطبق با تقسیم بندی های کشورمان دارد.

طرح فراکسیون زنان برای افزایش سن ازدواج به ۱۶ سال

وی از پیگیری طرح افزایش سن ازدواج خبر داد و گفت: هم اکنون کودکان ۱۳ ساله و حتی ۹ ساله با اذن پدر ازدواج می کنند از این رو به دنبال افزایش سن ازدواج به ۱۶ سال و انجام تغییراتی در اذن پدر هستیم تا دیگر شاهد ازدواج کودکان ۹ ساله نباشیم.

رفع قوانین مخل کسب و کار حوزه زنان در دستورکار است

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی پیگیری رفع قوانین مخل کسب و کار حوزه زنان را از دیگر برنامه های این فراکسیون دانست و اظهار کرد: در تلاش هستیم تا در صورت وجود قوانین تبعیض آمیز آن ها را برطرف کرده و حتی قوانین تصویب کننده برای حوزه کسب و کار بانوان در نظر بگیریم.

وی با اشاره به بررسی طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده در کمیسیون فرهنگی مجلس،  افزود: مقرر شده تا کارگروهی برای بررسی بندهای آن تشکیل شود تا موادی که برای زنان محدودیت دارد مورد بررسی دقیق قرار بگیرد زیرا برخی مواد ضد زن در این طرح وجود دارد. به عنوان مثال یکی از آنها اولویت بندی اشتغال است که  توسعه سازگار نیست و ما به دنبال تعدیل آن هستیم.

تهیه کتابچه عملکرد یکساله و برنامه های آتی فراکسیون زنان مجلس برای اولین بار

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تهیه کتابچه عملکرد یکساله و برنامه های آتی فراکسیون زنان مجلس را اتفاق خوشایندی دانست و افزود: خوشبختانه لوگو فراکسیون زنان نیز برای اولین بار تهیه شد که نشان دهنده هویت این فراکسیون است.

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: