معاون دفتر سلامت جمعیت:

تک فرزندی در بین زنان تحصیل‌کرده و شاغل بیشتر است

اسلامی: تک فرزندی در زنان تحصیل‌کرده یا شاغل بیشتر است، جامعه باید امکانی فراهم کند که این دسته از زنان بتوانند تعداد فرزند دلخواه خود را بیاورند. ررسی‌هایی که برروی ۲۰ هزار زوج انجام شده نشان می‌دهد زوجین در آستانه ازدواج تمایل به داشتن ۲٫۳ فززند و زوجینی که شش سال از زندگی مشترک آن‌ها می‌گذرد تمایل به داشتن ۲٫۸ فرزند دارند.

به گزارش عیارآنلاین، محمد اسلامی شامگاه سه‌شنبه در نشست مطبوعاتی همایش جمعیت و پیامدهای تک‌فرزندی بر سلامت خانواده اظهار داشت: امروزه همه جوامع در راه توسعه قدم برداشته‌اند و تک فرزندی در این جوامع در حال افزایش است ولی دست برداشتن از توسعه یا داشتن نسل پیر و ناتوان هیچکدام قابل قبول نیست.

وی با بیان اینکه تک فرزندی در زنان تحصیل‌کرده یا شاغل بیشتر است، تاکید کرد: جامعه باید امکانی فراهم کند که این دسته از زنان بتوانند تعداد فرزند دلخواه خود را بیاورند.

معاون دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در مورد همکاری مردم در عدم تک فرزندی ابراز کرد:بررسی‌هایی که برروی ۲۰ هزار زوج انجام شده نشان می‌دهد زوجین در آستانه ازدواج تمایل به داشتن ۲٫۳ فززند و زوجینی که شش سال از زندگی مشترک آن‌ها می‌گذرد تمایل به داشتن ۲٫۸ فرزند دارند.

وی از تاثیر منفی تاخیر بارداری بر زنان به مواردی مثل کاهش شانس بارداری، تاثیر منفی بیماری‌هایی مثل فشار خون و دیابت در سنین بالا بر سلامت بارداری و افزایش بارداری پرخطر اشاره کرد و گفت: تاخیر بارداری بر مردان نیز پیامدهایی چون کاهش شانس باروری و افزایش احتمال بیماری‌های روانی را دارد.

علیرضا بیگلری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در این نشست بر همکاری خوب خبرنگاران استان با دانشگاه علوم پزشکی زنجان تاکید کرد و گفت: به یمن همکاری خبرنگاران استان توانستیم بیش از ۶۰۰ پروژه مثل احداث بیمارستان یا کلینیک‌های ویژه را به اتمام برسانیم.

وی با بیان اینکه در عرصه سلامت زحمات خبرنگاران کمتر از دانشگاه علوم پزشکی نبوده عنوان کرد: در زنجان سال گذشته کمترین آمار مرگ و میر آنفولانزاهای فصلی را داشتیم که در این امر اطلاع‌رسانی خبرنگاران تاثیر مهمی داشته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه یک پنجم خانواده‌ها تک فرزند هستند، ابراز کرد: تاثیر تک فزندی بر فرزندان و حتی پدر و مادر سبب می‌شود خانواده‌ها در مسیر نادرستی قدم بگذارند.

وی با بیان اینکه ناامنی روانی از پیامدهای تک فرزندی است، ابراز کرد: وقتی جامعه از لحاظ روانی در وضعیت نامناسبی باشد، نمی‌توان ادعا کرد آن جامعه در شرایط مناسبی است.

منبع: مهرخانه

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: