عضو مجلس خبرگان:

طرح تنظیم خانواده در دهه‌های گذشته ایران را با چالش جمعیتی روبرو کرد

خاتمی: طرح تنظیم خانواده در دهه های گذشته ایران را با چالش جمعیتی روبرو کرد. بر این اساس اکنون اگر هر خانواده سه فرزند داشته باشد تا ۲۰ سال دیگر، کشور از نظر جمعیتی به جای اول برمی گردد.

به گزارش عیارآنلاین، آیت الله سید احمد خاتمی سه شنبه شب در دوازدهمین شب از سلسله نشست های طرح تقویت مبانی اعتقادی و شبهه زدایی دینی در مصلای امام خمینی (ره) شهرکرد افزود: بر این اساس اکنون اگر هر خانواده سه فرزند داشته باشد تا ۲۰ سال دیگر، کشور از نظر جمعیتی به جای اول برمی گردد.
به گفته وی، این طرح که از دهه ۷۰ آغاز شد کشور را به چاله ای انداخت که با افزایش جمعیت همراه نشد اما با تدبیر مقام معظم رهبری جلو این راه نادرست گرفته شد.
آیت الله خاتمی تصریح کرد: رویکرد ازدواج در بین برخی خانواده ها به گونه ای تفسیر می شود که مجنون و لیلی به هم برسند در حالی که خانواده در معارف و مکتب اسلام از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است.
به گفته وی، آیین نامه اسلام در زندگی خانواده ها باید اجرایی شود و آیین نامه اسلام همان وظیفه قانونی، اخلاقی ،شرعی و دینی است که زوجین باید آن را رعایت کنند.
عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: باید نسخه اسلام را به خوبی فهمید و آن را در زندگی به کار برد.
آیت الله خاتمی اظهار کرد: دو گونه صفات وجود دارد ، یکی صفات غریزی که بین انسان و حیوان مشترک است و دیگری صفات فطری است که انسان براساس فطرت خود به دنبال شناخت خداوند است.
استاد دانشگاه و حوزه افزود: آرامش در زندگی ، محبت زوجین، عیب پوشی و زندگی خردورزانه از مهمترین مولفه های زندگی دینی است که خانواده را به یک خانواده دینی تبدیل می کند.
آیت الله خاتمی اظهار کرد:رفت و آمد با انسان های دینی و پاک از ویژگی های خانواده دینی است و رفت و آمد با افراد بی دین باعث تزلزل بنیاد خانواده می شود.
وی اضافه کرد: نسخه اسلام نسخه شفابخش برای خانواده هاست و در قرآن چهار آیه مهندسی زندگی برای خانواده ها وجود دارد که باید به آن عمل کرد.
آیت الله خاتمی یادآور شد: در جهیزیه عروس وسایلی اختصاص می یابد که حتی به درد نوادگان آنها نیز نمی خورد بهتر است خانواده ها کالای فرهنگی را در جهیزیه دختران اختصاص دهند.
وی تصریح کرد: اهدای کتاب تفسیر و کتب دینی در کنار جهیزیه دختران به عنوان کالای فرهنگی باید مد نظر خانواده ها باشد.
عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان گفت: در شبهه زدایی دینی نمی توان با توپ و تشر با جوانان برخورد کرد بلکه باید آنان را اقناع کرد.
آیت الله خاتمی یادآور شد: خانواده قرآنی و حفظ شعائر اسلامی باعث برکت در خانه می شود و باید به این مساله در خانواده توجه جدی داشت.
وی گفت:باید در خانواده کودکان و فرزندان را تکریم کرد، دعوا و جنگ در خانه باعث ترس فرزندان می شود و سازگاری در خانه باعث برکت است.
آیت الله خاتمی گفت: بسیاری از پرونده های دادگاههای خانواده تنها به دلیل عذرخواه و عذرپذیر نبودن والدین است.
بر اساس این گزارش، بیست و چهارمین دوره طرح تقویت مبانی اعتقادی و فکری استان امسال از ۵ تا ۲۷ مرداد ماه در ۲ بخش ویژه جوانان با عنوان انسان و رسالت انقلاب اسلامی و ویژه عموم با عنوان خانه آباد در شهرکرد برگزار می شود.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: