ممنوعیت و محدودیت واردات مواد غذایی در مصر

مسئولان مصری برای حمایت از کشاورزان و تولیدکنندگان داخلی این کشور، واردات بسیاری از مواد غذایی را محدود و یا به طور کلی ممنوع کردند. با وجود اینکه مصر تنها از ممنوعیت واردات مرغ، حدود ۱۰۰میلیون دلار ضرر می‌کند، اما همچنان از تولید کنندگان داخلی خود حمایت می‌کند.

به گزارش عیار آنلاین، اکسپورت‌گاورمنت نوشت: «مسئولان مصری برای حمایت از کشاورزان و تولیدکنندگان داخلی این کشور، واردات بسیاری از مواد غذایی به این کشور را محدود و یا به‌طورکلی ممنوع کردند». لیست زیر به بررسی مواد غذایی می پردازد که وارداتشان به این کشور محدود و یا ممنوع شده است:

گوشت گاو و فرآورده های آن

تاکنون مصر دو تذکر جدی به کمیته بین المللی تجارت برای صادرات مواد غذایی به این کشور داده است. مسئولین مصری معتقدند هیچ شواهدی علمی‌ای مبنی بر استاندارد بودن گوشت گاو وارداتی این کشور وجود ندارد. همچنین آنها می‌گویند در گوشت‌های گاو وارداتی نوعی هورمون مصنوعی وجود دارد که برای مصرف کنندگان بسیار خطرناک است.
در سال ۲۰۱۶ مصر حدود ۱۰۰ میلیون دلار گوشت گاو و فرآورده های آن از ایالات متحده آمریکا وارد کرد با مشاهده هورمون‌های مصنوعی در گوشت این محصولات به طور کلی واردات گوشت گاو به این کشور را ممنوع کرد.

قطعات(فرآورده) مرغ

در سال ۲۰۰۵ مصر واردات مرغ منجمد، قطعات و ضایعات آن را ممنوع کرد. در سال ۲۰۰۶ این کشور واردات مرغ منجمد آزاد اعلام کرد ولی همچنان از ورود قطعات و ضایعات مرغ جلوگیری شد.

مصر برای حمایت از تولید کنندگان طیور این کشور واردات قطعات مرغ به این کشور را ممنوع کرد، این شائبه نیز وجود داشت که مرغان وارداتی به شیوه حلال کشتار نمی‌شوند.

مخالفت تولیدکنندگان داخلی مرغ سبب شد واردات مرغ از ایالات متحده آمریکا متوقف شود هر چند مرغ وارداتی از آمریکا مقرون به صرفه تر و با کیفیت بالاتری نسبت به مرغ‌های تولید داخل در مصر بود.

به عنوان یک نتیجه کلی از بحث تولید گوشت مرغ و گوشت گاو در مصر می‌توان گفت که با وجود هزینه بالای تولید گوشت گاو در این کشور، طبقات متوسط و ضعیف هم می‌توانند آن را جایگزینی برای گوشت مرغ به عنوان یک منبع پروتئینی دیگر کنند، چون قیمت گوشت مرغ به دلیل کمبود در بازار داخلی و تقاضای بالا آن برای مصرف آن به شدت افزایش یافته است.

طبق برآوردهای دفتر خدمات کشاورزی خارجی قاهره، مصر با ممنوعیت واردات مرغ چیزی حدود ۱۰۰ میلیون دلار ضرر می‌کند ولی با این وجود همچنان این کشور از تولید کنندگان داخلی خود حمایت می‌کند.

پودر پَر

پودر پر، نوعی خوراک حیوانی که از خشک کردن و آسیاب کردن پَر تهیه می‌شود. پودر پَر معمولاً حاوی ۸۰% پروتئین خام است و یک مکمل پروتئینی حیوانی محسوب می‌شود.

طبق قانون ۴۴۸ وزارت کشاورزی و معادن مصر، واردات تمامی انواع پودر پر به این کشور ممنوع شد. مسئولین مصری مخارج بالای واردات این محصول و ارزش غذایی پایین آن را بهانه‌ای برای ممنوعیت آن اعلام کرده‌اند.

گرچه آنها به سازمان تجارت جهانی گفته‌اند که سندی برای اثبات ادعایشان در خصوصی بی کیفیتی محصولات غذایی واردات به این کشور ندارند.

سویا

قبل از سال ۲۰۱۷، واردات بذر سویا به مصر با تعرفه صفر درصدی روبرو بود اما در نوامبر ۲۰۱۶ با فرمان نخست وزیر این کشور در قوانین مربوط به واردات محصولات کشاورزی علی الخصوص سویا تغییراتی حاصل شد.

طبق این فرمان تعرفه صفر درصدی حذف و تعرفه ۵۰ درصدی برای واردات این محصول وضع شد.

داروسازی و مکمل های غذایی

وزارت بهداشت مصر واردات محصولات طبیعی، ویتامین‌ها و مکمل‌های غذایی را به طور کامل در این کشو ممنوع کرده است.

دولت مصر اعلام کرده است این اقلام باید توسط تولیدکنندگان داخلی تحت مجوز خود تامین شوند و تهیه و بسته بندی آن نیز از طریق نظارت وزرات بهداشت این کشور صورت گیرد. با این اقدام تنها کارخانه‌های محلی و داخلی مصر مجاز به تولید مکمل‌های غذایی و واردات مواد اولیه مورد استفاده در فرآیند تولید هستند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: