ترکیه، روسیه را به دلیل منع واردات مواد غذایی از این کشور تهدید کرد

وزیر اقتصاد ترکیه گفت: اگر مسکو محدودیت های تجاری بر سر راه صادرات برخی از محصولات ترکیه به این کشور را رفع نکند، ما اقدامات تلافی جویانه ای برای مقابله با آنها انجام خواهیم داد.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، نیهات زیبکچی، وزیر اقتصاد ترکیه گفت: اگر مسکو محدودیت‌های تجاری بر سر راه صادرات برخی از محصولات ترکیه به این کشور را رفع نکند، ما اقدامات تلافی جویانه‌ای برای مقابله با آنها انجام خواهیم داد.
زیبکچی ادامه داد: به دلیل محدودیت‌های باقی مانده بر سر راه تجارت برخی از سبزیجات از جمله گوجه فرنگی با روسیه، وزرات اقتصاد ترکیه با فشار جدی‌ای از جانب صادر کنندگان محلی مواجه شده است.
وی افزود: ما مجبور خواهیم شد که اقدامات تلافی جویانه انجام دهیم، زیرا ما دیگر نمی‌توانیم این اقدام روسیه را نادیده بگیریم.
به گفته زیبکچی، آنکارا امید فراوانی دارد تا در مذاکراتی که در آینده با دولت روسیه در ازمیر دارد، مسئولین روسی را برای لغو محدودیت‌های تجاری را متقاعد کند.
وزیر اقتصاد ترکیه در ادامه گفت: ما نمی‌خواهیم ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی، سبزیجات، شیر و گوشت از جانب دولت روسیه صادر شود. برای بعضی از محصولات، ممکن است تعرفه گمرکی در برخی از فصول افزایش یابد، ما این را درک می‌کنیم، اما ما باید یک راه حل را پیدا کنیم.
در همین خصوص، آرکادیا دورکوویچ، معاون نخست وزیر روسیه اعلام کرد روسیه و ترکیه برای نخستین بار در ۱۸ اوت سال جاری در ازمیر ترکیه به گفتگو در خصوص واردات گوجه فرنگی از ترکیه خواهند پرداخت.
روسیه در تاریخ ۱ ژانویه سال ۲۰۱۶ در واکنش به حمله نیروی هوایی ترکیه به هواپیمای این کشور در سوریه تحریمی را مبنی بر تحریم تعدادی از محصولات ترکیه اعمال کرد که این تحریم‌ها بعدها به طور جزئی لغو شد.
این ممنوعیت در اوایل ماه ژوئن شامل واردات گوشت گاو، مرغ و بوقلمون، گوجه فرنگی، خیار و ترشی خیار، انگور، سیب، گلابی و توت فرنگی بود. علاوه بر این محصولات سازمان دامپزشکی روسیه در سال ۲۰۱۶ ممنوعیت گوجه فرنگی، فلفل، انار، بادمجان، کاهو، کدو سبز و کدو تنبل از ترکیه را اعلام کرد. اما در ماه ژوئن دولت روسیه تقریبا تمام محدودیت‌های واردات مواد غذایی را از ترکیه برداشت اما ممنوعیت گوجه فرنگی همچنان وجود دارد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: