اقتصاد دانش‌بنیان راه رسیدن به اقتصاد مقاومتی/۳

گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان در گروِ حل ۳ مسئله

رسیدن به اقتصاد دانش‌بنیان نیازمند اقدامات فراوانی است؛ اما ۳ مسئله ایجاد زمینه جهت طرح ایده‌ها، گسترش مراکز رشد و حمایت‌های مالی و قانونی از مسائل اولیه و مبتلابه شرکت‌های دانش‌بنیان هستند که می‌بایست در اولویت قرار گیرند.

به گزارش عیارآنلاین، در دو یادداشت قبل، به چیستی اقتصاد دانش‌بنیان و ضرورت پیوند علم دانشگاهی و اقتصاد برای شکل‌گیری اقتصاد دانش‌بنیان، پرداخته شد. در ادامه، سعی می‌شود به لازمه‌های ایجاد ارتباط میان علم و اقتصاد به‌عنوان وسیله رسیدن به اقتصاد دانش‌بنیان و مسائل و چالش‌های پیش روی شرکت‌های دانش‌بنیان پرداخته شود.

۱- ضرورت وجود جایگاهی برای مطرح کردن ایده‌های اولیه

همان‌طور که قبلاً بیان شد ایده‌های نوآورانه و خلاقیت، حلقه اولیه در تشکیل اقتصاد دانش‌بنیان است. لذا می‌توان برای گسترش ایده‌های نوآورانه، دوره‌هایی را ایجاد کرد که افراد بتوانند نسبت به موضوعات و مسائل مختلف فکر کرده و به تولید ایده‌های جدید بپردازند. بخش‌هایی از این دوره‌ها می‌تواند برگرفته از «استارت آپ ویکند» باشد. ایجاد این دوره‌ها موجب می‌شود ایده‌های نوآورانه بیشتری تولید شده و زمینه ایجاد اقتصاد دانش‌بنیان بیشتر فراهم گردد.

۲- لزوم ایجاد مراکز رشد و گسترش آن

یکی دیگر از عوامل ایجاد ارتباط میان علم و اقتصاد، گسترش مراکز رشد و فراگیر شدن آن در جامعه دانشگاهی است. مرکز رشد جایی برای ایده‌های فناورانه است که هنوز قادر به تحمل ناملایمات بازار نیستند. ایده‌هایی که نوپا بوده و نیازمند شرایطی هستند تا بتوانند شرایط محیطی لازم را برای ادامه فعالیت در محیط واقعی به دست بیاورند. خدمت دیگری که در مراکز رشد انجام می‌گیرد، ارائه مشاوره و حمایت از ایده‌های نوآورانه و فناورانه است؛ مراکز رشد با مشاوره و حمایت‌های خود، سعی می‌کنند ایده‌های مطرح‌شده را به بلوغ لازم رسانده و آن را آماده ورود به فضای اجتماعی و کسب‌وکار نمایند.

برای حرکت به سمت اقتصاد دانش‌بنیان و نزدیک شدن فضای علمی به فعالیت‌های اقتصادی، می‌بایست از ایده‌های مطرح‌شده در دانشگاه حمایت کرده و آن‌ها را به سمت فعالیت اقتصادی مطمئن سوق داد. اگر ایده‌های فناورانه با فضای بازار و اقتصاد به میزان کافی آشنایی نداشته باشند، نخواهند توانست به اهداف خود و مزایای حضور در اقتصاد کشور دست یابند و در صورت شروع فعالیت اقتصادی، محکوم به شکست خواهند بود.

۳- حمایت در تأمین سرمایه اولیه، هزینه‌های شرکت و مالیات

یکی از مسائل مهم و مشکلات اصلی پیش روی شرکت‌های دانش‌بنیان، مسئله سرمایه اولیه و مشکلات مالی است. به‌رغم این‌که شرکت‌های دانش‌بنیان برای شروع فعالیت به سرمایه هنگفتی نیاز ندارند، با توجه به نوپا بودن، به سرمایه اولیه هرچند ناچیز، نیازمند هستند که توجه ویژه به این شرکت‌ها را می‌طلبد.

هزینه‌های شرکت و مالیات از مسائل دیگر پس از آغاز فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان است. شرکت‌های نوپا در آغاز فعالیت، از طرفی با مالیات و از سوی دیگر با هزینه‌های مختلف جانبی روبه‌رو می‌شوند و چون هنوز به بازدهی مطلوبی نرسیده‌اند، توان پرداخت این هزینه‌ها را ندارند. لذا یکی از لازمه‌های حرکت به سمت اقتصاد دانش‌بنیان، در نظر گرفتنتسهیلاتی برای برطرف کردن مشکلات مالی پیش روی شرکت‌های دانش‌بنیان است.

البته در این رابطه حمایت‌های خوبی از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفته است. قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات که توسط این معاونت تدوین و در سال ۱۳۸۹، به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، سرآغاز گسترده‌ترین برنامه دولت برای حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان در سال‌های اخیر قرار گرفته است.

در این قانون، موضوعات مهمی نظیر تشکیل صندوق نوآوری و شکوفایی و ارائه معافیت‌های مالیاتی و گمرکی به شرکت‌های دانش‌بنیان مورد تأکید قرار گرفته است. تشکیل کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان به ریاست معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و عضویت وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مرتبط و نمایندگان بخش خصوصی، استفاده از مزایای این قانون را تأیید می‌کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: