معاون وزیر علوم: شورای عتف فعالیت‌های گسترده در پژوهش، فناوری و نوآوری برعهده دارد

معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری با تاکید بر جایگاه قانونی شورای عالی عتف و ضرورت معرفی بیشتر این شورا گفت: شورای عالی عتف مجموعه گسترده ای از فعالیت ها را در زمینه پژوهش، تحقیقات، فناوری و نوآوری و نظارت بر روند علمی در کشور برعهده دارد.

به گزارش عیارآنلاین، وحید احمدی همزمان با افتتاح ساختمان جدید دبیرخانه شورای عالی عتف اظهار کرد: شورای عالی عتف فکر‌ پیشرفته ای بود که در قانون سال ۸۳ در نظر گرفته شد؛ اما مهجور ماند.
وی ادامه داد: وزارت آموزش عالی در آن سال به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تغییر کرد و برای اینکه وزارتخانه نقش اصلی را در حوزه پژوهشی و علمی داشته باشد، عتف در قانون دیده شد، اما جایگاه قانونی برای دبیرخانه عتف از نظر قانونی در نظر گرفته نشد.
احمدی به روند اقدامات در دولت یازدهم برای رفع خلاء قانونی اشاره کرد و افزود: مشکل به معاونت حقوقی رییس جمهوری ارجاع شد و شرح تفصیلی وظایف که در واقع آیین نامه دبیرخانه است، در اردیبهشت سال گذشته در دولت تصویب و ابلاغ شد.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: بر اساس این آیین نامه شورای عالی عتف تنها وظیفه تصویب طرح های کلان ملی یا فعالیت های علمی را ندارد و مجموعه ای گسترده از فعالیت ها در حوزه علم و پژوهش، فناوری، نوآوری، نظارت، ارزیابی، آینده پژوهی را باید انجام دهد.
وی اظهار امیدواری کرد: با فرهنگ سازی در مورد جایگاه شورای عالی عتف، رفع خلا قانونی در زمینه فعالیت های این شورا، تشکیل دبیرخانه در ساختمانی مجزا و تعیین ردیف بودجه بسته مکملی آماده شد تا کارها در حوزه پژوهش و فناوری به سرانجام برسد.

***شورای عالی عتف باید بیشتر معرفی شود
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز که در افتتاحیه ساختمان جدید دبیرخانه شورای عالی عتف حاضر بود گفت: رشد شتاب علمی در کشور به رغم بعضی گزارش ها و اخبار همچنان بین ۲۵ کشور تولیدکننده علم مطرح است و سهم ما از تولید علم برتر بنابر گزارش شاخص نوآوری جهانی ۲٫۹ درصد است در حالی که ۱ درصد جمعیت دنیا را داریم.
محمد فرهادی ادامه داد: تعداد پارک های علم و فناوری در ابتدای دولت یازدهم ۳۳ پارک بود که اکنون به ۴۲ پارک رسیده است.
وی با اشاره به تاریخچه تشکیل شورای عالی عتف گفت: عتف در واقع جایگزین شورای پژوهش های علمی کشور شد که در قانون جدید، عتف فقط برای تحقیقات نیست بلکه عالی ترین مرجع سیاستگذاری، تعیین اولویت ها و اقدامات دستگاه ها است.
فرهادی یادآور شد: عتف باید توسعه علمی، سیاست های تحقیقاتی کاربردی و فناوری و نوآوری را رقم بزند و در ۴ سال گذشته جلسات شورای عالی عتف دستکم سالی دوبار برگزار شده است.
وی همچنین اولویت های تحقیقاتی کشور را در حوزه های مختلف برشمرد و گفت: باید از بین ده ها و صدها طرح انتخاب کرد و اکنون موضوعات تحقیقاتی مانند مدیریت آب، تغییر اقلیم، انرژی های نو، محیط زیست و ..باید در این شورا پیگیری شوند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری عتف را نهادی مستقل دانست و افزود: عتف از تشکیلات وزارت علوم نیست و این وزارتخانه نیز مانند دیگر وزارتخانه ها در عتف عضویت دارد، ریاست آن با شخص رییس جمهوری است و معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم دبیر کل آن است.
وی در پایان سخنان خود با تاکید بر اهمیت شورای عتف گفت: این شورا باید بیشتر شناسانده شود و باید شرح تفصیلی که در واقع آیین نامه مصوب دولت برای دبیرخانه است به مراجع مختلف از ریاست جمهوری تا نماینده ها اساتید دانشگاه و حتی خود بدنه وزارت علوم توضیح داده شود.
شورای عالی عتف ۱۲ کمیسیون تخصصی، یک کمیسیون دائمی و ۶ ستاد دارد که در دبیرخانه فعال هستند. کمیسیون های تخصصی عتف متشکل ا اشخاص حقیقی و حقوقی است که اشخاص حقیقی از میان اساتید دانشگاه انتخاب شده و اشخاص حقوقی از دستگاه های دولتی مربوطه مانند وزارت نیرو و وزارت نفت در کمیسیون ها حضور دارند. دبیرخانه این شورا از این پس در دو طبقه از ساختمان پژوهشکده مواد و انرژی متمرکز خواهد بود.

منبع:ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: