۱۷ مرد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۶
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با عیارآنلاین:

زمینه‌های فروش محصولات کشاورزی در بورس فراهم نیست

کیخا پیرامون طرح عرضه محصولات کشاورزی به صورت قیمت تضمینی در بورس کالا گفت: یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهای عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا، شکل‌گیری تعاونی‌ها و اتحادیه‌های هستند اما در حال حاضر این پیش‌نیازها در کشور وجود ندارد.

احمد علی کیخا، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار حوزه کشاورزی عیارآنلاین، پیرامون فروش محصولات کشاورزی در بورس کالا به‌صورت قیمت تضمینی گفت: در طرح قیمت تضمینی دولت مکلف به خرید محصول کشاورز نیست بلکه در این مدل، کشاورز محصول خود را باقیمتی که دولت تعین کرده در بورس عرضه می‌کند.

وی ادامه داد: اگر کشاورز موفق به فروش محصولات خود باقیمت تضمینی دولت نشد در این صورت دولت مابتفاوت آن را پرداخت می‌کند.

این نماینده مجلس بابیان اینکه طرح قیمت تضمینی نیاز به یک سری زیرساخت‌ها دارد گفت: فروش محصولات کشاورزی باقیمت تضمینی نیازمند زیرساخت‌های است. در حال حاضر کشاورزان با فضای بورس آشنا نیستند، محصولات آن‌ها محدود و ازنظر کیفیت متفاوت است. به همین دلیل نیاز است برنامه‌ریزی‌های لازم در این زمینه صورت گیرد.

وی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهای عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا، تشکیل و فعالیت، تعاونی‌ها و اتحادیه‌های هستند اما در حال حاضر این پیش‌نیازها در کشور وجود ندارد.

کیخا پیرامون اقدام دولت در عرضه گندم ۴ استان کشور در بورس کالا گفت: در شرایط فعلی این کار اقدام درستی نبوده است و بنده نمی‌دانم توجیه آن‌های که این کار را انجام داده‌اند چه بوده است.

عضو کمیسیون کشاورزی بابیان اینکه مهم‌ترین مشکل کشاورزی بازار محصولات است تصریح کرد: بازار محصولات کشاورزی ضرورت توسعه کشور است به همین دلیل، نقطه شروع ساماندهی فعالیت‌های کشاورزی باید بازار باشد ولی متأسفانه به آن پرداخته نمی‌شود.

وی در پایان گفت: آن چیزی که اهمیت دارد این است که قیمت‌ها در بازار منعکس‌کننده نیاز واقعی و مصرف واقعی نیستند به همین دلیل وقتی کشاورزان برای سطح زیر کشتشان می‌خواهند تصمیم بگیرند به‌درستی هدایت نمی‌شوند.

 

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: