عضو هیئت رئیسه کمسیون قضایی:

لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان در حال بررسی در کمیسیون قضایی و حقوقی است

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به گسترش ازدواج‌های اجباری و اختلالات روحی دختران، گفت: لایحه حمایت از حقوق‌ کودکان فرصت مناسبی برای افزایش سن ازدواج دختران است.

به گزارش عیارآنلاین، یحیی کمالی پور در خصوص افزایش سن ازدواج دختران، گفت: شرایط ازدواج آمادگی جسمانی و روحی و عقلانی لازم دارد، اخیرا ازدواج‌ها با حکم عقلی دادگاه یا افزایش ازدواج‌های اجباری سنتی تنها موجب افزایش طلاق و ایجاد مخاطرات برای دخترانی شده که در سن کودکی ازدواج کرده‌اند.

افزایش ازدواج های اجباری در سایه فقر و اعتیاد والدین

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: ازدواج دختران در سنین کودکی و کمتر از سن قانونی سبب روی آوردن آنها به آسیب های مختلف و بروز اختلالات روحی در بین آنها شده است، بنابراین هم اکنون که لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان در حال بررسی در کمیسیون قضایی و حقوقی است می توان به موضوع اهش سن ازدواج در آن پرداخت.

وی با بیان اینکه سن معقولی باید برای ازدواج دختران در نظر گرفته شود، افزود: متاسفانه برخی از والدین به علت فقر اقتصادی، اعتیاد و سایر مسائل دختران خود را مجبور به ازدواج در سنین کودکی می‌کنند، دخترانی که به لحاظ روحی و جسمی شرایط زندگی مشترک را ندارند لذا باید به هر ترتیبی مانع این ازدواج‌ها شد که لایحه مذکور فرصت خوبی است.

اطلس کودک‌آزاری در حوزه پیشگیری و شناخت کانون‌های هدف موثر است

کمالی پور در خصوص تدوین اطلس کودک‌آزاری، گفت: در لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان پیش‌بینی‌های لازم برای تقویت حمایت از کودکان انجام گرفته، اقدامات در حوزه پیشگیری، شناخت کانون هدف و موارد آسیب پذیر اما باید در دستور کار قرار گیرد ولی در سایر موارد لایحه جامع و کامل است لذا نیازی به تهیه اطلس نیست.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، افزود: اطلس کودک‌آزاری اگر حوزه پیشگیری و شناخت کانون‌های هدف را شامل شود، می‌توان به تدوین آن پرداخت.

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: