۱۵ مرد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۸
سرپرست پالایشگاه ششم مجتمع گاز پارس‌جنوبی:

۵۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین در پالایشگاه فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس‌جنوبی تولید می‌شود

سرپرست پالایشگاه ششم مجتمع گاز پارس‌جنوبی گفت: روزانه ۵۶.۶ میلیون مترمکعب گاز از فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی به پالایشگاه خشکی منتقل و بیش از ۵۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین تولید می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، احمد ولی‌پور صبح امروز در نشست بررسی روند تولید محصولات مختلف از فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی با بیان اینکه این فازها با توان متخصصان ایرانی طراحی، اجراء و راه‌اندازی شد اظهار داشت: در این دو فاز در قالب پالایشگاه ششم مجتمع گاز پارس جنوبی روزانه ۵۶٫۶ میلیون مترمکعب گاز شیرین برای تامین سوخت مورد نیاز کشور به ویژه در حوزه مصارف خانگی، تجاری، و صنعتی تولید می‌‌شود.

وی، تولید روزانه ۸۰ هزار بشکه‌ میعانات‌ گازی و ۴۰۰ تن گوگرد را از دیگر ظرفیت دو فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی دانست و گفت: تولید سالانه یک میلیون و ۵۰ تن گاز مایع پروپان و بوتان و یک میلیون تن گاز اتان از دیگر تولیدات فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی است.

سرپرست پالایشگاه ششم مجتمع گاز پارس جنوبی با بیان اینکه این پالایشگاه دارای طراحی کاملی است، خاطرنشان کرد: با تکمیل تمام بخش‌های فاز ۱۵ و ۱۶  تولید سایر فرآورده‌ها از پالایشگاه ششم افزایش قابل توجهی می‌یابد.

ولی‌پور با بیان اینکه پالایشگاه ششم پارس جنوبی توان تولید روزانه ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی دارد تصریح کرد: این تولیدات دارای ارزش بسیار بالایی است و می‌تواند خوراک پالایشگاه‌های داخلی  تامین و بخش عمده‌ای هم صادر کند.

وی با بیان اینکه  پالایشگاه ششم پارس جنوبی بزودی به ظرفیت کامل می‌رسد افزود: فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی به‌زودی با رسیدن به ظرفیت کامل روزانه بیش از ۲ هزار و ۷۴۰ تن اتان تولید می‌کنند و در اختیار پتروشیمی‌ها و سایر مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد.

سرپرست پالایشگاه ششم پارس جنوبی ظرفیت تولید پروپان این پالایشگاه را روزانه ۲ هزار و ۱۹۷ تن عنوان کرد و گفت: فازهای ۱۵ و ۱۶ توان تولید یک‌هزار و ۳۶۶ تن بوتان را در روز نیز دارا هستند و ظرفیت تولید گوگرد پالایشگاه نیز روزانه ۴۰۰ تن است.

ولی‌پور با اشاره به نقش فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی در تامین گاز مصرفی کشور خاطر نشان کرد: روزانه ۵۶٫۶ میلیون مترمکعب گاز از فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی به پالایشگاه خشکی منتقل و بیش از ۵۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین تولید می‌شود.

وی با تاکید از افزایش صادرات محموله‌های میعانات گازی خاطر نشان کرد: روزانه ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی از فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی تولید و صادر می‌شود و چندی پیش نخستین محموله گاز مایع فازهای ۱۵ و ۱۶ با بالاترین کیفیت برای صادرات به مبادی خروجی ارسال شد.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: