۲۰ مرد ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۵۲

سیر صعودی قیمت خرید و اجاره‎ مسکن در چهار سال گذشته

طبق گزارش‌های بانک مرکزی، قیمت مسکن در شهر تهران در چهار سال گذشته روند صعودی داشته است. به‌طوری‌که از ۳ میلیون ۷۲۱ هزار تومان برای هر مترمربع در سال ۹۲ به ۴ میلیون ۶۰۰هزار تومان برای هر مترمربع در سال در تیرماه سال ۹۶ رسیده است.

به گزارش عیارآنلاین، هم‌زمان با شروع دولت یازدهم تولید مسکن با رکود بی‌سابقه‌ای مواجه شد. رکودی که علاوه بر کاهش عرضه مسکن، صنایع مرتبط با بخش مسکن را هم به تعطیلی نسبی کشانده است. کاهش عرضه مسکن در ۴ سال گذشته تاثیرات فراوانی بر افزایش قیمت مسکن و اجاره بهاء آن داشته است. در همین راستا، افزایش میزان وام خرید مسکن، راه‌اندازی صندوق پس‌انداز مسکن یکم، طرح مسکن اجتماعی و… ازجمله راهکارهای دولت یازدهم برای رونق در تولید مسکن بودند که نتوانستند راهگشا باشند.

سیر صعودی قیمت مسکن در چهار سال گذشته

طبق گزارش‌های بانک مرکزی، قیمت مسکن در شهر تهران در چهار سال گذشته روند صعودی داشته است. به‌طوری‌که از ۳ میلیون ۷۲۱ هزار تومان برای هر مترمربع در سال ۹۲ به ۴ میلیون ۶۰۰هزار تومان برای هر مترمربع در سال در تیرماه سال ۹۶ رسیده است. در کنار افزایش قیمت مسکن، نرخ اجاره بهاء آن نیز در چند سال گذشته دارای نوسانات صعودی بوده است. به‌طوری‌که در تیرماه امسال، طبق گفته کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، نرخ اجاره بهاء دارای رشد ۴۵ درصدی نسبت به سال گذشته بوده است. در همین راستا، بسیاری از کارشناسان معتقدند، یکی از دلایل افزایش قیمت مسکن در چند سال گذشته کاهش عرضه آن است؛ مسئله‌ای که باعث شده تعادل عرضه و تقاضای مسکن از بین برود و سنگینی آن در قسمت تقاضا باشد.

 

میانگین قیمت مسکن در شهر تهران طی ۴ سال گذشته (منبع: بانک مرکزی)

کاهش قیمت و اجاره بهاء مسکن درگرو تعادل عرضه‌ و تقاضا آن

بسیاری از کارشناسان حوزه مسکن معتقدند، دولت هرچه سریع‌تر باید برای  عرضه بیشتر مسکن برنامه‌ریزی کند. چراکه کاهش عرضه عاملی مؤثر در افزایش قیمت خرید و نرخ اجاره بهاء مسکن است. در همین راستا، عقبایی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران معتقد است با تعادل عرضه و تقاضای مسکن فاصله زیادی داریم و تنها راه چاره، افزایش عرضه واحدهای کوچک و متوسط است.

اهمیت، داشتن برنامه برای تولید مسکن به حدی است که رجبی، رئیس سازمان نظام مهندسی کشور بابیان اینکه هر وزیری که از سوی دولت برای بخش مسکن و شهرسازی معرفی شود باید برنامه‌ای قوی در خصوص ارتقا و رونق‌بخش مسکن و ساخت‌وساز ارائه کند معتقد بود، اگر می‌خواهیم از رکود بخش مسکن عبور کنیم، باید برنامه جامع و کاملی برای ساماندهی به بخش مسکن از سوی دولت ارائه شود.

اما علی‌رغم صحبت‌های مطرح‌شده، آخوندی، وزیر راه‌وشهرسازی، تیرماه ۹۶ در جلسه ستاد بازآفرینی پایدار شهری ارومیه بابیان اینکه دولت تجربه خوبی از ورود به حوزه مسکن نداشته است معتقد بود، دولت درگذشته یک‌بار وارد حوزه ساخت مسکن شد ولی ازاین‌پس پشت دستش را داغ می‌کند تا وارد این موضوع نشود.

با توجه به مطالب مطرح‌شده می‌توان نتیجه گرفت، افزایش عرضه مسکن یکی از مناسب‌ترین راهکارها برای جلوگیری از سیر سعودی قیمت و نرخ اجاره بهاء مسکن است. به همین دلیل انتظار می‌رود مسئولین مربوطه نسبت به این مسئله که هرسال دغدغه‌های فراوانی را برای مردم ایجاد می‌کند، چاره‌ای اندیشه کنند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: