۱۶ مرد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۹

منابع مالی مسکن روستایی و تناقض‌گویی مسئولین

در چند سال گذشته، مسئولین بنیاد مسکن، عدم وجود منابع مالی مشخص را ازجمله دلایل عملکرد ضعیف خود در مقاوم‌سازی مسکن‌های روستایی کشور عنوان کرده‌اند؛ این درحالی است که مهدیان، معاون امور بازسازی بنیاد مسکن، معتقد است که این بنیاد هیچ کمبود منابع اعتباری برای مقاوم‌سازی واحدهای روستایی ندارد.

به گزارش عیارآنلاین، یکی از عوامل مهم در توسعه و عمران روستاها مسکن مناسب است. بسیاری از کارشناسان معتقدند، مسکن روستای اگر با توجه به تحولات اجتماعی، اقتصادی و استفاده از امکانات روز و با ویژگی‌ها و مختصات معماری روستایی و سنت‌های فرهنگی و تنوع اقلیمی موجود در مناطق مختلف کشور منطبق باشد،‌ می‌تواند علاوه بر شکوفایی مناطق روستایی کشور که مواردی از قبیل جلوگیری از مهاجرت و تخلیه شدن روستا، ایجاد اشتغال، پیشرفت روستا و … را به دنبال داشته باشد، عاملی در جهت رونق اقتصاد کلان کشور هم باشد.

با توجه به اهمیت موضوع مسکن روستایی در کشور، یکی از موارد تأکید شده در برنامه‌‌های عمرانی پنجم و ششم توسعه، بهسازی و مقاوم‌سازی مساکن روستایی بوده است؛ در همین راستا بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظف به مقاوم‌سازی سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی شده است.

غیرمقاوم بودن ۶۰ درصدی مسکن‌های روستایی کشور

طبق آمار رسمی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در کشور ۵ میلیون ۳۷۰ هزار واحد روستایی وجود دارد که بیش از ۳میلیون و ۲۰۰ هزار واحد روستایی غیر مقاوم و نیازمند بهسازی و نوسازی هستند. علاوه بر آن طبق سرشماری سال ۹۵  در حال حاضر کمبود ۶۸۰ هزار واحد مسکن روستایی در کشور وجود دارد. این کمبود مسکن به همراه ۳ میلیون ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی غیر مقاوم نشان‌دهنده وضعیت بحرانی در این بخش است. به‌طوری‌که بسیاری از کارشناسان معتقدند، هدف‌گذاری ساخت و مقاوم‌سازی سالانه ۲۰۰ هزار مسکن روستایی در حالی است که  بدون احتساب واحدهای که در سال‌های آتی فرسوده خواهند شد، بهسازی و مقاوم‌سازی واحدهای فعلی به همراه تأمین کمبود ۶۸۰ هزاری مسکن، ۱۸ سال زمان خواهد برد.

روند کند مقاوم‌سازی مسکن روستایی در دولت یازدهم

بررسی عملکرد دولت یازدهم در چهار سال گذشته، مؤید روند بسیار کند و ناکافی طرح‌های ساخت و مقاوم‌سازی مسکن و ارتقای محیط کالبدی در روستاهاست. طبق آمارهای رسمی ارائه‌شده توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از تاریخ ۱۳۹۲/۶/۱ لغایت ۱۳۹۶/۴/۱۱ تعداد کل قراردادهای بسته‌شده برای بهسازی و بازسازی مساکن روستایی کشور ۲۲۷هزار۹۴۱ است. این درحالیست که طبق قانون مصوب برنامه پنجم و ششم توسعه، دولت یازدهم موظف به ساخت و بهسازی سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی بود که در صورت محقق شدند تا پایان دولت یازدهم باید ۸۰۰هزار واحد مسکن روستایی تحویل متقاضیان می‌شد.

 

تعداد کل قراردادهای بسته شده برای مقاوم‌سازی مسکن روستایی از سال ۱۳۸۴الی۹۶/۴/۱۱

تناقض‌گویی مسئولین در خصوص منابع مالی مسکن روستایی/ مسکن معیشت محور در دست پیگیری

در چند سال گذشته، مسئولین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی عدم وجود منابع مالی مشخص را ازجمله دلایل عملکرد ضعیف خود در مقاوم‌سازی مسکن‌های روستایی کشور می‌دانستند؛ اما این درحالیست که عزیزالله مهدیان، معاون امور بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، معتقد است، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هیچ کمبود منابع اعتباری برای مقاوم‌سازی واحدهای روستایی ندارد. مهدیان در ادامه بابیان اینکه مسکن شهری با مسکن روستایی متفاوت است معتقد بود، ساخت مسکن مناسب می‌تواند ابزاری برای اشتغال روستاییان باشد؛ به همین جهت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تفاهم‌نامه‌ای با جهاد کشاورزی در این خصوص امضاء کرده است.

صحبت‌های مطرح‌شده پیرامون مسکن معیشت محور روستایی در حالی صورت گرفته است که دولت یازدهم سال گذشته لایحه برداشت ۱٫۵ میلیارد از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستاییان تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد و این لایحه در تیرماه ۹۶ به تصویب رسید. در همین راستا بسیاری از کارشناسان معتقد بودند اختصاص بخشی از اعتبارات لایحه مذکور به مسکن روستایی موضوعیت دارد. چراکه، کارکرد مسکن در روستا فقط به‌عنوان یک سرپناه نیست بلکه ابزاری درجهت اشتغال خرد و خانگی است. اما علی‌رغم تلاش‌های صورت گرفته این مهم حاصل نشد و اعتبارات این لایحه در مسیر طرح‌ها و تجربیات شکست‌خورده قبلی قرار گرفت.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: