۱۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۱

چرا سند تعهدات ایران در توافق پاریس به مجلس ارائه نمی­‎شود؟

مهندس عسگر سرمت با بیان اینکه بدون ارائه متن تعهدات ایران به مجلس امکان بررسی ابعاد توافق پاریس وجود ندارد، گفت: در صورت تصویب موافقت­نامه پاریس در مجلس و تأیید شورای نگهبان، متن تعهدات ایران (INDC) در موافقت­نامه پاریس، به‌صورت خودکار به سند(NDC) که الزام‌آور و یک تعهد حقوقی بین‌المللی است، تبدیل می‌شود.

مهندس عسگر سرمت، کارشناس سیاست‌گذاری انرژی در دومین هم اندیشی بررسی ابعاد موافقت‌نامه آب‌وهوایی پاریس که به میزبانی پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین برگزار شد با اشاره به تعهدات ایران و الزام‌آور بودن این تعهدات گفت: در صورت تصویب موافقت­نامه پاریس در مجلس و تأیید شورای نگهبان، متن تعهدات ایران (INDC) در توافق پاریس، به‌صورت خودکار به سند(NDC) که الزام‌آور و یک تعهد حقوقی بین‌المللی است، تبدیل می‌شود.

متن تعهدات ایران (INDC) به‌صورت خودکار تبدیل به متنی الزام‌آور (NDC) خواهد شد

وی در ادامه گفت: طبق بند ۲ ماده ۴ موافقت‌نامه، کشورها موظف به ارائه برنامه‌های مشارکت ملی هستند؛ یعنی هم باید برنامه ارائه بدهند Shall prepare)) که همان سند NDC محسوب می‌شود و هم ملزم خواهند بود برنامه‌ای که ارائه داده‌اند را آماده و اجرایی کنند (Shall persue).

این کارشناس انرژی با بیان اینکه متن تعهدات ایران بعد از ارائه به دبیرخانه توافق‌نامه پاریس غیرقابل تغییر و الزام‌آور است افزود: در فرایند پذیرش این توافق‌نامه، کشورها به دودسته تقسیم می‌شوند. دسته اول کشورهای هستند که قبلاً INDC خود را تحویل داده‌اند همچون کشور ایران و دسته دوم کشورهای که INDC خود را تحویل نداده‌اند. کشورهای که INDC خود را تحویل داده­اند این سند، به اولین تعهد رسمی آن‌ها تبدیل خواهد شد.

سرمست با اشاره به ایرادات شورای نگهبان و مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: ازجمله ایرادات شورای نگهبان و مرکز پژوهش‌های مجلس به لایحه موافقت‌نامه آب‌وهوایی پاریس، عدم ضمیمه پیوست‌های این توافق‌نامه که همان متن تعهدات ایران (INDC) است.

وی ادامه داد: ایراد اول شورای نگهبان که در گزارش اولیه مرکز پژوهش‌های مجلس نیز مورد اشاره قرارگرفته است، تصریح کرده، تصمیم در مورد موافقت‌نامه پاریس مستلزم ارائه برنامه اقدام ملی مندرج در ماده ۴ به مجلس شورای اسلامی است.

بدون ارائه متن تعهدات ایران به مجلس امکان بررسی ابعاد این توافق وجود ندارد

این کارشناس انرژی در ادامه افزود: در راستای اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی کشور، مجلس شورای اسلامی باید بر روند تمام توافق‌نامه‌های بین‌المللی نظارت داشته باشد. در همین راستا در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تأکید شده است که بدون ارائه متن تعهدات ایران (INDC)، امکان بررسی ابعاد مختلف زیست‌محیطی، اقتصادی و سیاسی توافق‌نامه مذکور وجود ندارد. بنابراین تقدیم برنامه ملی (INDC) به مجلس ضروری به نظر می‌رسد و تا تحقق این مهم، تصویب این موافقت‌نامه به‌هیچ‌وجه پیشنهاد نمی‌شود.

چرا سازمان محیط‌‎‌ زیست متن تعهدات ایران را جهت بررسی نمایندگان به مجلس ارائه نمی‌دهد؟

سرمست در پایان تصریح کرد: سؤال اصلی از سازمان محترم محیط‌زیست این است که چرا برنامه ملی (INDC) را که می‌گویند الزام‌آور نیست اما طبق موافقت‌نامه پاریس خودکار بعد از تصویب شورای نگهبان الزام‌آور و تعهد رسمی کشور خواهد شد را به مجلس ارائه نمی‌دهند تا روال قانونی در این زمینه طی شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: