۱۴ مرد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۴
تحلیل آمار تجاری ۴ ماهه ۹۶

تراز تجاری کشور منفی شد

گمرک بعد از ۴ ماه جزئیات تجارت خارجی را منتشر کرد که طبق این آمار، تراز تجاری کشور در مقایسه با سال گذشته ۴٫۴ میلیارد دلار کاهش یافته است که خودرو و قطعات منفصله تولید خودرو در صدر کالاهای وارداتی کشور قرار دارند.

به گزارش عیارآنلاین، طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی از تجارت خارجی ایران در ۴ ماه ابتدایی سال جاری میزان صادرات کالاهای غیرنفتی با احتساب میعانات گازی با ۹٫۵ درصد کاهش به ۱۳٫۵ میلیارد دلار رسیده است. همچنین میزان واردات کشور در این مدت با افزایش ۲۴ درصدی به ۱۵٫۸ میلیارد دلار رسیده است. در جدول زیر آمار مقایسه‌ای میزان صادرات و واردات کشور در ۴ ماه نخست سال ۱۳۹۶ نشان داده شده است.

آمار تجارت خارجی در ۴ ماه ابتدایی سال جاری نشان از افزاشی چشمگیر واردات و کاهش صادرات کشور دارد. به این ترتیب میزان تراز تجاری کشور در این مدت منفی ۲٫۳ میلیارد دلار بوده است که نشان از کاهش ۴٫۴ میلیارد دلاری تراز تجاری ۴ ماهه در مقایسه با سال گذشته دارد.

در زمینه آمار تفکیکی بخش‌های صادراتی، از صادرات ۱۳٫۵ میلیارد دلاری در چهار ماه ابتدایی سال جاری، ۲٫۳ میلیارد دلار سهم صادرات میعانات گازی، ۴٫۷ میلیارد دلار سهم محصولات پتروشیمی و ۶٫۵ میلیارد دلار سهم سایر کالاها بوده است. در جدول زیر آمار صادرات کشور در ۴ ماه ابتدایی سال جاری به تفکیک بخش‌های صادراتی نشان داده شده است.

همانطور که از جدول بالا مشخص است میزان صادرات میعانات گازی چه از نظر وزنی و چه از نظر قیمت دلاری با کاهش همراه بوده است. صادرات میعانات گازی در مقایسه با سال گذشته از نظر وزنی ۲٫۷ درصد و از نظر قیمت دلاری ۴٫۲ درصد کاهش یافته است. همچنین میزان صادرات محصولات پتروشیمی نیز از نظر وزنی ۳٫۷ درصد و از نظر قیمت دلاری ۳٫۷ درصد کاهش یافته است.

در بخش سایر کالاها نیز میزان صادرات به مراتب بیشتر از دو بخش دیگر کاهش یافته است. میزان صادرات سایرکالاها از نظر وزنی ۱۶ درصد و از نظر قیمت دلاری ۱۵ درصد افزایش یافته است.

به طور کلی در بخش صادرات کالا در تمامی بخش ها میزان صادرات کشور در ۴ ماه ابتدایی سال جاری کاهش یافته است.

همچنین مقاصد اصلی میعانات گازی صادراتی ایران در ۴ ماه ابتدایی سال جاری کشورهای کره جنوبی، امارات، ژاپن و هند بوده‌اند. در جداول زیر مقاصد صادراتی میعانات گازی ایران در ۴ ماه ابتدایی سال جاری نشان داده شده است.

کالاهای عمده‌ی صادراتی

چنانچه تقسیم بندی تعرفه‌های ۸ رقمی، که کالاها را به کوچک‌ترین دسته‌ها تفکیک می‌کند در نظر بگیریم، در ۴ ماه ابتدایی سال جاری، «میعانات گازی» با ۲۳۱۵ میلیون دلار، «سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین» با ۵۱۲ میلیون دلار، «پلی اتیلن گرید فیلم با چگالی کمتر از ۹۴ درصد» با ۴۸۵ میلیون دلار، «پروپان مایع شده» با ۴۴۶ میلیون دلار و «متانول» با ۴۲۶ میلیون دلار در بین کالاهای صادراتی غیرنفتی رتبه‌های اول تا پنجم را داشته‌اند. در جدول زیر ده کالای اول در صادرات غیر نفتی ایران در ۴ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۶ نشان داده شده‌است.

در تقسیم بندی کلی‌تر محصولات عمده‌ی صادراتی نیز «میعانات گازی» با ۲۳۱۵ میلیون دلار، «انواع پلی اتیلن» با ۱۱۱۳ میلیون دلار، «گازهای نفتی مایع‌شده» با ۱۰۶۷ میلیون دلار، «فرآورده های با حداقل ۷۰ درصد نفت و روغن های نفتی» با ۷۱۹ میلیون دلار و «منو و پلی الکل‌های اشباع شده» با ۷۰۲ میلیون دلار در صدر کالاهای صادراتی قرار دارند. در جدول زیر تقسیم بندی کلی تر محصولات صادراتی در ۴ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۶ نشان داده شده‌است.

همانطور که در جداول بالا مشخص است طبق روال معمول عمده‌ی محصولات صادراتی «غیر نفتی» ایران را محصولات با فرآوری بسیار کم پالایشگاهی و پتروشیمی تشکیل داده‌اند و محصولات با ارزش افزوده جایگاه چندانی در صادرات کشور ندارند.

کالاهای عمده‌ی وارداتی

در تقسیم بندی جزئی «برنج» با ۶۰۲ میلیون دلار، «ذرت دامی» با ۴۸۴ میلیون دلار، «خودرو سواری با حجم موتور ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی» با ۴۲۶ میلیون دلار، «دانه سویا» با ۳۳۸ میلیون دلار و «قطعات منفصله تولید خودرو با ساخت داخل ۱۴ تا ۳۰ درصد» با ۳۱۱ میلیون دلار عمده محصولات وارداتی کشور در ۴ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۶ هستند. در جدول زیر ده کالای اول وارداتی ایران در این مدت نشان داده شده است.

اما در یک تقسیم بندی کلی تر محصولاتی چون «قطعات منفصله تولید خودرو» با ۹۰۵ میلیون دلار، «خودرو سواری» با ۸۴۳ میلیون دلار، «برنج» با ۶۰۳ میلیون دلار، «ذرت» با ۴۹۴ میلیون دلار و «تجهیزات شبکه تلفن همراه» با ۴۰۷ میلیون دلار در صدر محصولات وارداتی ایران هستند. در جدول زیر تقسیم بندی کلی تر محصولات عمده وارداتی ایران در ۴ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۶ نشان داده شده است.

متوسط قیمت دلاری هر تن کالای صادراتی غیرنفتی با احتساب میعانات گازی درحدود ۳۵۷ دلار بوده است که نسبت به سال گذشته ۲ درصد افزایش داشته است. همچنین هر تن کالای وارداتی با متوسط قیمت ۱۳۹۹ دلار وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۹ درصد افزایش یافته است. بنابراین میتوان گفت محصولات صادراتی ایران در مقایسه با محصولات وارداتی از قیمت واحد بسیار کمتری برخوردارند و محصولات وارداتی حدود ۴ برابر محصولات صادراتی قیمت دارند.

مقاصد عمده‌ی صادراتی

در ۴ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۶ کشورهای چین، عراق، امارات، کره‌جنوبی و هند عمده‌ترین مشتری‌های کالاهای ایرانی بوده‌اند. در جدول زیر ۱۰ کشور مقصد اول صادراتی ایران نشان داده شده است.

همانطور که از جدول بالا مشخص است در ۴ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۶ میزان صادرات ایران به کشورهایی چون ترکیه، امارات، هند، پاکستان، کره‌جنوبی و چین کاهش یافته و در مقابل میزان صادرات ایران به کشورهایی چون تایلند، تایوان، افغانستان و عراق افزایش یافته است.

مبادی عمده وارداتی

مبادی عمده محصولات وارداتی ایران نیز کشورهای چین، امارات، کره‌جنوبی، ترکیه و هند بوده‌اند. در جدول زیر مبادی عمده وارداتی ایران در ۴ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۶ نشان داده شده‌اند.

چنانچه در جدول بالا مشخص است در ۴ ماه ابتدایی سال جاری میزان واردات ایران از تمامی شرکای اصلی تجاری افزایش یافته است. با اینحال میزان افزایش واردات از کشورهایی همچون انگلستان، فرانسه، امارات، ایتالیا، آلمان و سوئیس بیش از دیگر کشورها بوده است. نکته جالب توجه دیگر افزایش چشمگیر واردات ایران از کشورهای اروپایی است که موجب شده است سهم این کشورها از واردات ایران افزایش یابد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: