۱۰ مرد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۲۳

ایرادهای نظام بانکی به روایت نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری (۲)

با توجه به اهمیت نظام بانکی در اقتصاد کشور، قسمت‌های مهمی از صحبت‌های نامزدهای دوازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری مربوط به مسائل بانکی بود که بخشی از آن به افزایش شدید نقدینگی، امنیت پایین سرمایه گذاری در بانک ها و موسسات مالی و ایرادات شرعی عملیات بانکی بخصوص رباخواری بانک ها اختصاص داشت.

به گزارش عیارآنلاین، با توجه به اهمیت و نقش مهم بانک ها در نظام اقتصادی کشور، تبیین نقاط ضعف نظام بانکی و تاکید بر ضرورت اصلاح آن با اشاره به محورهایی مانند تبعیض در نظام وام دهی بانک ها، وضعیت بلاتکلیف معوقات بالای بانکی، افزایش شدید نقدینگی، امنیت پایین سرمایه گذاری در بانک ها و موسسات مالی و نهایتا ایرادات شرعی عملیات بانکی بخصوص رباخواری بانک ها، از محورهای اصلی صحبت های نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بود. در قسمت اول نگاهی به اظهارات شش نامزد این انتخابات (حسن روحانی، سید ابراهیم رئیسی، سید مصطفی میرسلیم، سید مصطفی هاشمی طبا، محمدباقر قالیباف و اسحاق جهانگیری) درباره دو محور ابتدایی این موضوع در برنامه های تلویزیونی (مناظره ها و گفتگوی ویژه خبری) انداختیم و در ادامه اظهارات این نامزدها درباره سه محور باقی مانده این موضوع آمده است:

۱- افزایش شدید نقدینگی:

الف- رئیسی: «شرایط در نظام پولی و بانکی، وضعیت بد بدهی های دولت که امروز به ۲۱۰ هزار میلیارد تومان رسیده است و وضعیتی که امروز در خلق پول و نقدینگی وجود دارد که این میزان به مبلغی بالغ بر یک هزار و ۱۳ هزار میلیارد تومان که ۷۰۰ هزار میلیارد آن در این مدت به وجود آمده است شرایط بدی را ایجاد کرده است. از سوی دیگر نقدینگی موجود در کشور نگران کننده است. نظارت بانک مرکزی در بانک‌ها باید تقویت شود، اکنون اگر نظارت بود امروز شاهد این همه نقدینگی نبودیم. این نقدینگی اگر به سمت تولید هدایت می شد شاهد این وضع در کشور نبودیم. بانک مرکزی باید نظارتش را بر بانک ها بیشتر کند و اگر بانک مرکزی نظارت خود را بر شبکه بانکی تقویت می کرد شاهد خلق آنقدر پول در کشور نبودیم» (دومین برنامه گفتگوی ویژه خبری خودش در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ماه).

ب- قالیباف: «یکی از اشکالات جدی‌ای که در این دولت وارد است بخش افزایش نقدینگی‌هاست به طوری که امروز ۱۲۸۰ تومان نقدینگی کشور است به این معنا که این دولت از ابتدای شروع کارش تا به اینجا تقریباً ۸۰۰ هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه کرده است و اگر این را تقسیم به ۲۵ خانوار کنیم به طور تقریبی به هر خانواده ۴۰ میلیون اختصاص می‌یابد اگر با این کار مدیریت صحیحی انجام می‌گرفت یک تحول اقتصادی بزرگ صورت می‌گرفت. یکی از خطراتی که الان وجود دارد و اگر اینها بخواهند رونق ایجاد کنند و این جریان نقدینگی را درست هدایت نکنند، تورمی را که می‌گویند ممکن است اتفاق بیفتد لذا ما باید {هدایت} جریان نقدینگی را به صورت جدی پیگیری کنیم» (دومین برنامه گفتگوی ویژه خبری خودش در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه).

ج- هاشمی طبا: «حجم نقدینگی ۱۲۰۰ هزار میلیارد تومان است و فروش ارز به نقدینگی کشور می افزاید لذا دولت برای اینکه ریال به دست بیاورد می گوید بانک مرکزی این ارز را از آن بخرد و معادل آن ریال چاپ کند. هر ساله بخش زیادی از درآمد دولت از قبل فروش ارز به بانک مرکزی است. این حجم نقدینگی مثل آوار بزرگی است که بر اقتصاد وارد می شود. باید بانک ها را سازماندهی کنیم لذا نمی دانیم که این پول چرا به تولید نمی رود، تولید در مملکت ما دچار بحران شخصیتی شده است یا تولید کنندگان عاشق هستند یا دیوانه البته عشق آنها بیشتر است» (دومین برنامه گفتگوی ویژه خبری خودش در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ماه).

۲- امنیت پایین سرمایه گذاری در بانک ها و موسسات مالی

الف- رئیسی: بانک مرکزی باید نسبت به موسساتی که پول های مردم را می گیرند و بعد از مدتی برای آن ها دچار مشکل می کنند نظارت داشته باشد. صرف هشدار دادن کارساز نیست و اگر موسسه ای مجوز ندارد در همان روزهای اول باید سریعا جلوی فعالیت آن گرفته شود تا مردم دچار مشکل نشوند و اگر هم مجوز دارند نباید بانک مرکزی اجازه دهد که این موسسات مردم و اقتصاد کشور را دچار بحران کنند. ساماندهی این موسسه ها فعالیت جدی و مدیریت بانک مرکزی را می طلبد و بانک های عامل باید خودشان را زیر نظر بانک مرکزی قرار دهند» (دومین برنامه گفتگوی ویژه خبری خودش در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ماه).

ب- قالیباف: «امنیت سپرده‌گذاری را رعایت نکردید امروز امنیت سرمایه‌ را نمی‌توانید تامین کنید»(مناظره سوم در تاریخ ۲۲ اردیبهشت).

ج- قالیباف: «اگر این رویه ادامه پیدا کند و بی اعتمادی در نظام بانکی ایجاد شود فضا نه تنها در ورشکستگی موسسات مالی بلکه در بانک ها نیز رخ خواهد داد. باید امنیت سرمایه در سیستم بانکی ایجاد شود… امنیت در سپرده گذاری‌ها خیلی مهم است شما نگاه کنید روزی هست که نبینید به عنوان مثال کاسپین یا میزان و یا تظاهراتی باشد اینها جمع می‌شوند چون اینها اعتراض کردند و مصوبه بانک مرکزی داشته‌اند و رفته‌اند و سپرده گذاری کردند و اکنون نیز اصل سپرده و اصل پولشان از بین رفته است و اگر این گونه خسارت وارد شد و بی اعتمادی در نظام بانکی به وجود ‌آمد نه تنها در موسسات مالی بلکه در بانک‌هایمان نیز اتفاق می‌افتد پس امنیت سرمایه و حفظ سرمایه را در سیستم بانکی با این کار باید دچار تحول شود»(دومین برنامه گفتگوی ویژه خبری خودش در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه).

د- روحانی: «بانک‌ها نیاز به اصلاح دارند همانطور که اشاره شد برخی از موسسات اعتباری غیرمجاز در دولت قبل ایجاد شد که بخشی از وقت ما را در این دولت را گرفت که چطور اینها را اصلاح و پول مردم را به آنها برگردانیم و چه اقداماتی انجام دهیم. کار زیادی برای همین بانکی که مربوط به دستگاه آقای رئیسی بود-میزان- انجام دادیم» (مناظره سوم در تاریخ ۲۲ اردیبهشت).

۳- ایرادات شرعی عملیات بانکی بخصوص رباخواری بانک ها:

الف- میرسلیم در مناظره سوم (۲۲ اردیبهشت): «آقای روحانی هم اشاره کردند که نظام بانکی از نقاط ضعف دولت است. اختلاس‌هایی که صورت می‌گیرد و بانک‌ها را گرفتار کرده است و کسانی که بدهکاران بانکی است چگونه برخورد می‌کنید؟ برخی از دولتمردان شما شریک این موضوع هستند. بانکداری شما الان بانکداری رباخواری است. مراجع هم می‌گویند شما گوش نمی‌دهید روز به روز بدتر شده است. باید جدی باشید در این موضوع. چگونه می‌توانید با این غارتگران که منابع بانکی را برده‌اند برخورد کنید؟ بانک صادرات ملت و تجارت گرفتار هستند. اگر مردم متوجه شوند سلب اعتماد خواهد شد. برای بانکداری باید جدی تر برخورد کرد. به کشاورز روستایی می‌گویید بروید از شهر یک وثیقه بیاورد، این درست است؟ این شیوه‌ها ما را به جایی نخواهد رساند؟ شما در موضوع کارمزد بانکی روی همان موضع قدیمی هستید. خودتان ذی‌نفع هستید… من با رباخواری در نظام بانکداری که موجب بیچارگی در خانواده‌ها است جنگ خواهم کرد» (مناظره سوم در تاریخ ۲۲ اردیبهشت).

ب- هاشمی طبا: «نظام بانکی ما هم یک اصلاحاتی کرده است ولی اصولا نظام بانکداری که به اصطلاح اسلامی است این نظام بانکداری یک نظام بانکداری اروپایی است چون بانک اصلا یک بحث اروپایی است جدید است. ما آمدیم عقود اسلامی را بر آن سوار کردیم به عنوان یک پوشش نه کسی که مراجعه می‌کنند نه مدیران بانک نمی‌دانند چه چیزی را امضا می‌کنند؛ من سه سال در بانک صنعت و معدن بودم آنها نمی‌دانند چه چیزی را امضا می‌کنند. به نظرم اگر قرار است بانک در کشور ما به تولید ما به تجارت ما به صادرات ما کمک کند باید خیلی شفاف باشد. باید درست موضوع قرض دادن، وام دادن را مطرح کند وگرنه همانطوری که الان بانک‌های ما به موسسات سرمایه‌گذاری و موسسات بنگاه‌داری تبدیل شده و ناچار هم هستند که این ادامه می‌یابد لذا حتما باید در نظام بانکداری تجدید نظر صورت گیرد» (مناظره سوم در تاریخ ۲۲ اردیبهشت).

ج- میرسلیم: «در زمینه بانکداری ما با سلسه ای از کلاه شرعی روبرو هستیم که به وسلیه آن رباخواری می کنند و رباخواری اقتصاد کشور و خانواده ها را فلج می کند. بانک مرکزی باید روی این موضوع نظارت داشته باشد اما تا زمانی که برخی از مدیران بانک مرکزی خود بانک خصوصی دارند اتفاقی نمی افتد» (دومین برنامه گفتگوی ویژه خبری خودش در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ماه).

د- هاشمی‌طبا: «در بانک صنعت و معدن تجربه دارم به طوری که افرادی بودند که درخواست تسهیلات داشتند بایستی ۳۰، ۴۰ امضا می گرفتند که اصلا نمی‌دانستند این امضاها و شرایط چیست. تمام این مبادلات شاید از دیدگاهی باطل باشد لذا قانون بانکداری باید در درجه اول تغییر کند. نرخ سود بانکی دستوری است این نرخی که هست براساس واقعیت نیست. از روح اقتصاد اسلامی دور شده ایم. از حیله های شرعی و پوشش ها در این رابطه استفاده می شود لذا اگر به مردم پول خوبی داده نشود مردم مجبور می شوند پولشان را از بانک بیرون بکشند. تشکیلات بانکی باید عوض شود تا نرخ به پایین برسد و سود تولید و سود کشاورزی باید بر سود بانک ها بچربد» (دومین برنامه گفتگوی ویژه خبری خودش در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ماه).

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: