۱۰ مرد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۹

ضرورت توجه به کیفیت محصولات صادراتی به عراق

در حال حاضر، شرکت‌های ایرانی تنها حدود ۱۵ درصد از واردات ۸میلیارد دلاری محصولات غذایی وارداتی کشور عراق را تأمین می‌کنند که نشان از امکان افزایش سهم ایران در بازار مواد غذایی این کشور دارد؛ با این حال، در سال‌های اخیر، صادرات محصولات غیراستاندارد، موجب اعتراض مسئولان عراقی شده است.

به گزارش عیارآنلاین، کشور عراق مهم‌ترین شریک تجاری ایران در منطقه است. در همین راستا، حجم روابط تجاری دو کشور طی سال‌های گذشته رشد فزاینده‌ای داشته است. بسیاری از کارشناسان معتقدند، روابط تجاری ایران و عراق یک ویژگی کاملاً متمایز دیگر نیز نسبت به روابط ما با سایر کشورهای دنیا دارد و آن این است که روابط اقتصادی ما با عراق بسیار مردمی است. بدین‌صورت که روابط تجاری ایران با سایر کشورها عموماً توسط بازرگانان و بخش دولتی انجام می‌گیرد.

عراق با توجه به داشتن بیش از ۱۴۵۰ کیلومتر مرز مشترک، وجود قریب به ۲۰ گذرگاه و بازارچه رسمی و غیررسمی مرزی بین دو کشور، تعداد بسیار زیادی از شهروندان دو کشور اعم از فعالان اقتصادی خرد و کلان، پیله‌وران، تجار و صنعتگران را درگیر امر تجارت با عراق نموده است که این واقعیت از سویی خود یک فرصت تلقی می‌شود.

استقبال از محصولات ایرانی همچون کالاهای بومی در عراق

گرایش به محصولات ایرانی در عراق و ارتباطات ملت‌های دو کشور باعث شد که تجارت میان ایران و عراق به اوج برسد، تا جایی که امروزه لبنیات، مواد غذایی، گوشت و مرغ و نیز محصولات صنعتی از لوازم‌خانگی، کولر و بخاری و حتی خودروهای تولید ایران در بازار عراق به کالاهایی بومی تبدیل‌شده و عراقی‌ها به مصرف آن انس گرفته‌اند.

ایران تأمین‌کننده ۱۵درصدی محصولات غذایی وارداتی به کشور عراق

در حال حاضر، شرکت‌های ایرانی با صادرات حدود ۹۰۰میلیون دلار موادغذایی به کشور عراق، حدود ۱۵٪ محصولات غذایی وارداتی این کشور را تأمین می‌کنند. این در حالی است که این کشور، سالانه ۸ میلیارد دلار واردات مواد غذایی دارد که اگر برنامه‌ریزی مناسبی صورت بگیرد امکان افزایش سهم ایران در بازار مواد غذایی عراق وجود دارد.

ضرورت توجه به کیفیت و استاندارد‌های محصولات صادراتی به عراق

فرهنگ بازار مصرف عراق طی سال‌های اخیر رشد قابل‌توجهی در زمینهٔ توجه به کیفیت کالا‌های مصرفی داشته است. در سال‌های اخیر صادرات بدون ضابطه محصولات که بعضاً با جعل برند و جعل گواهی‌های استانداردی و تخلفات گمرکی و اداری در داخل سیستم نظارتی عراق صورت گرفته موجب وارد آمدن ضربات سختی به اعتبار ایران در حوزه کیفیت کالا نزد افکار عمومی عراق شده است.

بنابراین، مسئولان عراقی متذکر شده‌اند، همه کالا‌ها و محصولات غذایی صادراتی به عراق باید دارای دو برچسب لاتین و عربی باشد و اگر این برچسب را نداشته باشد در مبادی ورودی عراق با مشکل مواجه می‌شوند، در همین راستا، موسسه استاندارد عراق برای ارسال کالاهای ایرانی به این کشور دستور داده تا کالا‌ها دارای این دو نوع برچسب باشند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: