ابتکار: آمایش سرزمینی باید مبتنی بر بحث آب تنظیم شود

رئیس سازمان محیط‌زیست: وقتی ثروتی از دست می‌رود، اقتصاد ما هم لطمه می‌بیند، آب یک عامل محدودکننده است، بنابراین سیاست‌های ما در حوزه فنی و کشاورزی و همچنین آمایش سرزمین باید مبتنی بر بحث آب تنظیم شود.

به گزارش عیارآنلاین، معصومه ابتکار در مراسم افتتاحیه تصفیه‌خانه اسلامشهر اظهار داشت: امروز به شاخص ۵۰ درصد دسترسی جمعیت کشور به تصفیه فاضلاب نزدیک می‌شویم.

وی ادامه داد: دولت یازدهم کار را با تمام موانع زیاد شروع کرد، منتها با تلاش توانستیم به پیشرفت‌های خوبی برسیم ایران کشوری است که با محدودیت‌های شدید آب شیرین روبه‌رو است از این رو سیاست‌های ما در کشور باید مبتنی بر محدودیت‌های آب باشد.

رئیس سازمان محیط‌زیست با اشاره به اینکه یکی از مشکلات جدی آلودگی آب، پساب و زه‌آب‌های صنعتی و فاضلاب‌های شهری است بیان کرد: پاکسازی آب‌های آلوده بسیار دشوار بوده و با هزینه‌های سنگینی همراه است.

ابتکار با بیان اینکه آلودگی منبع آب یعنی از دست رفتن یک سرمایه ملی در کشور تصریح کرد: وقتی ثروتی از دست می‌رود، اقتصاد ما هم لطمه می‌بیند، آب یک عامل محدودکننده است، بنابراین سیاست‌های ما در حوزه فنی و کشاورزی و همچنین آمایش سرزمین باید مبتنی بر بحث آب تنظیم شود.

وی در زمینه بهینه‌سازی انرژی بیان کرد: در زمینه بهینه‌سازی انرژی الحاق به توافق پاریس در دولت و مجلس را تصویب کردیم، بر همین اساس از برنامه‌های ملی ما بهینه‌سازی محیط‌زیست بوده که هیچ بحث سیاسی در آن وجود ندارد، هیچ تنبیه و تشویقی هم مطرح نیست و هر آنچه هست منفعت است.

رئیس سازمان محیط‌زیست بزرگترین طرح‌های زیست‌ محیطی در کشور را مربوط به پروژه‌های فاضلاب دانست و گفت: در استان تهران تالاب‌هایی وجود دارد که به دلیل مسدود شدن مسیرها و محدوده‌های اطراف شهر و انتقال آب از مناطق مختلف اثرات مخرب زیست‌محیطی بسیاری را به وجود آورده است.

ابتکار با اشاره به لزوم تعادل‌بخشی سفره‌های آب و حق‌آبه برای تالاب‌ها خاطرنشان کرد: فناورهای نوین و رویکردهایی که در زمینه‌های زیست‌محیطی و تجربیات کشورهای مختلف، بحث‌های مهمی است که با همکاری وزارت نیرو، دولت و مجلس باید مورد توجه قرار گیرد.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: