معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

مطالعات اجرای طرح روستا تعاون در یک هزار روستا انجام شده است

کلانتری: مطالعات اجرای طرح روستا تعاون در یکهزار روستا انجام شده و تا پایان سال ۹۶ در ۲ هزار روستا این طرح اجرایی خواهد شد. این طرح در حوزه های کشاورزی ، شیلات ، صنایع دستی و بخشهای دیگر با رویکرد تشکیل تعاونی جدید و تقویت تعاونی های پیشین برای توسعه روستاها اجرا می شود.

به گزارش عیارآنلاین، سید حمید کلانتری در جلسه کارگروه اشتغال استان زنجان که در شهر هیدج برگزار شد ، اظهار کرد: این طرح در حوزه های کشاورزی ، شیلات ، صنایع دستی و بخشهای دیگر با رویکرد تشکیل تعاونی جدید و تقویت تعاونی های پیشین برای توسعه روستاها اجرا می شود.
به گفته وی ، امروز در ۱۱۱ گرایش شغلی تعاونی فعال ، ۹۷ هزار تعاونی فعال و یکهزار و ۵۵۰ تعاونی تامین نیاز در کشور وجود دارد.
این مسئول یاد آور شد: امسال افزون بر ۴۰۰ هزار شغلی که به طور طبیعی و معمول ایجاد می شود ۶۰۰ هزار شغل از طریق برنامه های وزارت کار ، تعاون و رفاه اجتماعی ایجاد خواهد شد.
کلانتری با اشاره به طرح روستا تعاون تاکید کرد: برای ایجاد اشتغال پایدار در روستاها و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر معادل ریالی، ۱٫۵ میلیارد دلار با نرخ صفر درصد از صندوق توسعه ملی با تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان به دولت برای اجرای طرح های اشتغال پایدار ابلاغ شده است و در اختیار ۴ بانک عامل ؛ پست بانک ، توسعه تعاون ، کشاورزی و صندوق کارآفرینی امید قرار می گیرد.
وی با اشاره به قطب تولید کفش در شهر هیدج افزود: تولید بیش از ۵ میلیون جفت کفش در ۱۲۰واحد تولیدی با اشتغال مستقیم یکههزار نفر در شهر هیدج موضوع خوبی است که با سرمایه گذاری مردم ایجاد شده است.
معاون تعاون وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تعاونی های تامین نیاز برای تولیدی های کفش هیدج یادآور شد: تعاونی ها مجموعه ای است که خدماتی مانند بازاریابی ، تحقیق ، توسعه ، نظارت ، صادرات و دیگر اقدامات تخصصی مورد نیاز تولیدکنندگان را تامین می کند.
وی با اشاره به اینکه واحدهای تولیدی کوچک نمی توانند به تنهایی در صادرات موفق باشند، خاطر نشان کرد: تعاونی ها می توانند در این زمینه به این تولیدکنندگان کمک کنند.
کلانتری بیان کرد: هیدج الگوی مناسبی برای تعاونی ها و از مزایای و ارزش تعاونی های هیدج بهره وری سرمایه است که در مقیاس بزرگ اتفاق می افتد و هزینه واحد تولید را کاهش می دهد و توان صادراتی، قدرت چانه زنی را افزایش می دهد و با تخصصی کردن برخی از واحدها مانند طراحی، زیره دوزی به چرخه تولید کمک می کند.
وی تصریح کرد: در زمینه کفش هیدج باید برندسازی شود و با توجه به علاقه و انگیزه تولیدکنندگان ، این صنعت قابلیت تبدیل شدن به برند بین المللی را دارد و با برند شهر هیدج مانند ‘کفش ملی’ در تمام مراکز استان ها شعبه داشته باشد.
معاون تعاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تولید کنندگان باید با ارتقا کیفیت و کارها و طراحی های جدید جایگاه ویژه ای در بازار برای خود ایجاد کنند، خاطر نشان کرد: در سایر حوزه ها مانند گردشگری، کشاورزی و خدمات تولیداتی که دارای مزیت نسبی و الویت دار هستند می توانند از این الگوی تعاونی ها استفاده کنند.
شهر هیدج از توابع شهرستان ۱۵۰ هزار نفری ابهر در ۸۵ کیلومتری شرق زنجان قرار گرفته است.

منبع: دهقان نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: