۹ مرد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۴

کاهش نرخ باروری در سال ۹۵؛ اتفاقی بی‌سابقه در ۱۵ سال اخیر!

مسئول کمیته مطالعات و پایش سیاست‌های جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: با توجه به شرایط موجود، آینده‌ای که برای باروری پیش‌بینی می‌کنیم، متأسفانه امیدوارکننده نیست و طبق آمار، میزان تولدهای سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ کاهش پیدا کرده است و این اتفاق در ۱۵ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

به گزارش عیارآنلاین، محمدجواد محمودی، مسئول کمیته مطالعات و پایش سیاست‌های جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی درخصوص نرخ باروری مقطعی در کشور گفت: معیار اصلی برای اینکه متوجه شویم که جمعیت خودش را تجدید می‌کند یا خیر، نرخ باروری مقطعی است؛ آنچه که در طول چند سال گذشته مسلم است کاهش باروری مقطعی کشور است که متأسفانه به زیر حد جایگزینی آمده است که به عقیده جمعیت‌شناسان هرگاه این اتفاق رخ دهد، دیگر به راحتی نرخ باروری افزایش پیدا نمی‌کند؛ درواقع تجربه کشورهای دیگر که نرخ باروری آن‌ها به زیر حد جایگزینی تنزل پیدا کرده است، نشان می‌دهد که نتوانستند به راحتی به بالای حد جایگزینی بیایند.

محمودی افزود: با توجه به شرایط موجود، آینده‌ای که برای باروری پیش‌بینی می‌کنیم، متأسفانه امیدوارکننده نیست و طبق آمار، میزان تولدهای سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ کاهش پیدا کرده است و این اتفاق در ۱۵ سال گذشته بی‌سابقه بوده است. از سال ۸۰، تعداد تولدها با شیب ملایمی مثبت است و برای اولین بار، در این ۱۵ سال تعداد تولدها نسبت به سال گذشته‌اش کاهش پیدا کرده است.

وی با بیان این‌که دلیل کاهش میزان تولد، توان درونی جمعیت است، گفت: در دهه ۵۰ و ۶۰، میزان تولدها در کشور زیاد بوده است و آن نسل در سال ۸۰ به سن ازدواج رسیده است و همین باعث شده که از سال ۸۰ تا ۹۴ میزان تولدها افزایش پیدا کند؛ اما در سال‌های آینده، نباید انتظار افزایش جمعیت را داشته باشیم.

این کارشناس سیاست‌های جمعیتی ادامه داد: پایه جمعیت ما یک‌میلیون نفر افزایش پیدا کرده است اما نرخ باروری ما کاهش داشته است که بیانگر این است که نباید به آینده باروری کشور خوش‌بین باشیم و علت اصلی این کاهش باروری مسائل ساختاری است.

وی درخصوص پیری جمعیت نیز گفت: اگر الآن حدود ۱۰ درصد جمعیت کشور بالای ۶۰ سال هستند، سی سال بعد حدود ۳۰ درصد جمعیت بالای ۶۰ سال هستند و جامعه در حال سالخوردگی و پیر شدن است و طبق پیش‌بینی سازمان‌های بین‌المللی، در سال ۲۰۳۰ ، ۳۳ درصد جمعیت کشور ما سالخورده و بالای ۶۰ سال هستند و بیانگر این است که ایران یکی از سالخورده‌ترین کشورهای دنیا می‌شود.

محمودی در انتها افزود: باروری اگر زیر حد جایگزینی باشد، نرخ رشد جمعیت به سمت صفر حرکت می‌کند؛ بنابراین با کاهش نرخ رشد جمعیت و ثابت بودن همین نرخ سالمندی، ۳۰ سال بعد، نرخ سالمندی ۱۶ برابر نرخ رشد جمعیت می‌شود و این تبعات سالخوردگی جمعیت را برای کشور به همراه خواهد داشت و راهکار اصلی جلوگیری از این بحران هم افزایش زاد و ولد است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: