باید نگاه مسئولان به وقوع جرم پیشگیرانه باشد، نه نگاه درمان محور

گل محمدی، رئیس کل دادگستری استان زنجان: باید نگاه مسئولان به وقوع جرم پیشگیرانه باشد، نه نگاه درمان محور، چرا که هزینه های پیشگیری به مراتب کمتر از هزینه های درمان است.

به گزارش عیارآنلاین، جعفر گل محمدی روز سه شنبه افزود: پیشگیری از جرایم در سطح جامعه از برنامه های اولویت دار قوه قضائیه است و این برنامه را با جدیت در زنجان دنبال خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه همه دستگاه های متولی خود را مسئول کاهش آسیب ها و ناهنجاری های اجتماعی بدانند ، تصریح کرد: به قطع همدلی و تفاهم بین مسئولان ، سبب سرعت بخشی در روند کاهش ناهنجاری ها در اجتماع خواهد شد.
گل محمدی با اشاره به اینکه مراجعه به دادگاه باید آخرین راه برای گرفتن حق باشد ، گفت: آگاه سازی مردم نسبت به حقوق خود و تغییر فرهنگ جامعه در مواجهه با مشکلات، تاثیر بالایی در کاهش پرونده های ورودی به دادگستری خواهد داشت.
وی افزود: هرقدر فرهنگ صلح و سازش در جامعه گسترش یابد ، همان قدر مشکلات مردم زودتر حل و فصل خواهد شد و نیازی برای مراجعه به محاکم نیست.
رئیس کل دادگستری استان زنجان با بیان اینکه نهادینه کردن این فرهنگ در استان امری ضروری است، خاطرنشان کرد: برای فرهنگ سازی در حوزه صلح و سازش علاوه بر استفاده از تجارب گذشته ، باید از ظرفیت افرادی که به نوعی صاحبان تریبون بوده و با مردم ارتباط دارند، بهره برد.
گل محمدی یادآور شد: استفاده از ظرفیت و جایگاه رسانه ملی ، خبرگزاری ها ، نشریات مکتوب و شبکه های اجتماعی ، این فرصت را در اختیار متولیان امر قرار می دهد تا اهداف خود را تشریح کرده و به گوش مردم برسانند.
این مسئول ادامه داد: اجرای قانون در همه زمان ها موجب احقاق حقوق افراد، ایجاد نظم، آرامش و امنیت در جامعه خواهد شد.
به گزارش ایرنا ، با توجه به تعدد پرونده های قضایی مراجعه سالانه مردم به دادگستری زنجان بیش از ۲ میلیون بار است.
مطالبه وجه، اعسار از پرداخت محکوم به، مطالبه وجه چک و تامین خواسته چهار رتبه نخست پرونده های حقوقی دادگستری زنجان را از نظر تعداد فراوانی شامل می شود.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: