۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۹
عضو کمیسیون کشاورزی در دومین هم‎اندیشی بررسی توافق پاریس:

پذیرفتن توافق پاریس مسیر پیشرفت کشور را ناهموار می‌کند

ابراهیمی با بیان اینکه متن تعهدات ایران در توافق پاریس باید برای بررسی دقیق به مجلس ارائه شود، گفت: پذیرفتن این توافق‌نامه به دلیل محدودیت‌های استفاده از سوخت‌های فسیلی قطعاً مسیر توسعه و پیشرفت کشور را ناهموار می‌کند.

به گزارش عیارآنلاین، علی ابراهیمی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در دومین هم‌اندیشی بررسی ابعاد توافق پاریس ضمن تأکید بر ضرورت بررسی دقیق فنی و اجرایی این موافقت‌نامه توسط مجلس گفت: بر اساس قانون اساسی، تمام توافق‌نامه‌های بین‌المللی که کشور را ملزم به تعهداتی می‌کنند باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

وی ادامه داد: در همین راستا، مجلس شورای اسلامی بررسی جزئیات این موافقت‌نامه را به کمیسیون کشاورزی ارجاع داد و کمیسیون کشاورزی کلیات آن را تصویب و برای رأی‌گیری تقدیم هیئت‌رئیسه کرد و درنهایت این توافق‌نامه توانست رأی مثبت منتخبان مردم را در صحن مجلس بگیرد.

نماینده مردم اراک افزود: اولین نقد وارده به این موضوع این بود که چرا بررسی این لایحه فقط به کمیسیون کشاورزی واگذار شد و سایر کمیسیون‌ها ازجمله کمیسیون‌های (انرژی، اقتصادی، حقوقی و..) که اشراف بیشتری هم نسبت به موضوع داشتند در جریان بررسی قرار نگرفتند. اهمیت این موضوع زمانی مشخص می‌شود که اگر شورای محترم نگهبان آن را تأیید می‌کرد؛ آن موقع دیگر کار تمام‌شده بود.

ابراهیمی با اشاره به ایرادات شورای نگهبان ادامه داد: در حال حاضر شورای محترم نگهبان دو ایراد کلی به این موافقت‌نامه گرفته است. اما در بررسی‌های ما در کمیسیون کشاورزی اشکالات متعددی به آن واردشده است.

وی با بیان اینکه صحبت‌های بنده مبنی بر رد کردن این موضوع نیست، گفت: من معتقدم هر آنچه ما بتوانیم توافقنامه‌های بین‌المللی را بپذیریم و آن توافق‌نامه‌ها با شرایط ما سازگاری داشته باشند به نفع کشور است. اما نکته‌ی اساسی آن است که پذیرش موافقت‌نامه‌های بین‌المللی باید در راستای منافع کشور باشند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به مسئولیت‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: مأموریت اساسی سازمان حفاظت محیط‌زیست هم در بعد جهانی و داخلی جلوگیری از تخریب منابع محیطی است و ما همه به آن اعتقادداریم ولی به ابعاد دیگر زندگی هم باید توجه شود. کشور ایران، منابع سرشاری از سوخت‌های فسیلی که ثروت ملی محسوب می‌شوند را رایگان در اختیار دارد و می‌تواند از آن برای در مسیر توسعه صنعتی خود استفاده کند. این در حالی است که پذیرش این موافقت‌نامه، محدودیت‌های را درزمینه­ی استفاده از سوخت‌های فسیلی برای کشور ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: مسئولین سازمان محیط‌زیست مدعی هستند که در قبال کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی، کمک‌های پولی و فناوری به ما خواهد شد. اما این‌طور نیست. اینکه پذیرفتنی نیست که ما از منابع خود با این استدلال که طرف مقابل کمکی خواهد کرد استفاده نکنیم.

ابراهیمی افزود: اینکه یه سری کشور توسعه یافته اروپایی و آمریکای حالا پذیرفته‌اند در یک صندوقی رقم‌های را هزینه کنند و از منابع آن صندوق در کشورهای توسعه نیافته هزینه کنند. اما وقتی نفر اول آن‌ها (آمریکا) دارد شانه خالی میکند معنی آن این است که نباید امیدی به آن صندوق داشت.

این نماینده مجلس بابیان اینکه هنوز متن تعهدات ایران (INDC) به مجلس شورای اسلامی جهت بررسی ارسال نشده است گفت: ما سؤالات فراوانی در خصوص کمیت و کیفیت تعهدات خودداریم که هنوز بی‌پاسخ‌مانده‌اند. قبل ایرادات شورای نگهبان در جریان بررسی به کمیسیون کشاورزی گفتند که سند توافق‌نامه پاریس پیوست ندارد به همین دلیل (INDC) در کمیسیون مطرح نشد و به پیوست یک نامه برای رأی‌گیری تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس کردند.

ابراهیمی ادامه داد: در حال حاضر با توجه به اهمیت موضوع، سازمان حفاظت محیط‌زیست باید متن تعهدات ایران را برای بررسی دقیق به مجلس ارائه دهد و برای تمام بندهای آن رأی‌گیری شود. علاوه بر آن، مسئولین این سازمان، باید به‌صورت واضح و روشن میزان تعهدات و مزیت‌های این موافقت‌نامه را برای نمایندگان مجلس گزارش دهند.

وی افزود: بنده معتقدم این توافق‌نامه دارای ابعاد گسترده، حقوقی، قضایی، سیاسی و اقتصادی است. به همین دلیل مجلس شورای اسلامی باید به‌صورت دقیق آن را بررسی کند. بررسی دقیق این توافق‌نامه نیازمند زمان بیشتری است که امیدواریم با تمدید شدن فرایند بررسی زمینه مطالعات جزئیات آن فراهم شود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به تبعات اقتصادی پذیرش توافق‌نامه آب‌وهوایی پاریس گفت: اگر ما این توافق‌نامه را بپذیرم مجبور هستیم یک سری دستورالعمل‌های را به دستگاه‌ها و تولیدکنندگان داخلی مبنی بر کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی ابلاغ کنیم.

وی ادامه داد: کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی محدودیت اقتصادی در بخش‌های تولیدی، صنعتی و کشاورزی برای کشور ایجاد خواهد کرد.

ابراهیمی در پایان تصریح کرد: کشور ایران به‌تازگی در مسیر توسعه و پیشرفت قرارگرفته است. از این‌رو پذیرفتن این توافق‌نامه به دلیل محدودیت‌های استفاده از سوخت‌های فسیلی قطعاً مسیر توسعه و پیشرفت کشور را ناهموار می‌کند.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: