ایرادهای نظام بانکی به روایت نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری (۱)

با توجه به اهمیت نظام بانکی در اقتصاد کشور، قسمت‌های مهمی از صحبت‌های نامزدهای دوازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری مربوط به مسائل بانکی بود که بخشی از آن به موضوع تبعیض در نظام وام‌دهی بانک‌ها و وضعیت بلاتکلیف معوقات بالای بانکی، اختصاص داشت.

به گزارش عیارآنلاین، با توجه به اهمیت و نقش مهم بانک ها در نظام اقتصادی کشور، تبیین نقاط ضعف نظام بانکی و تاکید بر ضرورت اصلاح آن با اشاره به موضوعاتی مانند تبعیض در نظام وام دهی بانک ها، وضعیت بلاتکلیف معوقات بالای بانکی، افزایش شدید نقدینگی، امنیت پایین سرمایه گذاری در بانک ها و موسسات مالی و نهایتا ایرادات شرعی عملیات بانکی بخصوص رباخواری بانک ها، از محورهای اصلی صحبت های نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بود. در ادامه اظهارات شش نامزد این انتخابات (حسن روحانی، سید ابراهیم رئیسی، سید مصطفی میرسلیم، سید مصطفی هاشمی طبا، محمدباقر قالیباف و اسحاق جهانگیری) درباره دو محور ابتدایی این موضوع در برنامه های تلویزیونی (مناظره ها و گفتگوی ویژه خبری) را مرور می کنیم:

۱- تبعیض در نظام وام دهی بانک ها:

الف- محمد باقر قالیباف: «نکته‌ای که در اینجا باید به آن اشاره شود، در سال ۹۵ بیش از ۵۳۰ هزار میلیارد وام پرداخت کرده‌ایم، ببینید این وام‌ها را به چه کسانی دادیم. عده‌ای این وام‌ها را گرفتند و چند ۱۰ میلیون نفر مثل وام ازدواج نیز در نوبت هستند. اگر آن سیستم مدیریت را درست نکنیم، موفق نخواهیم شد که برمشکلات فائق بیاییم…. ما معتقدیم اشکال اساسی دولت شما، مجموعه اقدامات شما یا همیشه می‌گویید نمی‌شود، یا واقعا دفاع می‌کنید از کسانی که جز ۴ درصد هستند همین وام‌های که می‌دهند مردم قضاوت کنند هزار مسیر را جلوی شمامی‌گذارند که شما نتوانید وام بگیرید ولی در یک سال بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد وام می‌دهند در بانک مرکزی صداقت و بی‌صداقتی اینها است» (مناظره اول در تاریخ ۸ اردیبهشت).

ب- قالیباف: «ما معتقدیم که دولت در اداره و نظارت بر بانک‌ها ناکارآمد بوده است. شما ببینید بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان وام داده شده است این وام‌ها به چه کسانی داده شده است؟ عمدتا اینها وام‌هایی است که شاید بتوان به چند هزار نفر. الان مردم ما می‌دانند آنها برای یک وام جزئی حتی برای یک وثیقه ۱۰ یا ۵ میلیون تومان حالا آقای جهانگیری می‌فرمایند که ما وام ازدواج ۱۰ میلیونی دادیم شما مخالفت کردید در مجلس؛ مجلس این وام را به آنها داد. وام‌ها را به افراد خاص دادید لیستش را دارید شما، دولت در این بخش ضعیف عمل کرد» (مناظره سوم در تاریخ ۲۲ اردیبهشت).

ج- سید ابراهیم رئیسی: «وقتی می گوییم ازدواج، ‌حتما ۷۰۰ هزار تا می‌تواند به ۱ میلیون ارتقا یابد. وقتی ۵۰۰ هزار نفر پشت وام باشند این اتفاق نمی افته. برخی بدون وثیقه و یا با وثیقه به راحتی تسهیلات میلیاردی می گیرند… نسبت به رانت‌ها که فرمودند، ۵۰ درصد مردم که وام نگرفته‌اند باقی هم ۵ درصد وام‌های بسیار کلان که برخی نقدینگی‌هایی که آمده وارد بازار. چرا کارگاه ها می‌گویند نقدینگی نداریم؟ برای اینکه دست آن چند نفر رفته. امروز برای تسهیلات ازدواج دختر و پسر ما با مشکل مواجه است و افرادی راحت وام می‌گیرند» (مناظره اول در تاریخ ۸ اردیبهشت).

د- رئیسی: «چرا ۵۰۰ هزار میلیارد آدم‌های بدحساب وام گرفتند؟… خیلی از این کارگاه‌ها {تعطیل شده} مشکلات‌شان کمبود نقدینگی است. چند نفر آدم بد حساب بانکی این تسهیلات را به نحو خاص گرفته‌اند. شما مردم در عمرتان این اتفاق افتاده که یک وام صفر درصد بگیرید؟ مبلغی وام داده شده که یک ریال بهره ندارد، اینها در تولید استفاده نمی‌شود… از دست اندازی افراد خاص به منابع بانکی جلوگیری شود» (مناظره سوم در تاریخ ۲۲ اردیبهشت).

ه- قالیباف: «ازدواج با نصیحت حل نمی شود اگر می خواهیم ازدواج اتفاق بیفتد باید به سمت کارهای ریشه ای برویم وقتی می گوییم ۵ میلیون شغل یعنی ۵ میلیون ازدواج و هم چنین وقتی می گوییم اصلاح نظام بانکی یعنی ازدواج. امروز ۵۰ هزار میلیارد وام به چند صد نفر می دهیم ولی چند میلیون زوج جوان که می خواهیم نفری سه میلیون به آن ها بدهیم نمی دهیم و وقتی مجلس می خواهد به ۱۰ میلیون افزایش دهد دولت با آن مخالفت می کند. اگر اصلاح سیستم نظام بانکی را انجام دهیم خواهیم توانست ازدواج را افزایش دهیم» (اولین برنامه گفتگوی ویژه خبری اختصاصی در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه).

و- سید مصطفی میرسلیم: «برای گرفتن یک وام ۳۰ میلیونی کلی سنگ جلوی پای متقاضی انداخته می شود اما برای وام ۳۰۰ میلیاردی کارها به سرعت صورت می گیرد. واضح است بخشی از همان وام ۳۰۰ میلیاردی به اعضا همان شعبه بانک می رسد! همین است که اقساط این وام ها پرداخت نمی شود» (دومین برنامه گفتگوی ویژه خبری خودش در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ماه).

ز- قالیباف: «یکی از جریان‌های نقدینگی این است که این پول کجاست؟ این پول عمدتاً در اختیار بانک‌های ما قرار دارد و بانک‌ها هستند که نقش جدی را در حوزه سرمایه ایفاد می‌کنند و پول‌های مردم و تمام نقدینگی کشور در اختیار بانک مرکزی قرار دارد. امروز مدیریتی برای این مسائل وجود ندارد و ناعدالتی صورت می‌گیرد به عنوان مثال اگر فردی بخواهد یک وام ازدواج بگیرد ماه‌ها و سال‌ها می ماند حتی برای خرید ساختمان اگر بخواهد یک وام کوچک در حدود ۱۰ یا ۲۰ یا۳۰ میلیون دریافت کنند آنقدر از او ضمانت می‌خواهند که منصرف خواهد شد و می‌گویند بروید یک کارمند بیاورید تا به شما وام دهیم، دقت کنید که ۴ درصدی‌ها چه کسانی هستند، آ‌نهایی هستند که با رابطه با یک سفته چند ده و چند صد میلیون تومان وام را از بانک دریافت می‌کنند و به اسم تولید و یا هر اسمی جا می‌زنند و آن را به مسیر دیگری هدایت می‌کنند ما باید سیستم نظارتی دقیقی در بانک‌ها داشته باشیم که زمانی که پول از بانک می‌آید دقیقاً به جایی برود که به آن تخصیص داده شده است. امروز کنترل نظارت وجود ندارد و وام‌ها هدفمند نیستند لذا اینجاست که ما می‌بینیم شغلی ایجاد نمی‌شود و تولید شکلی به خود نمی‌گیرد و دچار مشکلات جدی می‌شویم لذا می‌بینیم که چند صد هزار میلیارد به افرادی داده می‌شود که بیشترین سهم را می‌گیرند من امروز می‌خواهم به شما بگویم که شاید چند هزار نفر بیش از ۸۰ درصد وام‌های کشور را می‌گیرند و واقعاً ۲۰ درصد وام به ۹۶ درصد مردم اختصاص پیدا می‌کند و ضعف آ‌نجایی است که سپرده‌های ثابت نیز برقرار می‌شود یکی از برنامه‌های ما هدایت و نظارت بر این مسائل و البته اصلاح نظام بانکی‌ست که آن را نیز توضیح خواهم داد… در حوزه نظام بانکی مهم‌ترین مشکلی که وجود دارد مسئله مدیریت بانک‌هاست. پس اولین کاری که ما باید انجام دهیم این است که در دولت مردم این دست‌ها {افراد صاحب نفوذ دارای مفاسد اقتصادی} را قطع کنیم و توزیع منابع را عادلانه انجام دهیم و وقتی اولویت تولید است باید حتماً به سمت تولید برویم و بانک‌ها را از حالت بنگاه‌داری خارج می‌کنیم بانک باید به عنوان یک سرمایه نگاه شود نه یک بنگاه» (دومین برنامه گفتگوی ویژه خبری خودش در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه).

ح- اسحاق جهانگیری: «نظام بانکی موفق شد در راه‌اندازی تولید سهم بسیار زیادی داشته باشد. در وام ازدواج برای اولین بار از ۳ میلیون به ۱۰ میلیون افزایش دهیم. خوشبختانه ۹ هزار میلیارد تومان وام ازدواج پرداخت شد. ما اگر بتوانیم موانع نظام بانکی را برطرف کنیم یکی از مهمترین پشتوانه‌های تولید خواهد شد» (مناظره سوم در تاریخ ۲۲ اردیبهشت).

و- حسن روحانی: «توانسته‌ایم بانک‌ها را در مسیر درست قرار بدهیم. نظارتی که امروز بر بانک‌ها می‌شود اصلا با دولت قبل قابل مقایسه است. خود قالیباف می‌داند نظارت بانک مرکزی ما بهتر از سالهای قبل شده است البته دستور رهبری بوده شورای عالی امنیت ملی بوده همه با هم بوده ایم. ما ۹ هزار میلیارد تومان وام ازدواج دادیم به جوان‌ها. ۱۷ هزار میلیارد تومان به بنگاههای کوچک و متوسط داده شده است ۳ درصد تسهیلات بیشتر داده شد» (مناظره سوم در تاریخ ۲۲ اردیبهشت).

۲- وضعیت بلاتکلیف معوقات بالای بانکی

الف- رئیسی: «اولین اقدامی که بانک مرکزی باید انجام دهد مسئله معوقات بانکی است. امروز شاهدیم که ۲۵ هزار میلیارد تومان در یک حساب و ۴۰ هزار میلیارد تومان در بانک خصوصی دیگری بانک مرکزی در اختیار آن ها گذاشته است که این موجب مشکلات جدی در کشور خواهد شد و این شرایط وضعیتی را پیش می آورد که دیگر قابل تحمل نخواهد بود. همچنین ۵۷۰ هزار میلیارد تومان به عنوان تسهیلات به افرادی داده ایم که باید این معوقات وصول شود تا چرخ های اقتصادی کشور و تولید فعال شوند. همچنین بدهی دولت به سیستم بانکی باید سریعا تعیین تکلیف شود و در مورد بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی دولت مکلف است که تا پایان برنامه ششم بدهی خود را با این سازمان تسویه کند. کار سومی که باید در نظام بانکی صورت گیرد اموال و املاکی است که کاملا در یک جا بلوکه شده لذا این ها باید از این وضعیت خارج و وارد چرخه مالی و پولی کشور شوند» (دومین برنامه گفتگوی ویژه خبری خودش در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ماه).

ب- هاشمی طبا: «معوقات بانکی به دلیل پرداخت های غیردرست و فسادهای زیادی که از قبل توسط برخی از واسطه ها صورت می گرفت. معوقات بانکی زیاد شده است لذا توان بانک ها برای ارائه تسهیلات به افراد به شدت تضعیف شده است پس باید انقلاب بانکی در کشور رخ دهد» (دومین برنامه گفتگوی ویژه خبری خودش در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ماه).

ج- جهانگیری: «نظام بانکی در واقع نقش اصلی در اقتصاد ایران دارد به عبارتی می‌شود گفت که اقتصاد ایران بانک محور است. متاسفانه در دوره گذشته به دلیل اینکه بانک در واقع مثل خزانه دولت با آن برخورد شد منابع بانکی به شدت حبس شد و گرفتار شد. یکی از آن جاها معوقات بانکی است. یک مجموعه افراد تسهیلات را گرفتند و برنگرداندند. بخشی از آنها سودجویانی بودند ما یک کمیته تشکیل دادیم دولت قوه قضائیه و بانک مرکزی مورد به مورد باید بررسی کند» (مناظره سوم در تاریخ ۲۲ اردیبهشت).

د- روحانی: «اول این دولت، نسبت به بانک‌ها ۱۵٫۱ درصد معوقات بوده است و الان ۱۰ درصد است» (مناظره سوم در تاریخ ۲۲ اردیبهشت).

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: