معاون توسعه مدیریت معاونت علمی:

آموزش عالی ما، صرفا تئوری است و کاربردی نیست

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی گفت : با توجه به رشد برگزاری استارتاپ ها در کشور کسب و کار دانش بنیان رونق چشمیگری داشته است .

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی  در مراسم افتتاح نخستین مرکزنوآوری دانش‌آموزی رشد در منطقه ۲ آموزش و پرورش تهران با اشاره به وجود نیروی انسانی جوان در کشور گفت : با توجه به این که سرمایه هر کشوری نیروی انسانی آن کشور است در کشور ما نیروی انسانی صاحب فکرو ایده و برجسته بسیار است و ما در میان کشورهای دنیا در زمینه تولید علم جایگاه ویژه ای داریم .
وی درادامه گفت : دانشمندان و اساتید برجسته کشور ما در شرکت های معروف کشورهای دنیا مشغول به فعالیت هستند و در اصل هسته اصلی فعالیت بین المللی این شرکت ها به شمار می آیند .
دلیری به جایگاه ویژه دانشمندان و صاحبان اندیشه ایرانی در دنیا تاکید کرد و گفت با توجه به وجود نیروی انسانی نخبه و دانشمند ما در گذشته شاهد خروج تعدادی از نخبه ها به خارج از کشور بودیم که پس از مهاجرت صاحب کرسی های برجسته ای در کشورهای مختلف و در زمینه های متفاوت شدند به همین دلیل ضعف و مشکلات را بررسی کردیم.
وی با اشاره به جایگاه والای علمی کشور در جهان، گفت: با توجه به این ویژگی متاسفانه در تولید علم به محصول دچار ضعف هستیم و نمی توانیم با علم در زندگی روزمره مردم تاثیر گذاری داشته باشیم.
دلیری با بیان اینکه کشور ایران از لحاظ نیروی انسانی کشور غنی است، اظهار کرد: در کشور ۱۰ تا ۱۲ میلیون دانش آموز، حدود ۵میلیون دانشجو و تعداد زیادی استاد دانشگاه و علاقه مندان بسیاری به مطالعه و تحقیق وجود دارد و این مزیت کشور است که دارای انسان های صاحب فکر و اندیشه است و مریم میرزاخانی های بسیاری در داخل و خارج از کشور داریم.
دلیری با اشاره به جایگاه ویژه کشور در جهان در حوزه تولید علم گفت: همچنین در این حوزه جایگاه اول منطقه را داریم، دنیا ایرانی ها را صاحب فکر و اندیشه می داند لذا می توانیم، هم جایگاه کشور را در جهان ارتقا داده و در حوزه علم و اقتصاد در دنیا تاثیرگذار باشیم.
معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی افزود: با توجه به جایگاه والای علمی کشور در جهان، در تولید علم به محصول دچار ضعف هستیم و نمی توانیم با علم در زندگی روزمره مردم تاثیر گذاری داشته باشیم که این مشکلی در فضای سیاست گذاری، آموزش و تعلیم است.
وی گفت: با توجه به بررسی ها و پژوهش های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دانشگاه ها و آموزش و پرورش دریافتیم که آموزش عالی ما، صرف تئوری است، کاربردی نیست، فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شریف، بیکار است اما فوق دیپلم فنی و حرفه ای، بیکار نیست و دانشجوی فنی و حرفه ای ما با مهارت بوده و تئوری و عملی را توامان آموخته است.
دلیری افزود: با توجه به این پژوهش ها، استادان ما در کلاس تئوری درس می دهند، اندک استادان ما با صنعت ارتباط داشته و کار عملی انجام داده اند که این باعث می شود که آموزش ما، کاربردی نباشد و تحصیل برای او جذابیت نداشته باشد و نتواند وارد کسب و کار شود، همچنین براساس این پژوهش ها همه منتظرند که وارد کسب و کار دولتی شوند.
معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی اظهار کرد: با توجه به بررسی و آسیب شناسی انجام شده از مراکز علمی و آموزشی کشور، مرکز نوآوری را در دانشگاه صنعتی شریف راه اندازی کردیم، با توجه به انتقادهای که به این مرکز وجود داشت، اکنون بعد از سه سال، روزانه ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ دانشجو در این مرکز فعالیت می کنند و هفتگی، تعدادی شرکت از این مرکز خارج می شوند که با راه اندازی این مرکز، آمار خروج دانشجویان شریف از کشور بسیار پایین آمده به این دلیل که نیاز دانشجوی فارغ التحصیل کسب و کار موردنظر در رابطه با رشته خود بود و این شغل می توانست رضایت او را جلب کند.
وی گفت: مرکز نوآوری دانشگاه صنعتی شریف برای بسیاری از دانشجویان شغل ایجاد کرده و حتی به عنوان الگو در سایر دانشگاه ها و مراکز علمی در سایر استان های کشور همچون کرمان، سیستان و بلوچستان مورد استفاده قرار گرفته و راه اندازی شده است.
دلیری با اشاره به راه اندازی استارت آپ ها در بسیاری از مراکز علمی کشور اظهار کرد: دوره های استارتاپ روزانه و هفتگی برگزار می شود و پژوهشگران جوان ایده های خود را مطرح می کنند که خروجی آن اشتغال، کسب و کار و تامین نیازهای روز جامعه است.
معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی با تاکید بر حمایت از ایده های نسل جوان به خصوص دانش آموزان گفت: ما دیگر کار نمادی انجام نمی دهیم و تا زمانی که طرح های آنان در جهت تولید محصول و تامین نیاز مردم باشد، حمایت می کنیم.

وی با اشاره به کارکرد مراکز نوآوری، خلاقیت دانش آموزی افزود: در این مراکز به دنبال آشنایی دانش آموزان با فضای کسب و کار هستیم تا آینده شغلی آنان تضمین شود.

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: