عضو اتاق بازرگانی: کشورهای موفق در زمینه تجارت، وزارتخانه تخصصی تجارت دارند

عضو اتاق بازرگانی ایران گفت : طرح ادغام وزارتخانه ها به دلیل روشن نبودن مسئولیت ها و پیش ماموریت ها مورد رضایت نبود.

به گزارش عیارآنلاین،  سید محمد حسینی گفت : دولت قصد دارد سه وزارتخانه ورزش وجوانان، راه وشهرسازی و صنعت، معدن و تجارت را تفکیک کند. این تفکیک در بین فعالان بخش خصوصی واکنش‌های مختلفی را ایجاد کرده است.
وی افزود : در مورد تفکیک وزارتخانه دو نگاه مختلف وجود دارد از سویی صادر کنندگان اصرار بر تفکیک وارتخانه ها دارند چرا که اعتقاد براین است که سیاستهای ارزی ، پولی و بانکی و صنعتی می بایست تابع سیاستهای تجاری باشد . از سوی دیگر فعالان بخش صنعت و معدن تفکیک وزارت خانه ها را موجب ضرر بخش تولید داخلی و حمایت و تسهیل بخش های خارجی و بازرگانی دانستند.
حسینی در مصاحبه با رادیو اقتصاد ادامه داد: تصمیم الان دولت عاقلانه ترین کاری است که برای اقتصاد کشور می توان انجام داد. اقدام دولت در تفکیک وزارتخانه‌های ورزش و جوانان ، وزارت راه و شهرسازی و وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام درستی است و با این تفکیک‌ها می توان وظایف تخصصی را به عهده نهادهای تخصصی گذاشت و این لایحه به مجلس ارائه شده ولی هرکدام از بخش های این لایحه دارای مخالفانی است که بعید می رسد از مجلس رای بیاورد و به نظر می رسد دولت برای معرفی کابینه جدید فرصتی برای تفکیک وزارتخانه ها نداشته باشد.
عضو اتاق بازرگانی ایران گفت : تمام کشورهای موفق و توسعه یافته در تجارت خارجی وزارتخانه تخصصی داشته و دیپلماسی تجاری ساختارمندی دارند و در حال حاضر دیپلماسی تجاری کشور به شدت ضعیف است و کشور نمی تواند از دیپلماسی تجاری خود در جهت منافع اقتصادی استفاده کند.
وی با انتقاد از برخی تصمیمات در حذف و اضافه وزارتخانه‌ها گفت: برخی اقدامات اعم از حذف معاونت بین الملل نهاد ریاست جمهوری، حذف معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه و ادغام وزارت بازرگانی با وزارت صنایع در دولت قبل رمقی برای تجارت ایران نگذاشت.
حسینی ، عمده مشکلات در صنعت کشور را مبحث فروش دانست و گفت : ما باید به دنبال چاره اندیشی در بخش فروش به عنوان آخرین زنجیره ارزش صنعت باشیم و به نظر می رسد ساختار فعلی نتوانسته تجارت کشور را فعال کند.

منبع: صداوسیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: