حذف مدارس استعدادهای درخشان نیازمند ایجاد زیرساخت‌های لازم

مدارس دولتی فعلی تا رسیدن به کیفیت مطلوب نیازمند اقدامات فراوانی هستند. اگر بدون توجه به این مسئله، اقدام به حذف و یا حتی کاهش تعداد مدارس استعدادهای درخشان شود، دانش‌آموزان مستعدِ برخوردار به سمت مدارس غیردولتیِ باکیفیت رفته و دانش‌آموزان مستعدِ غیربرخوردار، از آموزش‌های لازم محروم خواهند شد.

به گزارش عیارآنلاین، بعد از صحبت‌ها و نظرات پیاپی مسئولین مختلف آموزش و پرورش پیرامون ضرورت حذف سریع مدارس استعدادهای درخشان و لزوم یکسان‌سازی مدارس، دانش‌آشتیانی، وزیر آموزش و پرورش در این رابطه، اظهار داشت: «تفکیک و جداسازی دانش‌آموزان از یکدیگر مضر است،  با شتاب‌زدگی نمی‌توان مدارس سمپاد را حذف کرد، ابتدا باید زیرساخت‌های آن آماده شود و شرایط ارائه آموزش به دانش‌آموزان تیزهوش در مدارس عادی مهیا گردد.»

وی افزود: «مهارت معلم و کیفیت مدارس از جمله مواردی است که باید در آموزش دانش‌آموزان تیزهوش مورد توجه قرار گیرد و با ارتقای این دو مقوله، شرایط تحصیل دانش‌آموزان تیزهوش در مدارس عادی فراهم شود که این امر، زمان‌بر می‌باشد، البته در شورای عالی، فعالیت‌هایی در زمینه جلوگیری از توسعه مدارس سمپاد انجام گرفته است.»

ضرورت فراهم‌­سازی زیرساخت‌های لازم قبل از هرگونه اقدام پیرامون مدارس استعدادهای درخشان

اظهارات وزیر آموزش و پرورش درباره آماده شدن زیرساخت‌های لازم برای تحصیل دانش‌آموزان مستعد در مدارس دولتی، نکته بسیار مهم و قابل ستایشی است که تا پیش از این، توسط مسئولین آموزش و پرورش به آن اشاره‌ای نشده بود. مسئولین این وزارتخانه تاکنون تنها به حذف سریع مدارس استعداد درخشان، آن‌هم بدون توجه به لازمه‌هایش اکتفا می‌کردند.

مدارس دولتی فعلی از نظر کیفی، از استانداردهای لازم بسیار دور بوده و تا رسیدن به کیفیت مطلوب نیازمند اقدامات فراوانی هستند. اگر بدون توجه به این مسئله، اقدام به حذف و یا حتی کاهش تعداد مدارس استعداد درخشان شود، دانش‌آموزان مستعدِ برخوردار به سمت مدارس غیردولتیِ باکیفیت رفته و دانش‌آموزان مستعدِ غیربرخوردار، از آموزش‌های لازم محروم خواهند شد. در واقع این اتفاق عملا بی‌عدالتی آموزشی را رقم می­‌زند.

این صحبت‌های دانش‌آشتیانی نیازمند اقدامات سریع و برنامه‌ریزی‌شده این وزارتخانه در جهت فراهم نمودن زیرساخت‌های لازم و کیفیت‌بخشی به مدارس دولتی است تا بتوان از این طریق، شاهد شکوفایی استعدادهای دانش‌آموزان بیشتری بود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: