۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۰۰
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفتگو با عیارآنلاین:

تفکیک وزارت صنعت به چندپارگی فرآیند تولید می‎انجامد

اخیراً مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی، مخالفت خود را با تفکیک بخش بازرگانی از وزارت صنعت و وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد؛ در همین راستا، بابایی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: اگر تفکیک صورت بپذیرد شاهد ایجاد گسست و چندپارگی خواهیم بود.

روح‌الله بابایی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌گو با خبرنگار حوزه صنعت عیارآنلاین، پیرامون لایحه تفکیک وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: تفکیک این وزارتخانه در این برهه از زمان که توسعه صنعت و ایجاد اشتغال باید اولویت اصلی باشد، شایسته نیست.

وی ادامه داد: در حال حاضر هنوز چند سالی از ادغام این وزارتخانه‌ها نگذشته است به همین دلیل منطقی نیست که بدون بررسی‌های دقیق این تفکیک را انجام دهیم.

نماینده مردم بوئین‌زهرا در پایان تصریح کرد: اگر تفکیک صورت بپذیرد شاهد ایجاد گسست و چندپارگی در فرایند تولید خواهیم بود، این درحالی است که مشکل فعلی این حوزه مدیریت واحد و متمرکز است.

در این راستا چندی پیش نیز مرکز پژوهش‌های مجلس با انتشار گزارشی مخالفت خود با تفکیک بخش بازرگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده بود.

در این گزارش با عنایت به لزوم یکپارچگی سیاست‌های صنعتی و تجاری به عنوان یک اصل خدشه ناپذیر و با توجه به الزامات سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و احکام برنامه ششم توسعه و تأثیرات سوء انفکاک وزارت بارگانی بر بخش کشاورزی و صنعت، بر لزوم تکمیل فرآیند ادغام در وزارت صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد.

بازوی پژوهشی مجلس شورای اسلامی در این گزارش با بررسی تجربیات بیش از ۱۰۰ کشور جهان و بررسی تطبیقی کارکردهای وزارت‌خانه‌های صنعت در کشورهای مختلف و با عنایت به تجربه کشورهای موفق در رشد صنعتی و نگرش یکپارچه به صنعت و تجارت که جزء ارکان و الزامات نظام سیاستگذاری صنعتی محسوب، می‌شود، توصیه کرد به جای احیای وزارت بازرگانی، حلقه‌های ادغام در وزارت صمت به سرعت تکمیل شود.
در این گزارش تاکید شده است که با عنایت به اهداف توسعه‌ای کشور و الزامات قانونی موجود به خصوص سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و قانون برنامه ششم توسعه در راستای حمایت از نگرش یکپارچه به صنعت و تجارت و یا کشاورزی و تجارت و اتفاق نظر موافقان و مخالفان تفکیک در عدم انجام ادغام و دستیابی به اهداف آن و وجود اشکالات کارکردی متعددو آثار سوء لایحه بر بخش کشاورزی و امکان عقب‌گرد پیشرفت‌های سال‌های گذشته در این بخش در اثر تصویب لایحه احیای وزارت بازرگانی در شرایط کنونی به صلاح کشور نیست.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: