۵ مرد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۵

ذوب آهن؛ مقصر اصلی عدم تولید ریل ملی

برخلاف نظر بسیاری از کارشناسان که علت عدم راه‌اندازی خط تولید ریل بومی را سستی خریدار اصلی این محصول یعنی شرکت راه‌آهن عنوان می‌کنند، بررسی‌ها نشان می‌دهد مقصر اصلی این معطلی بی‌مورد، مسئول تولید آن یعنی شرکت ذوب‌آهن اصفهان است.

به گزارش عیارآنلاین، باوجود عمر بیش از صدساله ساخت راه‌آهن در کشور و همچنین خودکفایی در بسیاری از محصولات این صنعت مانند واگن، کماکان کشور نیازمند واردات اصلی‌ترین جزء زیرساخت ریلی یعنی ریل است. مسئله‌ای که در سال‌های اخیر توسعه زیرساخت ریلی را در مواردی غیرممکن نموده بود.

حدود ۸ ماه از افتتاح خط تولید ریل ملی در شرکت ذوب‌آهن اصفهان با حضور معاون اول رئیس‌جمهور می‌گذرد. اما در طی این مدت، جز افتتاح روبان خبر جدی دیگری مخابره نشده.

علت عدم تولید ریل uic60 توسط این شرکت در بیان برخی کارشناسان عدم جدیت راه‌آهن در ارائه تضمین خرید به ذوب‌آهن بیان شد، چراکه به گفته آن‌ها ذوب‌آهن با انجام سرمایه‌گذاری جدی در تأمین تجهیزات لازم برای این خط تولید از یک شرکت معتبر آلمانی، وظیفه خود را انجام داده و حالا نوبت راه‌آهن است که به‌عنوان اصلی‌ترین خریدار این محصول، حداقل تضمین قوی مالی را به تولیدکننده بدهد. اما برخلاف این عقیده، مقصر اصلی شرکت ذوب‌آهن است.

خط تولید یادشده توانایی تولید دو نوع محصول اصلی دارد، یکی ریل به‌عنوان اصلی‌ترین رکن زیرساخت ریلی و دیگری تیرآهن بال‌پهن. هر دو محصول می‌توانند در صورت وجود تقاضا ظرفیت زیادی از این خط تولید را به خود اختصاص دهند. اما محصول دوم از جذابیت درآمدیِ بیشتری برای ذوب‌آهن برخوردار است.

از طرف دیگر پس از گذشت چندین ماه از افتتاح رسمی این خط، ذوب‌آهن استانداردهای لازم برای ریلِ تولیدی را اخذ نکرده است. خط نیمه تعطیل تولید ریل در شرکت ذوب‌آهن اصفهان، حتی در انبارهای خود مقدار کمی ریل uic60 نیز ندارد تا بتواند عملاً برای تضمین این نیاز اساسی کشور اعلام آمادگی کامل کند.

پس از تغییر مدیریت شرکت ذوب‌آهن اصفهان در اواخر سال ۹۴، به نظر می‌رسد عزم جدی برای تولید ریل ملی در مدیریت جدید وجود ندارد و مصاحبه‌های نه‌چندان جدی آن‌ها با پس‌زمینه فرافکنی، مؤید این مدعاست.

نیاز سالانه کشور به ریل برای رسیدن به اهداف ملی درزمینهٔ حمل‌ونقل ریلی تا سال ۱۴۰۴، به بیش از دو میلیارد دلار می‌رسد. این در حالی است که کشور در سال‌های اخیر برای تامین ریل موردنیاز خود با سختی مواجه شده و در مواردی واردات این محصول امری غیرممکن شده بود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: