عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفتگو با عیارآنلاین عنوان کرد:

دیپلماسی اقتصادی، مغفول در سیاست‎های وزارت خارجه

تاج‌الدین با اشاره به عدم شناخت بنگاه‎های اقتصادی کشور از بازارهای صادراتی، گفت: در سایر کشورها، وزارت خارجه با اتخاذ دیپلماسی اقتصادی، برای هر یک از کشورهای هدف، پایگاه داده‌های مخصوصی تشکیل داده و مواردی چون نقاط ضعف، قوت، ظرفیت‌های بالقوه و… را در آن تجمیع می‌کند.

ناهید تاج‌الدین، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار حوزه صنعت عیارآنلاین، پیرامون لایحه تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: در مورد لایحه تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت بنده اصالت را به بهره‌وری می‌دهم، بهره‌وری به معنی کارایی و اثربخشی در امور است.

وی ادامه داد: باید دید این دو فاکتور چقدر در لایحه تفکیک این وزارتخانه استحصال می‌شود، یعنی چقدر وزارتخانه اثربخش‌تر می‌شود و کار درست انجام می‌دهد و چقدر کاراتر می‌شود و درست کار می‌کند ؟

نماینده مردم اصفهان افزود: تعدادی از دوستان ما در مجلس معتقدند در چند سالی که از ادغام این وزارتخانه‌‌ها گذشته، ادغامی در وزارت صنعت، معدن و تجارت اتفاق نیفتاده است بلکه بیشتر نوعی الحاق شکل‌گرفته است یعنی بخش صنعت و معدن با بخش بازرگانی به هم چسبیده‌اند.

تاج‌الدین در ادامه گفت: حقیقت آن است که پررنگ کردن یک دغدغه یعنی هماهنگی فرا بخشی میان صنعت و معدن با بخش بازرگانی اولین بار منجر به ادغام  وزارت صنعت و معدن و وزارت بازرگانی شد اما اینک و پس از چندین سال می‌توان شاخص‌ها را سنجید و بررسی نمود که آیا این ادغام، هماهنگی‌های فرا بخشی میان بخش صنعت و معدن و بخش بازرگانی را محقق نموده است یا خیر.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد دوستان ما در مجلس هنگام ادغام این وزارتخانه‌ها اثربخشی را فدای کارایی کردند اما عملاً هیچ از یک این دو فاکتور بهره‌وری با این ادغام اتفاق نیافتاده است.

تاج‌الدین گفت: باید بگویم برخی کارشناسان امر معتقدند تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت باعث تقویت واردات خواهد شد و ترمز پیش روی واردات را برمی‌دارد و آن‌ها می‌گویند هدف اصلی از ادغام وزارتخانه‌ها در سال‌های گذشته کمک به تولید بوده است، اما نه‌تنها این اتفاق نیافتاده که بخش بازرگانی به‌نوعی تحت‌الشعاع بخش صنعت و معدن قرارگرفته است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: متأسفانه در کشور ما بنگاه‌های اقتصادی و بخش‌های مولد با سردرگمی و بدون شناخت کافی از بازارهای هدف، صادراتی اندک، غیر پایدار و در بسیاری از موارد ناموفق داشته‌اند، این در صورتی است که در سایر کشورها، وزارت خارجه با اتخاذ دیپلماسی اقتصادی، برای هر یک از کشورهای هدف، پایگاه داده‌های مخصوصی تشکیل داده و مواردی چون نقاط ضعف، قوت، ظرفیت‌های بالقوه و… را در آن تجمیع می‌کند.

تاج‌الدین در پایان تصریح کرد: در همین راستا، هرکدام از بازرگانان کشورشان که قصد صادرات محصول یا  خدمات خاصی را داشته باشد با استفاده از این پایگاه داده‌ها و با شناخت کامل صادرات را به مقصد موردنظر  انجام می‌دهند. این در حالی  است که در کشور ما، بین وزارت خارجه و سازمان توسعه تجارت هماهنگی مؤثری وجود ندارد و ادغام وزارت بازرگانی در وزارت صنعت و معدن نیز در این میان مزید بر علت شده است و سردرگمی‌های بخش بازرگانی را باعث شده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: