۳ مرد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۷

حمایت اروپا و آمریکا از تصمیم اخیر FATF درباره ایران

FATF با حفظ وضعیت موجود و تمدید تعلیق اقدام متقابل در کنار نگه داشتن ایران در بیانیه عمومی و کشورهای پرریسک، ضمن حفظ ریسک همکاری، ایران را ناامید نکرده است تا برنامه اقدام به طور کامل اجرا شود و اهداف طرف های مقابل ایران که جز تصمیم سازان FATF هستند برآورده شود.

به گزارش عیارآنلاین، پس از اجرای برجام و عدم برقراری مطلوب روابط بین‌الملل بانکی ایران با سایر کشورها، ایران با افزایش ارتباطات خود با FATF، برنامه اقدام  FATF را به امید بهبود روابط بین المللی بانکی خود پذیرفت. طبق زمان بندی برنامه اقدامFATF، ایران باید تا ژانویه ۲۰۱۸ این برنامه اقدام را به طورکامل اجرا کند.

پس از پذیرش برنامه اقدام این گروه توسط ایران در سال گذشته، اقدامات متقابل این گروه علیه ایران به مدت ۱۲ ماه تعلیق شد، اما FATF همچنان ایران را ذیل بیانیه عمومی که مربوط به کشورهای پر ریسک است حفظ کرد. FATF در اجلاس اخیر خود در اسپانیا نیز، همین روند را حفظ و ضمن قرار دادن مجدد ایران ذیل بیانیه عمومی، تعلیق اقدام متقابل علیه ایران را تمدید کرده است.

تصمیم اخیر FATF از سوی مقامات کشورهای مختلف با واکنش روبه رو شد. برای ارزیابی واکنش های این کشورها باید به بررسی اهداف آنها در تعامل FATF با ایران توجه کرد.

هدف آمریکا بعد از برجام، هوشمند کردن تحریم های ثانویه بانکی و ایجاد خودتحریمی در ایران است. آمریکا با حفظ ۲۰۰ فرد و نهاد در لیست تحریم‌های ثانویه بانکی، بانک های داخلی را در دوراهی قرار داده است. از یک طرف بانک ها برای برقراری روابط بین المللی خود مجبور به خودتحریمی می‌شوند و از طرف دیگر در صورت عدم خودتحریمی نمی‌توانند از فضای پسابرجام و ایجاد روابط بین الملل بانکی استفاده کنند. این هدف آمریکا زمانی به طور کامل محقق می‌شود، که ذی‌نفع واقعی هر تراکنشی که با بانک های ایرانی انجام می شود مشخص باشد تا بانک های بزرگ خارجی از ترس شناسایی شدن فقط با بانک هایی رابطه کارگزاری برقرار کنند که خودتحریمی کرده‌اند و بانک های داخلی نیز از ترس عدم برقراری روابط کارگزاری مجبور به خودتحریمی شوند. شناسایی ذی‌نفع واقعی و به اشتراک گذاری اطلاعات آن با اجرای کامل برنامه اقدام FATF محقق می‌شود. پس محقق شدن هدف آمریکا منوط به اجرای کامل برنامه اقدام در ایران است.

از طرف دیگر بانک‌های ابزرگ روپایی نیز که پیش از این سابقه پرداخت جریمه‌های سنگینی به آمریکا به علت تخلف از تحریم های این کشور را داشتند، تا زمانی که ذی نفع واقعی تراکنش ها در تعامل با بانک های ایرانی را نشناسند و مطمئن نشوند که نهادهای تحریمی با بانک ایرانی ارتباط ندارند، از همکاری سرباز می زنند. برای محقق شدن این هدف، بانک های اروپایی نیز خواهان اجرای برنامه کامل برنامه اقدام FATF در ایران هستند تا وضعیت تراکنش ها برای آنها شفاف شود.

پس تصمیم اخیر FATF اگر باعث ترغیب ایران به اجرای کامل برنامه اقدام شود، اهداف اروپا و آمریکا را برآورده می کند. بنابراین همه طرف ها مقابل با ایران از جمله کشورهای اروپایی و آمریکا، باید کاری کنند که ایران برنامه اقدام FATF را به طور کامل اجرا کند. تمدید تعلیق اقدام متقابل نیز با هدف اجرای کامل برنامه اقدام توسط ایران انجام شده است. چراکه اگر اقدام متقابل علیه ایران دوباره اعمال می شد و ایران به حالت قبل از پذیرش برنامه اقدام برمی گشت و اقداماتی که تاکنون انجام داده بود نادیده گرفته می شد، احتمال اینکه ایران از ادامه اجرای برنامه اقدام سرباز زند وجود داشت، در صورتی که اقدامات متقابل علیه ایران نیز کاملا لغو می‌شد، این امکان وجود داشت که ایران برنامه اقدام FATF را کامل اجرا نکند، در صورتی که اجرای کامل این برنامه تا ژانویه ۲۰۱۸ زمان دارد. لذا FATF با حفظ وضعیت موجود و تمدید تعلیق اقدام متقابل در کنار نگه داشتن ایران در بیانیه عمومی و کشورهای پرریسک، ضمن حفظ ریسک همکاری، ایران را ناامید نکرده است تا برنامه اقدام به طور کامل اجرا شود و اهداف طرف های مقابل ایران که جز تصمیم سازان FATF هستند برآورده شود. نظر اکثر کارشناسان و مقامات آمریکایی و اروپایی در مورد تصمیم اخیر FATF نیز موید همین موضوع است.

المانیتور در گزارش خود در مورد تصمیم اخیر FATF درباره ایران به نقل از سه دیپلمات اروپایی در این زمینه می‌گوید:« نگه داشتن ایران در منطقه خاکستری، به جای بازگشت به لیست سیاه عامل تشویق تهران به انجام اقدامات بیشتر است.» همچنین الی گرانمایه، سیاستمدار ارشد اتاق فکر شورای روابط خارجی اروپا، که در ۷ پایتخت اروپایی دارای دفتر می باشد، در این زمینه می گوید:« تجدید تعلیق اقدامات FATF برای شرکت های اروپایی و بانک ها در تجاری با ایران ضروری است و بدون آن اندک معاملات رخ داده نیز متوقف می شود.»[۱]

به جز دوسناتور سابق آمریکایی که خواهان برگشت اقدام متقابل FATF علیه ایران بودند، سایر کارشناسان و مقامات آمریکایی نیز نسبت به تصمیم اخیر FATF در مورد ایران نظر مثبت داشتند. المانیتور در گزارش خود این چنین می گوید که:«یک مقام وزارت خارجه آمریکا می گوید، ما از تصمیم FATF در مورد ایران استقبال می‌کنیم و نگرانی‌های خود درباره تامین مالی تروریسم ایران را با FATF به اشتراک می گذاریم. وزارت خزانه نیز گفت از نقش مشورتی FATF استقبال می کنیم و موسسات مالی باید الزامات CDD (شناسایی ذی نفع واقعی) را برای ارتباط با ایران انجام دهند.» [۲]

همچنین الیزابت روزنبرگ عضو سابق اداره تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه‌داری امریکا در دولت اوباما، تصمیم گیری اخیر FATF در مورد ایران را هوشمندانه دانست و بازگشت اقدام متقابل علیه ایران را باعث بی اعتباری روند قبل دانست. ریچارد نفیو عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای آمریکا نیز تصمیم اخیر FATF را باعث جلب نظر کارشناسی وزارت خزانه داری آمریکا دانست.[۳]

وادار کردن ایران به اجرای کامل برنامه اقدام، که نتیجه آن خودتحریمی و اجرای هدفمند تحریم های آمریکا در داخل ایران است مهم ترین نتیجه اجرای کامل برنامه اقدام FATF است. با اجرایی شدن این هدف آمریکا، این کشور می‌تواند هر نهاد و حوزه‌ای را هدف تحریم های خود قرار دهد و آن حوزه را از داخل و خارج از ایران تحت فشار قرار دهد و ایران را وادار کند تا سیاست خود را تغییر دهد.

 

 

[۱] http://www.al-monitor.com/pulse/originals/2017/06/europeans-press-terror-finance-watchdog-iran-sanctions-fatf.html

[۲] http://www.al-monitor.com/pulse/originals/2017/06/trump-administration-financial-watchdog-iran-sanctions.html

[۳] http://www.al-monitor.com/pulse/originals/2017/06/trump-administration-financial-watchdog-iran-sanctions.html

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: