خلف وعده شش‌ماهه در آغاز فرایند اجرایی مسکن اجتماعی

طبق مصوبه هیئت دولت، هم‌زمان با آغاز سال ۹۶ فرایند اجرایی طرح مسکن اجتماعی باید آغاز می‌شد. اما باگذشت چند ماه از تاریخ شروع وعده داده‌شده توسط دولت، هنوز این طرح وارد فاز اجرایی نشده است. مسئله‌ای که با واکنش مدیران ارشد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مواجه شده است.

به گزارش عیارآنلاین، هم‌زمان با شروع دولت یازدهم بخش مسکن با رکود بی‌سابقه‌ای مواجه شد. رکودی که علاوه بر، برهم زدن تعادل عرضه و تقاضای مسکن، واحدهای صنعتی مرتبط با این بخش را هم به تعطیلی نسبی کشانده است. مسئله‌ای که بیگدلی، رئیس انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان ضمن انتقاد نسبت به آن معتقد بود، مسکن در تاریخی‌ترین و عمیق‌ترین رکود قرن به سر می‌برد و امیدواریم وزیر راه و شهرسازی کنونی در کابینه دولت دوازدهم مجدداً به کار گرفته نشود.

چرایی تشدید رکود مسکن در چند سال گذشته

توقف طرح مسکن مهر، عدم اجرایی وعده‌های مربوط به مسکن اجتماعی، بی‌توجهی به نوسازی بافت‌های فرسوده و تحریک تقاضا به‌جای تولید مسکن ازجمله مواردی هستند که در سال‌های گذشته رکود مسکن را تشدید کرده‌اند. در همین راستا، بسیاری از کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند، افزایش قیمت مسکن، افزایش نرخ اجاره بهاء، افزایش حاشیه‌نشینی در اطراف شهرهای بزرگ و روند کند مقاوم‌سازی و بهسازی بافت‌های فرسوده شهری ازجمله تبعات رکود فعلی حاکم برساخت سازو مسکن است.

مسکن اجتماعی ایده‌ای برای برون‌رفت از رکود

مسکن اجتماعی مدل جایگزین دولت یازدهم برای تهیه و عرضه مسکن به بازار بوده است. این طرح از همان آغاز به کار دولت یازدهم وارد ادبیات وزیر مسکن و سایر مدیران ارشد وزارت مسکن‌وشهرسازی شد. باگذشت سه سال از دولت یازدهم در بهمن سال گذشته، هیئت دولت اساسنامه این طرح را تصویب و به‌موجب آن مقررشده هم‌زمان با شروع سال ۱۳۹۶ دولت در ساخت سالانه ۱۰۰هزار واحد مسکونی با متقاضیان مشارکت کند.

مشخص نبودن منابع مالی این طرح همواره یکی از اشکالات عمده آن است. به‌طوری‌که باگذشت ۴ ماه از سال۹۶ هنوز منابع مالی این طرح به بانک‌های عامل برای ارائه تسهیلات تزریق نشده است و این مسئله با واکنش‌های زیادی از سوی مسئولین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی که متولی اجرای پروژه هستند روبه‌رو شده است.

مشخص نبودن منابع مالی مهمترین مشکل مسکن اجتماعی

طبق مصوبه هیئت دولت،  هم‌زمان با آغاز سال ۹۶ پروژه مسکن اجتماعی هم باید آغاز می‌شد. اما باگذشت چند ماه از تاریخ شروع وعده داده‌شده توسط دولت، هنوز این طرح وارد فاز اجرایی نشده است. مسئله‌ای که با واکنش مدیران ارشد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی که متولی طرح مذکور هستند روبه‌رو شده است. محمدجواد حق‌شناس، معاون امور مسکن شهری بنیاد مسکن ازجمله اولین مدیرانی بود که نسبت عدم پرداخت اعتبارات مصوب مسکن اجتماعی واکنش نشان داد و معتقد بود هنوز تسهیلات مصوب برای آغاز مسکن اجتماعی به بانک‌های عامل ابلاغ نشده است و بانک‌های عامل در انتظار تخصیص ۲۴۰۰میلیارد تومان اعتبار مصوب سال ۹۶ برای پرداخت به متقاضیان هستند. علیرضا تابش، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ازجمله دیگر مدیرانی بود که نسبت به عدم تعین و تکلیف منابع مالی مسکن اجتماعی واکنش نشان داد و در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری میان بنیاد مسکن و بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در جمع خبرنگاران با اعلام این‌که دولت و بانک مرکزی تأمین اعتبارات مسکن اجتماعی را تعهد داده‌اند، گفت، این طرح پس از تأمین اعتبارات در نیمه نخست امسال اجرایی می‌شود.

تابش در ادامه اظهار داشت، منابع موردنیاز مسکن اجتماعی شامل ۲۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات، ۱۶۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض و ۳۰۰ میلیارد تومان مابه‌التفاوت سود سال اول است.

با توجه به مطالب مطرح‌شده می‌توان نتیجه گرفت، برنامه‌ریزی مناسبی برای طرح مسکن اجتماعی توسط دولت صورت نگرفته است. خلف وعده ۶ ماه و موکول شدن فرایند اجرایی این طرح به نیمه دوم سال ۹۶ نمونه‌ای از عدم پیش‌بینی سازوکارهای مناسب عملی برای این طرح است.

گذشته از موارد مطرح‌شده، هدف‌گذاری مشارکت درساخت سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در حالی صورت گرفته است که طبق آمارهای رسمی نیاز کشور به مسکن سالانه ۲ میلیون واحد است. بنابراین پرواضح است که دولت تمایلی برای ورود به حوزه ساخت و تولید مسکن ندارد. مسئله‌ای که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان مسکن سیاستی اشتباه محسوب می‌شود، چراکه حتی لیبرال‌ترین دولت‌های غربی به دلیل اهمیت این بخش مستقیماً به حوزه ساخت و مدیریت آن وارد می‌شوند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: