۲ مرد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۹
عضو کمیسیون بهداشت در گفت‎وگو با عیارآنلاین:

بسیاری از پزشکان با لغو شدن انتخابات الکترونیکی از رای دادن محروم شدند

ترکی نماینده مجلس دهم در خصوص لغو انتخابات الکترونیکی نظام پزشکی، گفت: در کل، انتخابات همراه با ایراداتی بود که باید تدبیری اندیشیده می‌شد و با لغو شدن انتخابات الکترونیکی، بسیاری از رأی دادن محروم شدند.

به گزارش عیارآنلاین، سازمان نظام پزشکی به عنوان تنها خانه صنفی جامعه پزشکان کشور، از اهمیت ویژه‌ای برای قدرت‌های سیاسی و جناحی در حوزه سلامت برخوردار است. از همین رو، می‌توان این استنباط را داشت که انتخابات این سازمان صنفی، در تعیین معادله‌های پیش روی «وزارت بهداشت دولت دوازدهم»، بسیار مهم و اثرگذار باشد. این در حالی است که از مدت‌ها قبل موضوع انتخابات الکترونیکی نظام پزشکی مورد توجه و تأکید مسئولان وزارت بهداشت و برخی چهره‌های شناخته شده جامعه پزشکی قرار گرفته بود و اصرار بر اجرای این شیوه رای‌گیری در انتخابات پیش رو را داشتند.

قبل از برگزاری انتخابات ۳۰ تیر، مدیران وزارت بهداشت اصرار داشتند که با آرای الکترونیکی، میزان مشارکت جامعه پزشکی در انتخابات افزایش یافته و باعث خواهد شد این دوره از انتخابات با استقبال بیشتری از سوی جامعه پزشکی همراه شود. اما، در کمتر از ۳ ساعت از شروع انتخابات، به یکباره موضوع اختلال در آرای الکترونیکی رای‌دهندگان پیش آمد و در نهایت با صدور اطلاعیه‌ای از سوی وزارت بهداشت، این روند رای‌گیری ملغی اعلام شد.

درهمین خصوص اکبر ترکی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: مجریان برگزاری انتخابات، کار را ساده انگاشتند و تصور می‌کردند که انتخابات الکترونیکی به راحتی اجرایی می‌شود.

وی افزود: یکی از مشکلات اصلی این انتخابات که افراد واجد رای دادن در انتخابات اگر می‌خواستند حضوری رای دهند تنها می‌توانستند در حوزه شهر یا شهرستان نظام‌پزشکی خود در پای صندوق حاضر شوند و در دیگر حوزه ها نمی‌توانستند شرکت کنند.

ترکی ادامه داد: همین امر باعث شد عده‌ای از واجدین شرایط با علم به اینکه می‌توانند الکترونیکی شرکت کنند و نیازی نیست در همان شهر در روز انتخابات حضور داشته باشند روز جمعه با توجه به تعطیلی روز قبلش در شهرهای دیگر و در مسافرت بودند و با لغو شدن انتخابات الکترونیکی از رای دادن محروم شدند.

این نماینده مجلس در خصوص ابطال یا عدم ابطال انتخابات نظام‌ پزشکی گفت: هیئت‌های اجرایی و نظارت باید بررسی کنند که چند درصد توانستند در انتخابات شرکت کنند و چند درصد محروم شدن و سپس تصمیم‍‌گیری کنند که انتخابات تکرار شود یا خیر.

وی در انتها افزود: درکل انتخابات همراه با ایراداتی بود که باید پیش‌‌بینی و تدبیری اندیشیده می‌شد که متاسفانه این اتفاق نیافتاد ما تمامی زیرساخت‌های انتخابات الکترونیکی را فراهم نکرده بودیم و باید این دوره بصورت آزمایشی الکترونیکی برگزار می کنند بطوریکه اعلام نمی‌کردند که انتخابات الکترونیکی است و در شعب اخذ رای امکانات رای الکترونیکی را فراهم می‌کردند بدین صورت اگر مشکلی هم بود فرد نهایتا به شیوه معمولی رای را داخل صندوق می‌انداخت.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: