معاون رئیس شرکت بازرگانی دولتی ایران:

ذخایر گندم ایران ۱۰ میلیون تن شد/ سومین سال متوالی خودکفا شدیم

عباسی معروفان: میزان ذخایر گندم کشور بیش از ۱۰ میلیون تن است گفت در صورتی که در سال آینده اقدام به کاشت گندم نشود مشکلی بابت تامین نیاز مصرفی کشور وجود ندارد و وضعیت مناسبی در این خصوص داریم. خودکفایی گندم در سالجاری نیز تامین می‌شود و اکنون ۳ سال است که به طور پیاپی در تولید این محصول خودکفا هستیم.

به گزارش عیارآنلاین، عباس معروفان اظهار کرد: میزان خرید تضمینی گندم تا به امروز به ۵ میلیون و ۱۶۰ هزار تن رسیده و امیدواریم که خرید تضمینی امسال از ۱۰ میلیون تن عبور کرده و به ۱۱ میلیون تن برسد.

وی افزود: میزان خرید تضمینی گندم امسال در مقایسه با خرید تضمین سال گذشته  ۴ تا ۵ درصد کمتر است اما روال سال گذشته در حال طی کردن است و در نهایت باید توجه داشت که در سالجاری ممکن است به میزان تولید و خرید تضمینی سال گذشته نرسیم.

معاون بازرگانی شرکت بازرگانی دولتی ایران ادامه داد: خودکفایی گندم در سالجاری نیز تامین می‌شود و اکنون ۳ سال است که به طور پیاپی در تولید این محصول خودکفا هستیم.

معروفان تصریح کرد: وضعیت ذخایر گندم کشور به شکلی است که اگر حتی در سال آینده نیز گندم نکاریم به اندازه مصرف بیش از یکسال محصول مورد نیازمان در کشور وجود دارد.

وی در پایان گفت: کل مصرف گندم کشور که شامل آرد مورد نیاز خبازی و سایر مشتقات آن می‌شود کمتر از ۱۰ میلیون بود اما میزان موجودی‌های امروز ما از ۱۰ میلیون بیشتر است.

بنابراین گزارش براساس وجود گندم مازاد در کشور شرکت بازرگانی دولتی ایران قصد صادرات یک میلیون تن گندم مازاد نیاز کشور را دارد. نرخ خرید تضمینی گندم امسال ۱۳۰۰ تومان است که در مقایسه با سال گذشته ۳۰ تومان در هر کیلوگرم افزایش دارد.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: