عضو کمیسیون شوراهای مجلس در گفتگو با عیارآنلاین:

احیاء وزارت بازرگانی به تولید ملی لطمه خواهد زد

بیگی با بیان اینکه بحث تنظیم بازار محصولات کشاورزی باید به عهده وزارت جهاد کشاورزی باشد، گفت: این وزارتخانه باید خود، بر مبنای تولید بتواند رأساً تصمیم بگیرد. اینکه تولید در یک جا و واردات در جایی دیگر متمرکز شود، علی‌القاعده به تولید ملی ما ضربه خواهد زد.

احمد علیرضابیگی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه صنعت عیارآنلاین، پیرامون لایحه تفکیک وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت گفت: در دولت دهم بنا بر ضرورتی تصمیم به ادغام این وزارتخانه‌ها گرفته شد که این موضوع در برنامه پنجم توسعه مورد تأکید قرارگرفته بود. ما منابعی را صرف کردیم تا به این مرحله رسیدیم. علی‌القاعده باید مشخص شود معایب و مزایای این کار چه بوده و چقدر مؤثر واقع‌شده است.

وی ادامه داد:  باید مشخص شود، الآن در این تفکیک به دنبال چه هستیم. چرا آن موقع به ادغام رأی دادیم و الآن چرا می‌خواهیم دوباره تفکیک کنیم. این موارد موضوعاتی است که به‌واسطه احساس مسئولیت در قبال منافع کشور، ما را مجاب می‌کند که سنجیده‌تر تصمیم بگیریم. از طرفی دولت هم صرفاً یک لایحه‌ای آورده و یک گزارش کارشناسی و بررسی موضوع و تحقیق در مورد فرایند انجام کار ارائه نداده است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با اشاره به بند الف اصل ۴۴ سیاست‌های کلی نظام افزود: به نظر می‌آید که آنچه موردنظر دولت است  به وجود آوردن پست‌ها و مناصب جدید هست که مغایرت اساسی با اصل ۴۴ که دولت را از بزرگ‌تر شدن منع کرده دارد. پیشنهاد ما به دولت این است که با منابع کشور مهربان‌تر باشد و طبیعی‌تر رفتار کند.

علیرضابیگی ضمن بیان این موضوع که بنده معتقدم بحث تنظیم بازار در مورد محصولات کشاورزی باید به عهده وزارت جهاد کشاورزی باشد، گفت: این وزارتخانه باید خود، بر مبنای تولید بتواند رأساً تصمیم بگیرد. اینکه تولید در یک جا و واردات در جایی دیگر متمرکز شود، علی‌القاعده به تولید ملی ما ضربه خواهد زد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در مورد خودکفایی گندم افزود: اگر قرار بود که درواقع واردات محصولات کشاورزی درجایی غیر از جهاد کشاورزی رقم می‌خورد ما شاهد وضعیت به‌مراتب بدتری نسبت به شرایط کنونی بودیم. چراکه همان‌طور که می‌دانیم ما تنظیم خرید گندم را انجام دادیم و گندم را از کشاورزان خریداری کردیم که با قیمت جهانی فاصله زیادی داشت و گران‌تر بود.

وی ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی را وادار کرد برای تأمین نیازمندی گندم کارخانه‌ها، مجوز واردات گندم رو صادر کند که برخی توانستند از این رهگذر رانت قابل‌توجهی را به دست بیاورند. درنتیجه بایستی در مورد محصولات کشاورزی تمرکز بازرگانی را در وزارت جهاد کشاورزی ببینیم. همچنین کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی هم برای تنظیم بازار به این موضوع اعتقاددارند.

وی در پایان تصریح کرد: بررسی تفکیک هر سه وزارتخانه شرایط خاص خود را دارد و جنس تفکیک در مورد این تفکیک‌ها باهم فرق دارد و هر یک کمیسیون جداگانه‌ای طلب می‌کند که امیدواریم مجلس به بهترین شکل این مسئله را مدیریت کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: