معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور:

دولت به صنایع تبدیلی، صنایع دستی، گردشگری و فرآوری بسیار باور دارد

رضوی: دولت به صنایع تبدیلی، صنایع دستی، گردشگری و فرآوری بسیار باور دارد و با برنامه ریزی انجام شده در هر دهستان یک ناحیه صنعتی با همکاری وزارت صنعت و معدن ایجاد می‌کند. دولت توجه به روستاییان را توجه به رشد ملی کشور، توجه به اشتغال، تولید، فرهنگ و سیاست می داند و این وظیفه همه مسئولان است.

به گزارش عیارآنلاین، سید ابوالفضل رضوی عصر پنجشنبه در نشست بررسی چشم انداز توسعه روستایی شهرستان ملایر از توابع استان همدان اظهار کرد: دولت توجه به روستاییان را توجه به رشد ملی کشور، توجه به اشتغال، تولید، فرهنگ و سیاست می داند و این وظیفه همه مسئولان است.

وی ادامه داد: دولت تدبیر و امید، روستاییان و عشایر را ۲ قشر تولید کننده، کم ادعا، پربازده و کم مصرف که بیشترین حق را نسبت به کشور دارند، می داند.
وی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید مهمترین مشکل پیش روی خود و مردم را اشتغال و یا بیکاری جوانان می داند افزود: دولت برای فعال کردن اقتصاد و افزایش درآمد مردم عزم جدی دارد.

وی با بیان اینکه روستاییان کمتر مورد حمایت قرار گرفته اند، خدمت به آنان را وظیفه اساسی مسئولان دانست و ادامه داد: مهمترین مشکل کنونی روستاها این است که چرا روستا از سالمندان تشکیل شده و جوانان به محض تحصیل و پیدا نکردن کار مناسب، روستا را ترک می کنند.
رضوی خاطرنشان کرد: مطمئن باشید دولت تدبیر و امید همت خود را بر آن گذاشته که نرخ رشد اقتصادی کمتر از هشت نباشد و نرخ بیکاری را به تک رقمی برساند که این امر تنها با مشارکت مردم امکان پذیر است.
معاون رئیس جمهوری با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر مردمی کردن اقتصاد اظهار کرد: در این زمینه همه طرح های ما برای مردمی کردن اقتصاد و دخالت دادن مردم در امر اقتصاد است و همه فرمانداران، بخشداران، دهیاران و مدیران موظفند برای حضور مردم برنامه ریزی کنند.
*به صراحت می گویم وام بدون وثیقه نمی دهیم
رضوی در ادامه یادآورشد: با صراحت اعلام می کنم به هیچ عنوان ما وام بدون وثیقه به کسی نمی دهیم، چنانچه کسی شرایطی بهتر، منطقی تر و عملیاتی تر در این زمینه دارد، به ما بگوید به طور حتم به آن عمل می کنیم.
وی با اشاره به تصویب لایحه ۲ فوریتی پرداخت ۱٫۵ میلیارد دلار برای اشتغال روستاییان و عشایر با موافقت مجلس بیان کرد: روز گذشته در این زمینه یکی از روزنامه ها نوشت ۱٫۵ میلیارد دلار به اسم روستاییان و به کام دیگران، ما نمی خواهیم دولت را متهم کنیم به اینکه برد و خورد.
وی ادامه داد: همین روزنامه چرا نمی گوید که حدود ۸۳۰ میلیارد دلار حاصل از فروش محصولات نفتی و پتروشیمی ایران در سال ۸۴ تا ۹۲ کجا رفته، حالا ۱٫۵ میلیارد دلاری که برای روستاییان است، از همین حالا پرونده سازی علیه آن را شروع کرده اند.
رضوی با اشاره به اینکه دولت پرداخت سه نوع وام به روستاییان را در دستور کار قرار داده گفت: یک نوع پرداخت وام به صورت تشکیل گروه های مشارکتی است و اگر از ۲۵ خانوار به بالا باشند، وام سه درصد به آنها پرداخت می کنیم.
وی افزود: همه اینها می توانند اگر صاحبان سهام هستند، به نسبت وامی که می گیرند وثیقه آنها فقط کارت یارانه باشد.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور بیان کرد: کارت یارانه به این معنی نیست که از یارانه آنها کم می شود، بلکه اگر قسط وام را ندهند، بانک سراغ کارت یارانه آنها می رود.
رضوی در تشریح نوع دوم پرداخت وام به روستاییان توضیح داد: کل اعتبار ردیف اجرایی ما در سال ۹۶ حدود ۲ هزارو ۵۰۰ میلیارد ریال است که در این زمینه با بنیاد مستضعفان هم افزایی کردیم.
وی در این رابطه ادامه داد: امسال حدود ۱۵هزار میلیارد ریال وام معادل ۶ برابر کل اعتبار مصوب ما از بانک سینا وام گرفتیم که پنج درصد نرخ کارمزد این مبلغ را خودمان و پنج درصد آن هم توسط بنیاد علوی پیشاپیش پرداخت شده است.
وی همچنین اظهار کرد: امسال از مبلغ ۱۵ هزار میلیارد ریال سه هزارو ۵۰۰ میلیارد ریال در کل کشور طرح مصوب شد و تاکنون از این رقم یک هزارو ۸۰۰ میلیارد ریال آن پرداخت شده است.
رضوی یادآور شد: سال گذشته نیز دولت طرح ۲ فوریتی به مجلس داد که ۱٫۵ میلیارد دلار برای اشتغال روستاییان و عشایر از محل صندوق توسعه ملی درخواست کردیم که هفته گذشته مصوب شد و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر در این طرح گنجانده شد که خواست دولت نبود.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: ۲ نوع وام یک میلیارد ریالی با کارمزد چهار درصد توسط صندوق کارآفرینی امید و دیگری با کارمزد هشت درصد در بانک سینا پرداخت می شود که سهم شهرستان ملایر را از این دو وام در نظر می گیریم.
رضوی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گردش مالی هزار میلیارد دلاری سنگ های زینتی و قیمتی در دنیا و ایران به عنوان پنجمین کشور مصرف کننده این سنگ ها، آن را فرصتی مناسب برای ایجاد اشتغال برشمرد.
رضوی در خصوص ساماندهی وضعیت دهیاران نیز بیان کرد: طبق مصوبه دولت دکتر روحانی برای وضعیت استخدامی و حقوق و مزایای دهباران پس از ارائه لایحه آن به وزارت کشور، در ۱۴ تیرماه امسال دکتر جهانگیری دستور داد که این کار به سرعت انجام شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: