در گفتگوی ویژه خبری مطرح شد

لابی واردات‌چی‌ها در مجلس برای تشکیل مجدد وزارت بازرگانی

رئیس نظام صنفی کشاورزی کشور در برنامه گفتگوی ویژه خبری گفت: نه‌تنها من بلکه بیش از چهار میلیون کشاورزی که ما امروز در جامعه داریم، با طرح تفکیک و لغو قانون تمرکز به‌شدت مخالف‌اند.

به گزارش عیارآنلاین، گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما با موضوع «بررسی تفکیک دوباره وزارتخانه‌ها« با حضور عباس پاپی‌زاده نائب رئیس کمیسیون ویژه تولید ملی مجلس به‌عنوان مخالف تفکیک و علی قربانی عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس به‌عنوان موافق تفکیک وزارتخانه به روی آنتن رفت.

واردات کالاهای اساسی در انحصار افرادی خاص!

در ابتدا عباس پاپی‌زاده با اشاره به تحقیق و تفحص مجلس در دو سال قبل در خصوص واردات کالاهای اساسی در وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: طی این بررسی‌ها متوجه یک سری انحصارات خاص در کالاهایی که به لحاظ مالی عدد بزرگی را شامل می‌شود، شدیم. عده‌ای خاص از واردات، سود و منفعت می‌برند. در مجلس لابی‌هایی از سوی افرادی که واردکننده عمده کالاهای خاصی هستند، در حال اتفاق افتادن است. فقط در یک کالا مثل دانه‌های روغنی، روغن خام و کنجاله سویا بین ۱۰ تا ۱۲ هزار میلیارد تومان چرخش مالی داریم که این رقم عدد قابل‌ملاحظه‌ای است.

«حمایت از حقوق مصرف‌کننده» دلیل موافقت با احیای وزارت بازرگانی

در ادامه علی قربانی نماینده مجلس شورای اسلامی در تشریح علل رأی مثبت کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس به لایحه تفکیک وزارتخانه‌ها گفت: وزارت بازرگانی یک وزارت فرابخشی است و با توجه به اینکه یکی از بندهای ۲۴ گانه اقتصاد مقاومتی افزایش صادرات در کشور است که طبق برنامه ششم هم باید صادرت بر واردات پیشی بگیرد، بنابراین این تفکیک در راستای تحقق اهداف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است چراکه با ادغام وزارت بازرگانی در وزارت صنایع و معادن، عملاً وزارت بازرگانی به حاشیه رانده‌شد و حقوق مصرف‌کنندگان به‌درستی رعایت نشده است و نه تولیدکنندگان و نه مصرف‌کنندگان از این قضیه سود نبردند.

قربانی ارتباط بیشتر بین بخش‌های تولیدی، افزایش صادرات، تنظیم بازار، افزایش تجارت و رعایت شدن حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان را از نتایج تشکیل وزارت بازرگانی دانست.

پاپی‌زاده: وزارت بازرگانی برای کشوری که نفت ندارد، خوب است، اما برای ما نه.

در ادامه نائب رئیس کمیسیون ویژه تولید ملی مجلس بابیان اینکه اقتصاد ایران با اقتصاد کشورهایی که نفت ندارند متفاوت است عنوان کرد: درآمدهای نفتی ما یک تغییر شرایطی را برای ما رقم‌زده که ما بدون تلاش برای افزایش صادرات و تولید منابع ارزی از محل صادرت کالا و خدمات، منابع ارزی تولیدشده ناشی از فروش نفت را به‌راحتی برای بحث بازرگانی و واردات استفاده کنیم که این یک چالش جدی برای ما است.

پاپی‌زاده ادامه داد: شکل‌گیری یک وزارتخانه مستقل در کشور با تکیه‌بر درآمدهای نفتی و ارز حاصل‌شده از آن، ما را آرام‌آرام به سمت واردات مطلق پیش خواهد برد کما اینکه این تجربه درگذشته را داریم.

وی تصریح کرد: در بسیاری از کشورهایی که فاقد نفت هستند، وزارت بازرگانی با دغدغه توسعه صادرات شکل‌گرفته؛ به‌دلیل اینکه اگر قرار باشد در این کشورها وارداتی اتفاق بیفتد نیاز به منابع ارزی دارد که ناچارند این منابع ارزی را از محل صادرات محصولات کالا و خدمات صادراتی تأمین کنند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: در کشور ما چنین شرایطی وجود ندارد لذا به‌راحتی در حوزه بازرگانی در یک‌شب تصمیم گرفته می‌شود با پول نفتی که نقد است و ما باید برای توسعه زیرساخت‌های کشور از آن استفاده کنیم، برای واردات کالاهای مصرفی خرج می‌شود که این تولید داخل را از بین می‌برد.

زنجیره به‌هم‌پیوسته تولید و تجارت؛ زمینه‌ساز اقتصاد مقاومتی

پاپی‌زاده ادامه داد: ما در علم اقتصاد به زنجیره تولید اعتقاد داریم. تولید کشاورزی یا به مصرف داخلی می‌رسد یا به مصرف خارجی و صادرات. خب این یعنی اینکه تولید و تجارتمان در یک زنجیره به‌هم‌پیوسته اتفاق بیفتد. این می‌شود اقتصاد مقاومتی درون‌زا و برون‌نگر؛ یعنی ما با تولید داخل و انجام صادرات می‌توانیم به تولید داخل کمک کرده و اشتغال و تولید ثروت ایجاد شود.

وی افزود: اگر در حوزه کشاورزی و صنعت، بخش بازرگانی را به‌عنوان یک‌نهاد مستقل جدا کنیم، کما اینکه تجربه این موضوع را در سال‌های قبل هم داشتیم، بارها اتفاق افتاده که کشاورز و تولیدکننده زحمت‌کش، تولید می‌کند اما در فصل برداشت و سرِ خرمن، وزارت بازرگانی به‌دلیل عدم دغدغه تولیدکننده داخلی می‌آید در بحث واردات ورود می‌کند و باعث ورشکستگی تولیدکننده داخلی می‌شود. ما باید بیاییم ساختار را اصلاح کرده و نواقص را شناسایی و اصلاح کنیم نه اینکه عقب‌گرد کنیم و به شش سال قبل برگردیم.

کشاورزان همگی با لایحه تفکیک وزارتخانه‌ها مخالفند!

در ادامه محمدشفیع ملک‌زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی کشور که تلفنی در برنامه حاضر شد، گفت: نه‌تنها من بلکه بیش از چهار میلیون کشاورزی که ما امروز در جامعه داریم، با طرح تفکیک و لغو قانون تمرکز به‌شدت مخالف‌اند.

محمدشفیع ملک‌زاده با اشاره به اینکه در سال‌های قبل صدها هزار تن محصول بر روی درخت و مزرعه می‌ماند و برایمان حتی‌المقدور به‌صرفه برای برداشت نبود ادامه داد: این مسائل به سال‌های قبل از ۹۱ و ۹۲ برمی‌گردد، در سال‌های ۹۰ و ۹۱ شهرستان نورآباد بیش از ۵ هزار هکتار هندوانه بر روی زمین ماند.

وی با اشاره به کمبود سردخانه و انبار در کشور افزود: ما مشکل قاچاق داریم، علیرغم تلاش دولت باز یکسری از محصولات کشاورزی به‌صورت قاچاق وارد می‌شود، باید نگاهی به زمان قبل از تمرکز داشت، قبل از تمرکز شرایط سخت امروز حاکم نبود الآن هزینه تولید بالا رفته و از طرفی تحریم‌ها شدت یافته است، آیا قبل از این وزارت بازرگانی که کار تجارت را انجام می‌داد مشکلات زیاد ما را یادشان نمی‌آید.

طرح انتزاع یکی از مترقی‌ترین قوانین مجلس است

پاپی‌زاده در ادامه این گفتگو با اشاره به اینکه طرح انتزاع یکی از مترقی‌ترین قوانین مجلس است، گفت: در طول سه سال گذشته با این طرح توانستیم جلوی واردات سیب‌زمینی و پیاز را بگیریم. این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دولت در اجرای قانون تعلل کرد و با یک سال و نیم تأخیر آن را اجرا کرد افزود: ابزارهای لازم در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار نگرفته است، سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکننده در بحث تنظیم بازار کجاست؟ وزارت جهاد کشاورزی به‌هیچ‌وجه پاسخگو نیست. این نماینده مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه باید به سمت حمایت از تولید و اشتغال در سال اقتصاد مقاومتی حرکت کنیم اظهار داشت: مجوز اتحادیه اصناف را وزارت صنعت و معدن صادر می‌کند الآن ناظر و مدیریت کننده شبکه توزیع اتحادیه اصناف است البته ما در توزیع داخلی و در تنظیم بازار داخلی نمی‌توانیم به وزارت جهاد کشاورزی خرده بگیریم.

پاپی‌زاده با اشاره به اینکه سیاست تجاری باید در خدمت سیاست تولیدی قرار بگیرد و تاجر باید پیش برنده تولیدکننده باشد عنوان کرد: طبق بند ۴ قانون انتزاع وزارت جهاد سالانه باید در محصولات به ۱۰ درصد خودکفایی دست یابد.

وی با اشاره به اینکه امروز با کنترل واردات شکر تولید این محصول به یک‌میلیون و ۶۵۰ هزار تن رسیده است افزود: بعد از طرح انتزاع هم غذای مردم در داخل تأمین شد و هم ۵ میلیارد دلار تراز تجاری بهبود یافت این در حالی است که درگذشته تراز تجاری در حوزه کشاورزی ۸ میلیارد دلار بود.

با عوض کردن اسم یک وزارتخانه مشکلی حل نمی‌شود

قربانی در ادامه گفت: کوچک‌سازی دولت به‌هیچ‌وجه انجام نشد، لذا با عوض کردن اسم یک وزارتخانه مشکل حل نمی‌شود، پارسال وضعیت بارندگی خوب بود به‌گونه‌ای که ۱۱ میلیون تن گندم تولید کردیم اما امسال وضعیت بارندگی خوب نبود و کشاورزان به ما زنگ می‌زنند و می‌گویند کی پول آن‌ها داده می‌شود.

عضو کمیسیون برنامه‌و‌بودجه با اشاره به اینکه قرار نیست همه وظایف را به یک وزارتخانه بدهیم، گفت: تفکیک وزارتخانه‌ها هم به نفع وزارت صنایع و هم به نفع وزارت بازرگانی است، ما در کشور فقط دغدغه تولید نداریم لذا وزارت جهاد که تمرکز در دستش است چه‌کاری انجام داده است.

این نماینده موافق لایحه تفکیک وزارتخانه‌ها با اشاره به اینکه زمینه و بسترهای لازم برای الحاق به سازمان تجارت جهانی را باید فراهم کرد اظهار داشت: ما امروزه بهترین فرش‌ها را تولید می‌کنیم ولی به علت تعرفه‌هایی که سازمان تجارت جهانی می‌گذارد، فرش‌های ترکیه و پاکستان و کشورهای همسایه در بازارهای جهانی بهتر به فروش می‌رسد. با تفکیک بازرگانی فعال می‌شود. الآن بازرگانی کاملاً به حاشیه رفته است.

 

گفتنی است لایحه تفکیک وزارتخانه‌ها در تاریخ ۲۱ خردادماه یک‌فوریت آن به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید و در حالی کلیات لایحه در کمیسیون‌های برنامه‌وبودجه و اجتماعی (به‌عنوان کمیسیون‌های اصلی) تصویب شد که کمسیون‌های کشاورزی، صنایع‌ومعادن و اقتصادی (به‌عنوان کمیسیون‌های فرعی) مجلس به مخالفت با این لایحه پرداختند. برخی صاحب‌نظران اعتقاد دارند به دلیل ارتباط مبنایی تشکیل مجدد وزارت بازرگانی با تولید داخلی در بخش‌های کشاورزی، صنعت و معدن؛ بررسی این لایحه بایستی در کمیسیون مشترکی انجام گیرد تا نظرات تخصصی کارشناسان هر بخش به‌طور دقیق مدنظر قرار گیرد. این در حالی است که طبق نظر کارشناسان صادرات در بستر تقویت تولید داخل رقم خواهد خورد، همچنین وجود مشکلات درزمینه تنظیم بازار به دلیل عدم اجرایی شدن کامل قانون تمرکز بوده چراکه در وضعیت فعلی، نهادهای دیگری ازجمله ستاد تنظیم بازار (ذیل معاونت اجرایی ریاست جمهوری) و سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کننده (ذیل وزارت صنعت، معدن و تجارت) در این امر دخیل هستند.

 

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: