در دومین هم اندیشی توافق آب‌وهوایی پاریس مطرح شد:

داه و ستانده‌های توافق‌نامه آب و هوایی پاریس چیست؟

در دومین هم‌اندیشی موافقت‌نامه آب‌وهوایی پاریس، موافقان و مخالفان نظرات و مطالب کارشناسی خود پیرامون نقاط مثبت و منفی توافق پاریس را ارائه کردند که در این گزارش گزیده‎ایی از نظرات ارائه‌شده بیان می‎شود.

به گزارش عیارآنلاین، دومین هم‌اندیشی پیرامون موافقت‌نامه آب‌وهوایی پاریس با عنوان «بررسی ابعاد موافقت‌نامه پاریس؛ توسعه از مسیر اسناد بین‌المللی یا ملی» با حضور آقایان، دکتر محسن ناصری (مدیر طرح ملی تغییرات آب‌وهوای سازمان حفاظت محیط‌زیست)، مهندس علی ابراهیمی (عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی)، دکتر بیژن پیروز (استادیار روابط بین‌الملل دانشگاه تهران)، دکتر یوسف قویدل (استاد اقلیم‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس)، خانم دکتر قوی‌پنجه (هیئت‌علمی پژوهشکده انرژی و مواد)، دکتر مهدی پیری (عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران)، دکتر سید مجتبی امامی(عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق)  و مهندس سرمست، (کارشناس سیاست‌گذاری انرژی) در روز دوشنبه ۲۲ تیرماه ۹۶ در محل پایگاه خبری – تحلیلی عیارآنلاین برگزار شد.

گفتنی است، اولین هم‌اندیشی بررسی ابعاد موافقت‌نامه آب‌وهوایی پاریس در ۱۹ اردیبهشت‌ماه ۹۶ برگزار شده بود.

موافقان و مخالفان، نظرات و مطالب کارشناسی خود را پیرامون موافقت‌نامه ارائه کردند. گزیده نظرات ارائه‌شده به شرح زیر است:

تاثیر گازهای گلخانه‌ای بر گرمایش جهانی محل مناقشه است

در ابتدای جلسه خانم دکتر قوی پنچه، استاد‌یار پژوهشکده مواد و انرژی در پاسخ به اینکه علت اصلی گرمایش جهانی و نظرات صاحب‌نظران پیرامون این حوزه چیست گفت: تعداد از کارشناسان معتقدند، افزایش گازهای گلخانه‌ای باعث افزایش دمای کره زمین و گرمایش جهانی می‌شود ولی تحقیقات علمی ثابت کرده‌ وجود گازهای گلخانه‌ای باعث تعادل دمای کره زمین می‌شود. یعنی اگر گازهای گلخانه‌ای نباشند کره‌ی زمین قابل سکونت نخواهد بود.

وی ادامه داد: اینکه اثرات گازهای گلخانه‌ای باعث  افزایش دمای کره زمین و گرمایش جهانی شود محل مناقشه متخصصان است.

این پژوهشگر در خصوص کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی برای جلوگیری از گرمایش جهانی که مورد تاکید موافقت‌نامه آب و هوایی پاریس است گفت: بسیاری از صاحب‌نظران دانشگاهی و علمی با توجه به تحقیقات فراوانی که انجام داده‌اند، مخالف این هستند که سوخت‌های فسیلی عامل ایجاد گرمایش جهانی است.

مبنای علمی نظریه گرمایش جهانی به وسیله گازهای گلخانه‌ای مخدوش است

در ادامه دکتر یوسف قویدل، استاد اقلیم‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس بابیان اینکه، مبنای علمی نظریه گرمایش جهانی به‌وسیله اثرات گازهای گلخانه‌ای مخدوش است گفت: مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهد گرمایش زمین در همه مناطق ایران نامطلوب نخواهد بود و حتی ممکن است در برخی از مناطق کشور موجب بهبود آب‌وهوا و شرایط زیست‌محیطی ‌شود.

داه و ستانده‌های توافق‌نامه آب و هوایی پاریس چیست؟

در ادامه، دکتر بیژن پیروز، استاد روابط بین‌الملل دانشگاه تهران بابیان اینکه توافق‌نامه آب و هوایی پاریس دارای ابهامات فراوان حقوقی است گفت: گذشته از اشکالات فراوان حقوقی که این موافقت‌نامه دارد باید سازمان حفاظت محیط‌زیست به‌صورت شفاف توضیح دهد که با پذیرفتن این توافق‌نامه، ایران چه تعهداتی می‌دهد و در قبال آنچه امتیازاتی خواهد گرفت.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی ایران همچون مجلس ملی روسیه(دوما) باید جریان بررسی این توافق‌نامه را به تأخیر اندازد تا تمام جزئیات این توافق‌نامه مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گیرد.

مغاییرت توافق‌نامه آب و هوایی پاریس با اصل هفتادوهفتم قانون اساسی

دکتر مهدی پیری، عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران با اشاره به مغایرت این توافق‌نامه با اصل هفتادوهفت قانون اساسی کشور گفت: هر نوع سندی، اعم از ضمیمه، پیوست و موافقت‌نامه که کشور و دولت را در نظام بین‌المللی متعهد کند ضروری است که تشریفات اصل ۷۷ قانون اساسی بر آن اجرا شود.

وی ادامه داد: به همین دلیل ضروری است، متنی که تعهدات ایران در آن گنجانده‌شده به مجلس شورای اسلامی جهت بررسی دقیق و کارشناسی ارائه شود.

استاد حقوق دانشگاه تهران ادامه داد: متن تعهدات ایران(INDC)، زمانی که موافقت‌نامه پاریس امضاء شود خودبه‌خود و به‌صورت اتوماتیک تبدیل به یک سند الزام‌آور خواهد شد، به همین دلیل تصویب این موافقت‌نامه بدون ارائه متن تعهدات غیرقابل‌اجتناب است.

پیری در خصوص اینکه، موافقان داخلی پذیرش توافق‌نامه پاریس معتقدند، تعهدات این توافق‌نامه جدی نخواهد بود گفت: در حقوق بین‌الملل تعهد جدی یا غیر جدی نداریم، تعهد وقتی به وجود آید حتی اگر مکانیزیم اجرای آن تعهد نرم باشد برای کشور الزام‌آور است.

موافقت نامه پاریس نا عادلانه است

دکتر امامی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه امام صادق نیز نسبت به اینکه توافق‌نامه آب و هوایی پاریس امتیازاتی برای کشور خواهد داشت به این موضوع تشکیک کرد و در تائید صحبت‌های دکتر پیروز این توافق‌نامه را غیرعادلانه دانست.

متن توافق پاریس متوازن و مثبت است

دکتر ناصری، مدیر طرح ملی تغییرات آب‌وهوای سازمان حفاظت محیط‌زیست، با اشاره به تاریخچه توافق آب وهوایی پاریس گفت: بنده با دیپلمات های فعال و رسمی وزارت خارجه در این باره توافق پاریس صحبت کردم که آنها هم متن این توافق رو متنی متوازن و مثبت قلمداد کردند.

وی با بیان اینکه طبق مطالعات وزارت نفت با توجه به نحوه و شیوه استفاده از انرژی -منابع نفت و گاز- در کشور ما در سال ۱۴۰۵ وارد کننده انرژی خواهیم شد گفت: سیاست‌های کلانی که ابلاغ می‎شود جزو قوانین بالادستی در کشور است که طبق برنامه ۵ و ۶ توسعه دولت ها موظف اند به طوری برنامه ریزی کنند که در انتهای برنامه ۶ بر اساس سیاست بالادستی اصلاح الگوی مصرف ۵۰ درصد شدت مصرف انرژی در کشور کاهش پیدا کند که توافق پاریس در این راستا است.

پذیرش توافق‌نامه آب و هوایی پاریس و محدودیت‌های اقتصادی آن

مهندس علی ابراهیمی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تبعات اقتصادی پذیرش توافق‌نامه آب و هوایی پاریس گفت: اگر ما این توافق‌نامه را بپذیرم مجبور هستیم یک سری دستورالعمل‌های را به دستگاه‌ها و تولیدکنندگان داخلی مبنی بر کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی ابلاغ کنیم.

وی ادامه داد: کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی محدودیت اقتصادی در بخش‌های تولیدی، صنعتی و کشاورزی برای کشور ایجاد خواهد کرد.

ابراهیمی در پایان تصریح کرد: کشور ایران به‌تازگی در مسیر توسعه و پیشرفت قرارگرفته است. ازاین‌رو پذیرفتن این توافق‌نامه به دلیل محدودیت‌های استفاده از سوخت‌های فسیلی قطعاً مسیر توسعه و پیشرفت کشور را ناهموار می‌کند.

منابع مالی اجرای موافقت‌نامه پاریس نامشخص

در پایان عسگر سرمست، کارشناس سیاست‌گذاری انرژی پیرامون منابع مالی نامشخص برای اجرای توافق‌نامه آب و هوایی پاریس تصریح کرد: تعهدات ارائه‌شده در سند(INDC) که حاوی تعهدات رسمی جمهوری اسلامی ایران است، منابع مالی ۵۲ میلیارد دلاری که معادل ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است را طلب می‌کند.

وی ادامه داد: این در حالی است که منابع ذکرشده برای تأمین این حجم بالا از سرمایه‌گذاری غیرقابل اتکا است و بیم این مورد که در صورت عدم تأمین این منابع، کشور، قادر به اجرای تعهدات خود نشود و دچار عواقب حاصل از نقض تعهدات خود شود، وجود دارد.

 

لازم به ذکر است که مشروح صحبت‎ها به زودی منتشر خواهد شد…

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: