اقتصاد دانش‌بنیان راه رسیدن به اقتصاد مقاومتی/۲

اقتصاد دانش‌بنیان حلقه وصل علم و اقتصاد

دانش‌بنیان شدن اقتصاد کشور نیازمند حضور فعالان اقتصادی با استفاده از علم و دانش جدید و نوآوری در عرصه‌های مختلف اقتصادی است. در این راستا، می‌بایست با بازنگری رابطه موجود میان دانشگاه‌ها با دستگاه‌های اجرایی و اقتصادی کشور، این رابطه را به سمت رابطه‌ای هم‌افزا و هدفمند در جهت حضور بیشتر فعالان اقتصادی سوق داد.

به گزارش عیارآنلاین، در یادداشت قبل، به چیستی اقتصاد دانش‌بنیان و مزایای آن اشاره شد. در این یادداشت سعی می‌شود به این سؤال پاسخ داده شود که برای دانش‌بنیان شدن اقتصاد کشور چه الزاماتی وجود دارد؟ فراگیر شدن اقتصاد دانش‌بنیان در میان صاحبان ایده و فعالان اقتصادی نیازمند چه اقدامات و تغییراتی است؟

جدایی علم دانشگاهی از عرصه اقتصاد

یکی از لازمه‌های دانش‌بنیان شدن اقتصاد کشور هم‌افزایی جامعه علمی با فعالان اقتصادی و برنامه‌ریزان پیشرفت کشور است. در کشور هرساله پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دکتری فراوانی در دانشگاه‌های سراسر کشور انجام می‌شود که بسیاری از آن‌ها دارای ایده‌های نو است. هرکدام از این پروژه‌ها می‌تواند این قابلیت را داشته باشد که زمینه ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان در موضوعات مختلف را ایجاد نماید تا هم کشور از طریق آن، اقتصاد خود را گسترش دهد و هم صاحبان ایده بتوانند از مزایای شرکت استفاده نمایند.

از سویی دیگر، هرسال پروژه‌های مختلفی با توجه به اولویت‌های اقتصادی و اجرایی، در کشور انجام می‌گیرد؛ هرکدام از این پروژه‌ها پیش از تصویب و اجرا به پژوهش پیرامون آن نیاز دارند که معمولاً توسط دولت یا همان نهاد مربوطه انجام می‌شود؛ مسئله‌ای که می‌تواند از طریق دانشگاه و دانشجویان به انجام برسد تا هم جامعه دانشگاهی در فعالیت‌های اقتصادی مشارکت کرده و از قدرت خلاقیت و نوآوری خود استفاده نماید و هم از فعالیت‌های موازی جلوگیری کرده و هزینه‌ها را کاهش داد.

می‌توان گفت دستگاه‌های اجرایی و اقتصادی کشور به نسبت زیادی از نوآوری‌ها و ایده‌های تولیدشده در دانشگاه‌ها بیگانه هستند. به این معنا که نه پروژه‌های دانشگاهی بر اساس اولویت‌های کشور تنظیم می‌شوند و نه دستگاه‌های دولتی از ظرفیت عظیم جامعه دانشگاهی استفاده لازم را می‌برند. درصورتی‌که جامعه دانشگاهی با حلقه‌های اقتصادی کشور، رابطه‌ای هم‌افزا، ایجاد نمایند، می‌توان خیلی سریع به سمت اقتصاد دانش‌بنیان حرکت کرد.

حضور فعالان اقتصادی، لازمه اقتصاد دانش‌بنیان

دانش‌بنیان شدن اقتصاد کشور نیازمند حضور فعالان اقتصادی با استفاده از علم و دانش جدید و نوآوری در عرصه‌های مختلف اقتصادی است. در این راستا، می‌بایست با بازنگری رابطه موجود میان دانشگاه‌ها با دستگاه‌های اجرایی و اقتصادی کشور، این رابطه را به سمت رابطه‌ای هم‌افزا و هدفمند در جهت حضور بیشتر فعالان اقتصادی با استفاده از دانش و فناوری دانشگاهی سوق داد.

زمانی که رابطه میان علم و اقتصاد در کشور به یک رابطه عمیق و دائمی تبدیل گردد، هسته‌های علمی به سمت تولید، توزیع و مصرف کالاهای دانش‌بنیان حرکت کرده و زمینه لازم برای گسترش این شرکت‌ها و درنتیجه تولید ثروت از این طریق ایجاد خواهد شد.

در یادداشت‌های بعدی، به‌تفصیل پیرامون چگونگی ایجاد رابطه صحیح میان علم و دانش با اقتصاد و موانع موجود بر سر راه دانش‌بنیان شدن اقتصاد خواهیم پرداخت.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: