کالای مصرفی سهم ۱۶ درصدی از واردات به ایران

طبق استانداردهای بین المللی ۶۴.۱۶ درصد از کالاهای وارداتی به کشور واسطه ای است و سهم کالاهای سرمایه ای ۱۹.۵۱ درصد و کالاهای مصرفی ۱۶.۳۲ درصد برآورد می شود.

به گزارش عیارآنلاین، نگاهی به واردات انجام شده به کشور در سال ۹۵ و سهم ۱۶ درصدی کالاهای مصرفی از آن نشان می دهد که هر ایرانی پارسال ۱۲۶ دلار برای این نوع کالاها هزینه کرده است.

تراز تجاری کشور در دولت یازدهم با دو تحول عمده مواجه شد؛ نخست آمار صادرات از واردات پیشی گرفت و دیگر اینکه سهم کالاهای مصرفی به شدت از سبد وارداتی ایران کم شد.

بر اساس آمارهای بانک مرکزی، کل صادرات کالا از ایران در بازه زمانی سال های ۹۲ تا ۹۵ یعنی در دولت یازدهم به ۳۳۰ میلیارد و ۴۶۱ میلیون دلار و کل واردات کشور در این دوره ۲۵۰ میلیارد و ۵۳ میلیون دلار بوده است.

حال اگر جمعیت کشور را طبق آمار بانک مرکزی ۷۹ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر در پایان سال ۹۵ در نظر بگیریم، به رقمی در حدود ۳۱۲۹ دلار سهم هر ایرانی از کالاهای وارد شده به کشور در چهار سال گذشته می رسیم.

در کنار آن، آمارهای گمرک ایران به عنوان مرجع اصلی اعلام وضعیت تجاری کشور نشان می دهد که طبق استانداردهای بین المللی ۶۴٫۱۶ درصد از کالاهای وارداتی به کشور واسطه ای است و سهم کالاهای سرمایه ای ۱۹٫۵۱ درصد و کالاهای مصرفی ۱۶٫۳۲ درصد برآورد می شود.

نتیجه اینکه هر ایرانی در این چهار سال حدود ۵۰۰ دلار برای کالای مصرفی وارداتی هزینه کرده است.

آمارها می گویند که در سالی که گذشت، میزان صادرات کالا از ایران با احتساب نفت به ۸۳ میلیارد و ۹۷۸ میلیون دلار رسید و در مقابل ۶۳ میلیارد و ۱۳۵ میلیون دلار کالا به ایران وارد شد که تراز مثبت ۲۰ میلیارد و ۸۴۳ میلیون ریالی را به ثبت رساند.

سهم صادرات غیرنفتی از کل صادرات انجام شده در سال ۹۵ برابر ۱۲۱ میلیارد و ۱۹۲میلیون دلار بود که سرانه هر ایرانی را از آن به عدد ۱۵۱۶ دلار رساند.

کل واردات انجام شده در سال ۹۵ نیز طبق آمارهای بانک مرکزی ۶۳ میلیارد و ۱۳۵ میلیون دلار بوده که سرانه هر ایرانی از این واردات ۷۹۰ دلار برآورد می شود

سهم ۶۴ میلیارد دلاری واردات خدمات

نگاهی به وضعیت صادرات و واردات خدمات در دولت روحانی نیز بیانگر آن است که در این مدت (سال های ۹۲ تا ۹۵) در مجموع ۶۴ میلیارد و ۹۹ میلیون دلار خدمت به کشور وارد شده و در مقابل صادرات نیز ۳۹ میلیارد و ۹۸۸ میلیون دلار بوده است.

یعنی اینکه در چهار سال دولت تدبیر و امید، حدود نصف واردات خدمات، صادرات آن از کشور انجام شده است.

در مجموع سهم ۱۲۱ میلیارد دلار و ۱۹۲ میلیون دلاری صادرات غیرنفتی به همراه ۳۹ میلیون و ۹۸۸ هزار دلاری صادرات خدمات در دولت یازدهم بیانگر آن است که در این دولت نیمی از صادرات کشور به این دو حوزه اختصاص داشته و توانسته اند نیمی از درآمدهای ارزی کشور را تامین کنند.

منبع: نسیم آنلاین

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: