۲۵ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۸

واردات بی‌رویه کالا به کشور و تعطیلی‌های سریالی کارخانجات

با مطالعه آمار تجارت کشور، مشاهده می‌شود که نمونه‌های فراوانی در رابطه با واردات انواع مختلف کالاها طی سال‌های اخیر وجود دارد که یا نمونه داخلی آن در کشور وجود دارد یا به‌راحتی می‌توان خط تولید آن را در داخل ایجاد کرد.

به گزارش عیارآنلاین، در ماه‌های اخیر خبرهای بسیاری از تعطیل شدن برخی از نام‌های آشنا در حوزه صنعت و تولید به گوش رسید و این قطار تعطیلی‌ها که نخستین‌بار از ایستگاه کارخانه ارج عبور کرد، روز به روز با شتاب بیشتر در حال حرکت است و تاکنون باعث تعطیلی کارخانه‌هایی همچون آزمایش، پارس‌الکتریک، کاشی کویر یزد، ماشین‌سازی تبریز، هپکو اراک و داروگر شده است. این در حالی است که موارد یادشده تنها بخشی از واقعیت موجود هستند و در دولت یازدهم بیش از نیمی از کارخانه‌ها تعطیل شده یا به صورت نیمه‌تعطیل و با حداقل ظرفیت تولید به حیات خود ادامه می‌دهند و بسیاری از صنایع پایین‌دستی نیز آسیب جدی دیده‌اند و شهرک‌های صنعتی فراوانی در قسمت‌های مختلف کشور دچار مشکلات اساسی شده‌اند و معیشت مردم استان‌های مختلف کشور با مخاطرات جدی روبه‌رو شده است.

یکی از نمونه‌هایی که در این میان، کمتر از آن یاد شده است شهرک‌های صنعتی آمل است، آمل یکی از شهرهای صنعتی ایران است که ۵۱ درصد صنعت مازندران را در خود جای داده است. در کنار کارخانه‌های صنعتی، این شهرستان در بحث تولید برنج، تنباکو، چای، لبنیات، گندم، دامپروری، صنایع‌دستی، پرتقال، نارنج، انواع سبزی‌ و زغال هم فعال است که برخی از ارقام صادراتی ایران را تشکیل می‌دهد.این شهر سالانه حدود ۶۸ درصد صادرات استان مازندران را به خود اختصاص داده است و همچنین برخی از شرکت‌های ملی مانند شرکت تولیدی و صنعتی دیزل سنگین ایران (دسا) و کارخانه تولید کاغذ اسناد بهادار (تکاب) در آمل قرار دارد. محصولات شهر آمل نقش مهمی را در توسعه صادرات ایفا می‌کنند و کالاهای تولیدی شهرک‌های صنعتی این منطقه به کشورهای روسیه، عراق، آلمان، پاکستان، عربستان سعودی، ترکیه، آنگولا، عمان، امارت و آذربایجان صادر می‌شود. شنیده‌ها حاکی از این است که در روزهای پایانی دولت یازدهم در میان خبر تعطیلی کارخانه‌ها و بیکاری اقشار کارگری از شهرهای مختلف کشور، یک واحد تولیدی نیز با بیش از ۳۵ سال قدمت و فعالیت در عرصه مواد غذایی در آمل تعطیل شده است. این خبر توسط رئیس انجمن صنفی کارفرمایان آمل نیز تایید شده؛ «محمدتقی جوادی» در این رابطه گفته است: این واحد تولیدی که تعداد زیادی از پرسنل و کارکنان از آمل و شهرهای مجاور در آن مشغول به کار بودند، طی روزهای پایانی سال گذشته بیکاری بیش از ۹۰ درصد داشت، در روزهای ابتدای سال ۹۶ به صورت ۱۰۰ درصد تعطیل شد و تمام کارکنان آن بیکار شدند. وی همچنین اضافه کرده است ۵۰ درصد واحدهای تولیدی و صنعتی در شهرک‌های صنعتی آمل در سال‌های اخیر کاملا تعطیل شدند و بقیه واحدهای تولیدی و صنعتی با ظرفیت ۱۰ تا ۶۰ درصد توان موجود، به کار مشغول هستند[۱].

قطعا با توجه به اینکه منطقه آمل با دارا بودن ۴ شهرک صنعتی که در آن ۴۸۰ واحد صنعتی دارای پروانه فعالیت مستقر هستند، جزو مناطق مهم و شاخص صنعتی و تولیدی در شمال کشور و قطب اصلی صنعت استان مازندران است، ادامه روند موجود در ماه‌های آینده موجب تعطیلی کامل این شهرک‌ها و به‌نوعی مرگ کامل صنعت در شمال کشور و بویژه استان مازندران می‌شود و مردم منطقه‌ای که از نظر نرخ بیکاری نیز وضعیت مطلوبی ندارد را با چالش‌های جدی‌تر معیشتی روبه‌رو می‌کند. با تاملی دقیق‌تر در این موضوع به منظور یافتن چرایی این تعطیلی‌ها و رکودهای بی‌سابقه، مشاهده می‌شود دولتمردان به جای یافتن راه چاره، یا دل در گرو خارج بسته‌اند یا با دادن آمارهای ضد و نقیض تولید و رکود و تورم از رونق کسب‌وکار و رشد تولید صحبت به میان می‌آورند و یا بدون توجه به ۴ سال فعالیت خود، توپ را به زمین دولت‌های قبل می‌اندازند.

شاید یکی از اصلی‌ترین دلایل این رکود بی‌سابقه و تعطیل شدن سریالی صنایع در بخش‌های مختلف کشور، توجه ویژه دولت به واردات، بویژه واردات افراطی انواع وسیله‌ها پس از انعقاد برجام باشد. با نگاهی به آمارهای گمرک در طی دوره پسابرجام دلیل اصلی بسیاری از این تعطیلی‌ها به‌خوبی نمایان می‌شود. براساس آمار گمرک تنها در سال ۹۵ قریب به ۵هزار و ۷۶۵ تن مربا و ژله، به ارزش ۲میلیون و ۹۹۴هزار و ۶۱۵ دلار (معادل ۹۱میلیارد و ۲۲۴میلیون و ۷۷هزار و ۴۴۱ ریال) وارد کشور شده است. کشور اسپانیا  با صادر کردن بیش از  ۳هزار و ۱۷۵ تن مربا و ژله، به ارزش ۱میلیون و ۵۳۰هزار و ۷۰۶ دلار (معادل ۴۶میلیارد و ۶۴۵میلیون و ۵۳۸هزار و ۵۶۸ ریال) و همچنین کشور یونان با صادرات بیش از  ۲هزار و ۱۱۲ تن مربا و ژله با ارزش ۹۸۱هزار و ۴۳۸ دلار (معادل ۲۹میلیارد و ۸۸۱میلیون و ۴۲۷هزار و ۵۸۷ ریال) جزء کشورهایی هستند که بیشترین سهم را در صادرات این کالاها به ایران داشته‌اند.

همچنین در این مدت، قریب به ۲۷۱ تن  رکاب دوچرخه، به ارزش ۱میلیون و ۱۲هزار و ۸۱۹ دلار (معادل ۳۱میلیارد و ۵۷میلیون و ۴۰۱هزار و ۷۰۴ ریال) وارد کشور شده است که در این میان، کشور چین با صادرات بیش از  ۲۳۸ تن  رکاب دوچرخه با ارزش ۹۰۲هزار و ۳۰۷ دلار (معادل ۲۷میلیارد و ۶۵۹میلیون و ۲۰۶هزار و ۱۲۹ ریال) و همچنین تایوان با صادر کردن بیش از  ۱۳ تن رکاب دوچرخه، به ارزش ۴۱هزار و ۳۱۳ دلار (معادل ۱میلیارد و ۲۵۰میلیون و ۸۴۲هزار و ۸۹۰ ریال) جزء کشورهایی هستند که این محصول را به ایران صادر می‌کنند[۲]. بر اساس جدیدترین آمار گمرک نیز، در نخستین ماه از سال ۹۶، بیش از ۵هزار و ۷۷۴ تن عدس از کشورهای اسپانیا، امارات، ترکیه و کانادا وارد کشور شده است[۳].

با مطالعه دقیق‌تر این آمارها مشاهده می‌شود که نمونه‌های فراوان دیگری در رابطه با واردات انواع مختلف کالاها طی سال‌های اخیر وجود دارد که یا نمونه داخلی آن در کشور وجود دارد یا به‌راحتی می‌توان خط تولید آن را در داخل ایجاد کرد.  البته این واردات‌ افراطی و عدم توجه به ظرفیت‌های داخلی اقتصاد، ریشه در نوع نگرش دولت دارد. قطعا اگر این نگرش در تفکر اعضای کابینه دولت دوازدهم نیز ادامه باشد و تغییری نکند، تعطیلی‌ها و رکودها ادامه خواهد داشت و زندگی و معیشت مردم روز به روز بیشتر به مخاطره می‌افتد و صنعت کشور که این روزها در سایه تعطیلی‌های گسترده بنگاه‌های کوچک و بزرگ نفس‌های آخر خود را می‌کشد، روز به روز به مرگ نزدیک‌تر می‌شود.

***************************************************

پی‌نوشت:

[۱] خبرگزاری فارس مازندران؛ کد خبر: ۱۳۹۶۰۲۰۵۰۰۱۰۲۹

[۲] گمرک جمهوری اسلامی ایران 

[۳] گمرک جمهوری اسلامی ایران

۴ دیدگاه

 1. معلم :

  توجه به این نکته که خیلی از کالاهای وارداتی رو مطمینا میشه با هزینه پایین تولید داخلی کرد و هم تولیدملی بالا بره هم اشتغال افزایش پیدا کنه یقیقا موضوع مهمیه
  مثل کالاهایی که نام برده شده تو این یادداشت ادم با خوندش از شدت تعجب شاخ در میاره
  البته کشورهایی مثل چین هستن که شاید خیلی با هزینه کمتر از تولید کالا به وسیله کشور خودمون میشه کالاهای مذکور و امثال اون رو وارد کرد ازش، مشکل اساسی هم همینه

 2. زهرا :

  وقتی دولتمردا خودشون وارداتچی باشن، دیگه چه انتظاری دارید!؟

 3. حسنی :

  دولت وارداتچی ها مساوی است با ملت بیکار

 4. حسنی :

  دولت وارداتچی ها مساوی است با ملت بیکار و کارخونه های تعطیل

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: