بازنشستگی ۵۰ درصد معلمان پایتخت تا چهار سال آینده

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران گفت: امسال ۱۵۰۰ آموزگار در آموزش و پرورش شهر تهران بازنشسته می شوند که تنها ۲۵۰ سهمیه داده‌اند.

به گزارش عیارآنلاین، عباس باقری در جمع خبرنگاران گفت: اولویت در وزارت آموزش و پرورش باید در دوره ابتدایی باشد. کار زیربنایی درازمدت است.

وی افزود: هر کشوری توسعه پیدا کند باید در زیرساخت اصلی قدم بردارد که متولی آن وزارت آموزش و پرورش است اما به تنهایی از عهده آن بر نمی‌آید و نیاز به عزم ملی داریم.

باقری با اشاره به ترویج سند تحول بنیادین گفت: خوشبختانه امروز در محافل علمی، وزارت آموزش و پرورش و قوانین صحبت از سند تحول است که در حال تبدیل شدن به یک گفتمان است اما کفایت نمی‌کند و نیاز به عزم جمعی داریم. آموزش با یک وزارت خانه و افراد معدود سامان پیدا نمی‌کند.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران به هدایت تحصیلی نیز در ادامه اشاره کرد و گفت: باید بر روی هدایت تحصیلی کار فرهنگی شود. امسال در کنکور ۹۳۰ هزار نفر در کنکور شرکت کردند که ۵۸۰ هزار شرکت کننده رشته تجربی بودند. باید این فرهنگ اصلاح شود تا دانش آموزان سرخوره نشوند.

وی ادامه داد: در سال گذشته مشکل عمده هدایت تحصیلی تقاضای زیاد برای رشته علوم تجربی بود. باید خانواده‌ها را آگاه کنیم.

باقری با بیان اینکه هدایت تحصیلی در شهر تهران با سراسر کشور متفاوت است، یادآور شد: در تهران بیشترین تقاضا برای رشته ریاضی و فیزیک است.

وی بیان کرد: در برخی از رشته‌های خوب فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش فارغ‌التحصیل بیکار وجود ندارد. باید خانواده‌ها را در جریان است. باید هنرستان‌ها را گسترش دهیم. امسال در شهر تهران در هدایت تحصیلی شاید مشکلاتی از لحاظ ظرفیت در رشته علوم تجربی و برخی از رشته‌های فنی و حرفه‌ای داشته باشیم. اما در رشته علوم انسانی، ریاضی و کاردانش مشکلی نداریم.

نیاز به مشاوران به‌روز

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران گفت: مشاوره تحصیلی در مدارس کم داریم و باید مشاوران به روز داشته باشیم.

باقری با اشاره به وضعیت نیروی انسانی آموزش و پرورش شهر تهران گفت: آموزش و پرورش شهر تهران از لحاظ نیروی انسانی وضعیت خوبی ندارد. آموزش و پرورش تهران باکمبود معلم رو به رو هستیم. سنوات همکاران ما در تهران بالا است. تا ۴ سال دیگر ۲۹ هزار نفر از ۶۰ هزار پرسنل ما بازنشست می‌شوند. استخدام تربیت معلم کم است. سهمیه شهر تهران نیز خیلی کم است امسال ۴ هزار نفر بازنشسته می‌شوند سهمیه ما تنها ۲۵۰ نفر است.

باقری بیان کرد: در ساختار جدید آموزشی یک پایه اضافه شد. یعنی به دانش‌آموزان ابتدایی و کلاس‌های درس اضافه شد و به ۸ هزار آموزگار نیاز پیدا کردیم. از آن سال تاکنون دوره ابتدایی صدمه خورده و مجبوریم دبیر را با آموزش‌های کم به دوره ابتدایی بیاوریم و این مسئله نارضایتی‌هایی را به وجود آورده است.

وی افزود: امسال پیش بینی می‌کنیم ۱۵۰۰ آموزگار بازنشسته شوند که در ازای آن تنها ۲۵۰ نفر به ما آموزگار خواهند داد. باید از روش‌های دیگر نیرو بگیریم. ساماندهی خوبی در نیروی انسانی وجود ندارد.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران گفت: آموزگاران و نیروهای مرد و زن بعد از ۳۰ سال لیسانس‌ها و بعد از ۳۵ سالگی با مدرک فوق لیسانس و دکتری می‌توانند پس از بازنشستگی دوباره مشغول شوند.

وی با اشاره به فضای کم آموزشی در شهر تهران گفت: اگر حادثه‌ای برای تهران پیش بیاید فاجعه آفرین است باید مدارس را به عنوان پایگاه‌های خدمات رسانی نیز در نظر گرفت

وی افزود: در منطقه ۲۲ حداقل فضای آموزشی نیز در نظر گرفته نشده است و سریز آن به منطاق ۵ و ۲ می‌آید. باید در هر کجا ساختمان ساخته شود فضای آموزشی می‌خواهد.

باقری گفت: ۴۰ درصد مدارس شهر تهران فرسوده است. باید شهرداری نیز پای کار آید. متأسفانه اعتبار کمی به شهر تهران داده می‌شود. شهر تهران را فقط در اعتبار دادن شمال تهران را می‌بینند. مدارس فرسوده شهر تهران در مرکز و پایین شهر را نمی‌بینند.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران بیان کرد: برخی از مدارس اسم خوبتری دررافکا عمومی دارند که تقاضا برای آن مدارس زیاد است. اگر سوءاستفاده‌ای از تقاضای بالا شود و از خانواده‌ها پول دریافت کنند اگر مطلع شویم برخورد می‌کنیم.

منبع: مهر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: