وزیر محصولات زراعی مالزی:

واردات روغن پالم از مالزی به ایران در نیمه نخست سال جاری میلادی، ۲ برابر شد

داتوک سری ماه: واردات روغن پالم از مالزی به ایران در نیمه نخست سال جاری میلادی بیش از ۲ برابر شد و به ۲۸۲ هزار تن رسید. به لطف افزایش قیمت و رشد حجم صادرات روغن پالم مالزی به ایران در ۵ ماهه نخست سال جاری میلادی، ارزش صادرات این کالا به ایران بیش از دو برابر افزایش یافته و به ۷۴۸٫۱ میلیون رینگیت مالزی رسیده است.

به گزارش عیارآنلاین، داتوک سری ماه، وزیر صنایع و محصولات زراعی مالزی گفت، به لطف افزایش قیمت و رشد حجم صادرات روغن پالم مالزی به ایران در ۵ ماهه نخست سال جاری میلادی، ارزش صادرات این کالا به ایران بیش از دو برابر افزایش یافته و به ۷۴۸٫۱ میلیون رینگیت مالزی رسیده است.

وی افزود: «در فاصله ماه های ژانویه تا می، ارزش صادرات روغن پالم ما به ایران رشدی ۱۴۱٫۵ درصدی داشته از ۳۰۹٫۸ میلیون رینگیت به ۷۴۸٫۱ میلیون رینگیت رسیده است. قیمت و حجم صادرات این کالا به ایران امسال بیشتر شده است.»

جدیدترین آمار میز روغن پالم مالزی نشان می دهد که در نیمه نخست سال جاری میلادی، ایران ۲۸۲۲۳۸ تن روغن پالم از مالزی خریداری کرده است. این رقم نسبت به ۱۳۲۴۹۰ تن خریداری شده در مدت مشابه سال ۲۰۱۶ بیش از دو برابر شده است.

۵ ماه پیش، وزیر صنایع و محصولات زراعی مالزی در راس هیئتی تجاری و اقتصادی به ایران سفر کرده بود.

سال گذشته ایران ۴۵۳۱۷۲ تن روغن پالم خریداری کرده بود و ارزش این میزان صادرات به ۳۳۱ میلیون دلار رسیده بود.

در سال ۲۰۱۴، ایران تعرفه هایی برای واردات روغن پالم به اجرا گذاشت که بر اساس ان میزان کل واردات روغن پالم به این کشور نباید بیشتر از ۳۰ درصد کل روغن های وارداتی به این کشور نمی بود. در نتیجه میزان فروش روغن پالم به ایران از ۹۹۷۰۰۰ تن در سال ۲۰۱۳ به ۳۳۰۹۷۰ تن در سال ۲۰۱۵ کاهش یافت.

در ماه مارس ۲۰۱۶، ایران تعرفه اعمال شده بر واردات روغن پالم را برداشت، اما یک مالیات بر واردات ۴۰ درصدی را جایگزین آن کرد، در حالی که مالیات بر واردات سایر روغن های نباتی به ایران تنها ۲۴ درصد است.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: