مجری طرح دانه‌های روغنی:

۹۰ درصد روغن وارداتی، سویا و پالم است

مهاجر: ۹۰درصد روغن وارداتی سویا و پالم است. با دولت آلمان توافق‌هایی انجام شده که در دو سال آینده ۳۰۰ کارشناس داخل کشور را آموزش دهیم تا برنامه تولید دانه‌های روغنی را پایدار کنیم. امسال برداشت کلزا ۲٫۵ برابر افزایش داشته و پیش‌بینی می‌کنیم سطح کشت کلزا در سال زراعی ۹۶-۹۷ به ۳۰۰ هزار هکتار برسد.

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا مهاجر صبح امروز در نشستی خبری به اهمیت کشت دانه‌های روغنی در داخل کشور در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: یکی از بزرگ‌رین مشکلات ما که ضریب امنیت غذایی را کاهش داده، دانه‌های روغنی است، محصولی که بخش زیادی از آن وارد می‌شود. از دو سال گذشته تا کنون با توجه به علاقه کشاورزان و برنامه‌های دولت، توانستیم ۱۷۰ هزار تن کلزا برداشت کنیم و از کشاورزان به صورت خرید تضمینی خریداری شود.

وی با اشاره به رشد کشت دانه روغنی کلزا نسبت به سال گذشته افزود: امسال برداشت کلزا ۲٫۵ برابر افزایش داشته و پیش‌بینی می‌کنیم سطح کشت کلزا در سال زراعی ۹۶-۹۷ به ۳۰۰ هزار هکتار برسد.

مهاجر همچنین از واردات دو دستگاه کارنده از کشور آلمان خبر داد و گفت: در سال گذشته برای نخستین بار این دستگاه وارد کشور شد که توسط متخصصان داخلی کپی‌برداری و تکثیر شد و هم‌اکنون ۱۱۰۰ دستگاه بین کشاورزان توزیع شده است.

مجری طرح دانه‌های روغنی همچنین از برنامه‌های آموزشی وزارت جهاد برای کارشناسان خبر داد و افزود: با دولت آلمان توافق‌هایی انجام شده که در دو سال آینده ۳۰۰ کارشناس داخل کشور را آموزش دهیم تا برنامه تولید دانه‌های روغنی را پایدار کنیم.

مهاجر اذعان داشت که متأسفانه در تامین دانه‌های روغنی بیش از ۹۰ درصد به خارج از کشور وابسته‌ایم و اگر نتوانیم در طرح دانه‌های روغنی موفق باشیم، پایداری و خودکفایی در طرح گندم را هم از دست می‌دهیم.

به گفته وی هم‌اکنون سالانه ۴ میلیارد دلار ارز کشور صرف واردات روغن خام، کنجاله و سویا می‌شود، مضاف بر آنکه تأمین کنجاله دام وابسته به دانه‌های روغنی است که اگر آن را نداشته باشیم در کنار آن بازهم باید سالانه ۳ تا ۴ میلیون تن علوفه برای تولید مرغ و تخم‌مرغ و گوشت وارد کنیم.

مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی به مزیت‌های تولید دانه‌های روغنی در داخل کشور اشاره کرد و گفت: روغنی که در داخل کشور تولید می‌شود تراریخته نیست و فاصله برداشت محصول تا استحصال روغن کوتاه خواهد بود. از تمام دست‌اندرکاران می‌خواهیم که به این مهم کمک کنند، چراکه اگر پرداخت پول کشاورزان به‌موقع انجام نشود، در توسعه طرح دانه‌های روغنی پیشرفت نخواهیم داشت.

مهاجر اضافه کرد: تاکنون نزدیک به ۷۰ درصد پول کلزاکاران در استان‌های گرم و معتدل پرداخت شده است.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که چرا فقط کشت کلزا را در دستورکار قرار داده‌اید، و تاکنون چند درصد را از طریق داخل تأمین کرده‌اید، اظهار داشت: بیش از ۹۵ درصد از روغن مورد نیاز کشور وارد می‌شود و در عین‌ حال با توجه به طرح تولید دانه‌های روغنی و کم آب بودن کشور، کلزا تنها محصولی است که در فصل پاییز کشت و از نزولات جوی استفاده می‌کند، مضاف بر اینکه مکمل خوبی برای تولید و پایداری گندم است، اما در کنار آن ارقام آفتاب‌گردان، کنجد، سویا و گلرنگ نیز جزو برنامه‌های ما است که از سال گذشته توانسته‌ایم کشت آن را در برخی از نقاط کشور توسعه دهیم.

وی درمورد روغن دانه گلرنگ گفت: در زمین‌های محروم و کم بازده این محصول را کشت می‌کنیم که هم روغن آن قابل استحصال است و هم کشاورزان از برگ‌های آن برای مصارف رنگرزی استفاده می‌کنند.

مهاجر از بسته حمایتی ۲۰ بندی برای تشویق کشاورزان در طرح دانه های روغنی خبر داد و گفت: با وجود تمام تنگناهایی که وجود دارد سعی کردیم تا با ارائه تسهیلات ازجمله بیمه رایگان کشت کلزا، پرداخت وام ۲٫۵ میلیون تومانی و پرداخت یارانه خرید ماشین‌آلات کشاورزی به فرآیند تولید دانه‌های روغنی در کشور کمک کنیم.

وی به افزایش سرانه مصرف روغن در کشور اشاره کرد و گفت: در سال ۱۳۴۲ سرانه مصرف روغن هر ایرانی ۲٫۵ کیلوگرم بوده که امروز این رقم به ۲۰ کیلوگرم رسیده است در حالی که در کشوری مانند ایتالیا این رقم ۳ کیلوگرم است، چرا که بیشتر غذاها به روش آب‌پز، بخارپز و گریل تهیه می‌شود.

مهاجر به آمار وزارت بهداشت در میزان مرگ و میر مردم در کشور اشاره کرد و گفت: بالاترین رقم مرگ و میر در کشور ناشی از سکته قلبی است که اکثراً بر اثر گرفتگی قلب و عروق که ناشی از استفاده روغن‌های کم کیفیت در داخل کشور است رخ می‌دهد.

مجری طرح دانه‌های روغنی با اظهار تأسف از واردات بی‌رویه روغن سویا و پالم به کشور، گفت: ۹۵ درصد روغن مصرفی کشور وارداتی است که ۹۰ درصد آن روغن سویا و پالم است و باید پرسید با آنکه قیمت روغن تفاوت چندانی ندارد چرا واردکنندگان تمایل به واردات پالم و سویا دارند.

وی همچنین از ارائه مجوزهای بی‌رویه به صنایع تبدیلی در تولید روغن نباتی هم گلایه کرد و گفت: هم اکنون بیش از ۲٫۵ برابر ظرفیت نیاز کشور کارخانه داریم ولی هنوز هم مجوز می‌دهند.

مهاجر در پاسخ به اینکه چرا دانه روغنی مناسب وارد کشور نمی‌شود، گفت: واردکنندگان دسترسی‌های خاصی بیشتر از تولیدکنندگان دارند که سود واردات برخی کالاها بیشتر است و در عین حال چون دانه روغنی جزو کالاهای اساسی محسوب شده و مشمول قیمت‌گذاری می‌شود ترجیح می‌دهند که به جای توسعه کشت دانه روغنی روغن خام را وارد کنند.

مجری طرح دانه‌های روغنی همچنین به این نکته اشاره کرد که قیمت خرید تضمینی کلزا را بیشتر از دو برابر گندم به قیمت کیلویی ۲۷۸۳ تومان در نظر گرفتیم تا به تناوب کشت گندم هم کمک کرده باشیم و اگر کوچکترین وقفه‌ای در خرید تضمینی و پرداخت پول دانه‌های روغنی اتفاق بیفتد طرح توسعه کشت دانه‌های روغنی شکست می‌خورد که واردکنندگان نیز دنبال همین مسأله هستند.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: