۲۱ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۴
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

تخصیص مواد اولیه صنعت خوراک دام تسهیل می‌شود

رکنی: تخصیص مواد اولیه صنعت خوراک دام تسهیل می شود. تلاش داریم با تصویب این موضوع در هیات مدیره نیاز صنایع در استان ها را تامین کنیم. حقوق ناظر فنی نباید توسط سازمان دامپزشکی تعیین و از سوی کارفرما پرداخت شود و نیاز است در این زمینه در مقررات بازنگری انجام شود.

به گزارش عیارآنلاین، حسن رکنی روز چهارشنبه در نشست اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس با اعضای هیات مدیره اتحادیه کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان در تایید دیدگاه برخی تولیدکنندگان مبنی بر تاثیر خوراک آماده در بهبود ضریب غذایی و کاهش هزینه های تولید، افزود: اکنون در استان ها کارخانجات تولید کننده خوراک دام ، طیور و آبزیان نیاز به مواد اولیه دارند که ما برای ارایه خدمات بهتر به تولیدکنندگان سعی داریم با تصویب در هیات مدیره نیاز استان ها را از طریق شرکت پشتیانی امور دام برطرف کنیم.
وی درباره موضوع در اختیار قرار ندادن نهاده ها به صورت خام به پرورش دهندگان اظهارداشت: این موضوع باید در شرایطی که تشکل ها و پرورش دهندگان حضور داشته باشند، بررسی شود و نمی توان یکطرفه به این موضوع نگاه کرد زیرا ممکن است مشکلاتی را برای پرورش دهندگان ایجاد کند.
** ضریب تبدیل غذای دام کاهش می یابد
وی درباره ضریب تبدیل صنعت خوراک دام و طیور گفت: اگر می خواهیم بهره وری کامل و نتیجه خوبی بگیریم باید همه اجزا مورد نیاز تولید تا مصرف دیده شود و در شرایط سنتی که با وضعیت ابتدایی دارند و با بیل غذای دام را میکس می کنند به نتیجه مطلوب نمی رسیم.
وی اضافه کرد: در این بخش نیازمند متخصصانی هستیم که اجزای جیره غذای خوراک دام، طیور و آبزیان را رصد و در خلال آماده سازی خوراک برخی عوامل محدود کننده جذب خوراک را کاهش دهند.
وی اضافه کرد: مشخص است که این تحولات می تواند در بهبود ضریب تبدیل غذایی اثر بخشی خوبی داشته باشد به طور مثال در بخش طیور با برخی شاخص ها می توانیم ضریب تبدیل غذایی را از دو به ۱٫۷ برسانیم.
به گفته وی، این درحالیست که در برخی کشورها ضریب تبدیل غذایی ۱٫۳ و ۱٫۴ است و برخی کشورها توانستند در وزن پایین تری مرغ را پرورش دهند.
** ماشین آلات صنعت خوراک دام به روز نیست
وی با اشاره به این که دستگاه و ماشین آلات صنعت خوراک دام و طیور به روز نیست گفت: در برخی پروژه ها سرمایه گذاری های اولیه انجام شده اما هنوز تکمیل نشده است بنابراین باید تسهیلاتی در اختیار بخش قرار داده شود تا این طرح ها تکمیل و به بهره برداری برسند.
وی اضافه کرد: در گذشته مجوز صدور کارخانجات توسط ادارات کل صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی استان ها صادر می شد و به نظر می رسد که احتمالا برخی از استان ها سلیقه ای عمل می کردند و اهمیتی نداشت که این مجوز کجا صادر می شود بلکه مهم این بود که اتفاق بیفتد.
وی افزود: مشکل صدور مجوزها باید توسط امور بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی بازبینی شود.
** با واحدهای تولیدی غیرمجاز خوراک دام موافق نیستیم
وی درباره واحدهای تولیدی خوراک دام غیرمجاز گفت: ما با وجود واحدهای تولیدی غیرمجاز خوراک دام و طیور و آبزیان موافق نیستیم اما این موضوعی نیست که از عهده اداره کل های جهاد کشاورزی در استان ها بربیاید بلکه باید این مهم ساماندهی شود زیرا برخی معیشتشان از محل تولید خوراک دام، طیور و ابزیان تامین می شود.
وی اضافه کرد: همچنین این موضوع باید متناسب با شرایط هر استان پیگیری شود.
این مقام مسئول، مشکل حذف آسیاب میکسرها در واحدهای تولیدی را مربوط به حوزه دامپزشکی کشور دانست.
رکنی درخصوص وضعیت پرداخت حقوق ناظرین بهداشتی توسط کارفرمایان گفت: در سفر اخیر خود به خراسان رضوی به شدت به این موضوع معترض بودند.
وی از لحاظ کارشناسی معتقد است حقوق ناظر فنی نباید توسط سازمان دامپزشکی تعیین و از سوی کارفرما پرداخت شود و نیاز است در این زمینه در مقررات بازنگری انجام شود.
در این جلسه ارسلان قاسمی عضو کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون با بیان برخی مشکلات گفت: اکنون این موضوع درکارگروه ماده ۷۹ اتاق بازرگانی در دست بررسی است اما سازمان دامپزشکی کشور مانع حل این موضوع می شود.
مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های تکثیر، پرورش و صادرات آبزیان ایران گفت: ۲۲ هزار تعاونی در ۱۷ گرایش در بخش کشاورزی داریم که ۷۰ درصد کل تولید محصولات کشاورزی در کشور بر عهده دارند اما در کمتر از یک درصد تصمیم سازی ها و تصمیم گیری های بخش سهیم هستند.
وی اضافه کرد: تولیدکنندگان خوارک دام، طیور و آبزیان که تامین کننده بخش بزرگی از زنجیره تولید محصولات کشاورزی هستند، هنوز جزء زیر مجموعه این بخش محسوب نمی شوند و بر همین اساس با واحدهای تولید خوراک آماده مانند صنایع برخورد می شود.
وی گفت: صندوق بیمه محصولات کشاورزی هم محصولات اعضای این اتحادیه را بیمه نمی کند و تشکل های مربوط با موازی کاری در سازمان تعاون روستایی و وزارت تعاون مواجه هستند.
وی افزود: زمانی سازمان محیط زیست به سازمان محیط ایست در میان دستگاه ها و سازمان های دولتی معروف بود اما اکنون سازمان دامپزشکی به سازمان ایست برای سایر دستگاه های مرتبط تبدیل شده که با قوانین و آیین نامه ها و بخش نامه های دست و پا گیر توقف در کار تولید ایجاد می کند. این سازمان مانع توسعه تولید شده و بر کار واحدهای تولید خوراک دام قفل می زند.
پیمان ذوالفقاریان دبیر انجمن کارآفرینی و توسعه ملی افزود: قیمت تمام شده تولید از گدشته چالش اصلی تولیدکنندگان است و تقاضای تسهیلات کم بهره یکی از راهکارهایی است که قیمت تمام شده را تعدیل می کند.
وی اضافه کرد: برخی مصوبات خوب در بخش کشاورزی انجام شده اما می توان چند راهکار را برای کاهش قیمت تمام شده تولید ارایه داد.
وی اضافه کرد: با همکاری وزارت کشاورزی و بخش خصوصی صندوق حمایت از صنعت دام و طیورکه مدت هاست تایید شده و قرار است تشکیل شود، سهم آورده وزارتخانه برای تامین سرمایه باید حداقل یک میلیارد تومان باشد که این وزارتخانه بزرگ نمی تواند این مبلغ را تامین کند بنابراین از دولت می خواهیم وزارتخانه را حمایت کند.
وی اظهارداشت: طی سالهای اخیر بورس با مدیریت خوب جهاد کشاورزی روند خوبی طی کرده و برخی محصولات در بورس عرضه می شود.
به گفته وی، بورس یکی از راه های تامین سرمایه صنعت است که با عرضه محصولات در بورس خریدار را مطمئن می کند اما بورس هم نتوانست قیمت تمام شده تولید را کاهش دهد.
وی نبود جایگاه مناسب برای توسعه پایدار این صنعت را یکی از مشکلات برشمرد و گفت: صعت خوراک در دنیا به سمت تولید پروتیین بر پایه حشرات پیش می رود که یک دهم تا یک دوازدهم کاهش هزینه دارد بنابراین در شرایط خشکسالی باید چنین طرح هایی حمایت شوند و فناوری جدید تولید را بهره ور کند.
وی با بیان این که سالانه هفت میلیون تن واردات محصولات کشاورزی داریم گفت: اما ۶۰ درصد ظرفیت تولید در کشور خالی است.
وی صنعت خوراک دام، طیور و آبزیان را یکی از ثروتمندترین بخش ها عنوان کرد و افزود: ما گدایی نمی کنیم بلکه انتظار داریم در صورت ورود تکنولوژی دولت حمایت کند.
مهدی مسعودی قایم مقام اتحادیه کارخانجات خوراک دام طیور و آبزیان به اهم مشکلات واحدهای تولیدی در این صنعت پرداخت و گفت: سهم کارخانجات خوراک آماده در تامین بهداشت و سلامت جامعه بالاست و این صنعت ۷۰ درصد در هزینه های تولید و پرورش طیور سهم دارد اما از حمایت های لازم و کافی برخوردار نیست.
وی ادامه داد: کارخانجات خوراک دام هنوز زیرمجموعه بخش کشاورزی به حساب نمی آید و سهم بیمه ۳۰ درصدی و هزینه های بالای حامل های انرژی را می پردازند که واحدها را با چالش های جدی روبرو کرده است.
مهدوی عضو اتحادیه کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان گفت: در حال حاضر کارخانجات خوراک آماده با کمتر از ۳۵ درصد ظرفیت خود فعالیت می کنند اما نمی دانیم بر چه اساسی همچنان برای واحدهای جدید مجوز صادر می شود.
وی اضافه کرد: برای ما جای سوال است که چرا دولت به جای تکمیل ظرفیت های خالی، ظرفیت های جدید بدون توجیه اقتصادی ایجاد می کند.
وی ادامه داد: اگر این روند اصلاح نشود، بی تردید صنعت خوراک آماده کشور هر روز زمین گیرتر می شود. این صنعت بیش از ۵۰ سال در کشور پیشینه دارد اما ۴۰ درصد ناوگان و تجهیزات آن فرسوده است که موجب می شود تولید کاهش یابد و تولیدکنندگان با مشکل مواجه شوند.
مهدوی با بیان این که کارخانجات خوراک دام ۵۰ نوع محصول آماده تولید می کنند، اظهارداشت: در بخش کشاورزی سالانه حدود ۱۷ میلیون تن ضایعات کشاورزی داریم که واحدهای فراوری پسماند می توانند به خوراک آماده تبدیل کنند اما این شرکت های فناور و دانش بنیان حمایت نمی شوند.
افتخارالدین عضو اتحادیه تعاونی های تولید خوراک دام، طیور و آبزیان گفت:
در استان ها شاهد فعالیت تعدادی از واحدهای غیر مجاز هستیم هر چند سازمان دامپزشکی در این همکاری می کند اما نمی دانیم چرا از فعالیت این واحدها جلوگیری نمی شود.
وی اضافه کرد: با پیگیری های صورت گرفته مشخص شد تعدادی از کارمندان وزارت جهاد کشاورزی مدیریت این واحدهای تولیدی غیرمجاز را برعهده دارند.
حسن زاده یکی دیگر از اعضای این تعاونی ها درباره سیستم مدرن تولید گفت: کارخانه ها با سرمایه گذاری های بالا سیستم پخت بسیار مدرن را نصب کرده اند که کریستال های موجود در کنجاله را ژلاتینه می کند و ضریب تبدیل را با این سیستم پیشرفته، کاهش می دهد اما از این سرمایه ها استفاده نمی شود و خوراک سنتی با آسیاب میکسرها در واحدهای پرورش وجود دارد.
رحیم افسری یکی دیگر از اعضای اتحادیه تعاونی های تولید ادامه داد: در دنیا تولید کنندگان این صنعت علاوه بر دریافت سالانه ۴۰۰ میلیارد دلار سوبسید، خدمات بیمه ای و تسهیلات کم بهره از مالیات معاف هستند، اما در کشور ما سوبسیدها مقطعی است و سایه سیاست روی اقتصاد ما قرار دارد.
به گفته وی، تجارت جهانی سالانه صنعت خوراک دام، طیور و آبزیان بیش از یک میلیارد تن است که تجارت ایران یک دهم آن است که ارزش تجاری آن سالانه ۴ میلیارد دلار برآور می شود.
وی اضافه کرد: با وجود کمبود منابع آبی نیز ما برای تولید یک کیلوگرم گوشت قرمز بیش از ۱۵ هزار لیتر آب مصرف می کنیم که باید این موضوع با تامین تکنولوژی های جدید تامین شود.
وی پیشنهاد داد: کارگروهی از کمیسیون کشاورزی مجلس کارشناسان امور دام و بخش خصوصی تشکیل شود.

**ساماندهی عرضه و تقاضا تنها راهکار ثبات قیمت ها
بختیاری نایب رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان این که ما همواره در بخش صادرات محصولات کشاورزی با چالش روبرو بوده ایم گفت: عملکرد مسئولان در این زمینه موفقیت امیز نبوده و در تولید نیز مشکلاتی داریم برای نمونه گاهی قیمت مرغ گران می شود که باعث نگرانی مردم و گاهی قیمت ها کاهش می یابد که نگرانی تولیدکنندگان را در پی دارد.
وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی هم در هر دو زمینه باید پاسخگو باشد و این بساط سال هاست ادامه دارد تا زمانی که عرضه و تقاضا سامان نیابد، وضع به همین گونه خواهد بود.
به گفته وی، در زمینه مشکلاتی که سازمان دامپزشکی ایجاد می کند نیز به نظر من محصولات غذایی دام، طیور و آبزیان هم باید مانند مواد غذایی انسانی استانداردهایی برای ان تعریف شود و تولیدکنندگان بر اساس استانداردهای تعریف شده، محصول تولید و روانه بازار کنند. نظارت های فنی در واحدها به این صورت هم خلاف است و باید اصلاح شود.
وی اظهارداشت: در شرایط سخت کنونی که تولیدکنندگان با آن مواجه هستند هیچ تولیدی در کشور نداریم که بیش از سه تا پنج درصد سود بدهد.
وی با تاکید براین که در نرخ بهره هم باید تجدیدنظر شود گفت:نرخ بهره باید مطابق نرخ تورم محاسبه شود البته تولیدکنندگان باید بیشتر رویکرد صادراتی داشته باشند.
به گزارش ایرنا، اکنون بیش از ۵۰ سال از قدمت صنعت خوراک دام، طیور و آبزیان در کشور می گذرد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: