معاون وزیر جهاد کشاورزی:

سیاست‌های وزارت جهاد منجر به ۵ میلیارد دلار صرفه‌جویی در واردات شد

مهرفرد: سیاست‌های وزارت جهاد منجر به ۵ میلیارد دلار صرفه‌جویی در واردات شد. با تشکیل وزارت بازرگانی سیاست‌های فعلی وزارت جهاد کشاورزی در تولید و واردات ادامه نمی‌یابد، زیرا واردکننده از محدودیت‌های وارداتی ناراحتند، در حالی که محدودیت‌های وارداتی وزارت جهاد کشاورزی در مورد کالاهای کشاورزی به نفع تولید و برای حمایت از تولید بوده است.

به گزارش عیارآنلاین، علی‌اکبر مهرفرد با بیان اینکه با کلیات لایحه ارائه شده دولت به مجلس شورای اسلامی در مورد احیای وزارت بازرگانی و تفکیک بخش بازرگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت موافق است، گفت: اما با استدلال‌هایی که برای زیر سوال بردن عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در مورد واردات شکر، روغن، گندم، برنج و امثال آن می‌شود، مخالف هستم.

* سیاست‌های واردات وزارت جهاد کشاورزی درست است

معاون بازرگانی و صنایع تبدیلی وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه سیاست‌های وزارت جهادکشاورزی در مورد واردات شکر، روغن، گندم، برنج درست بوده است، افزود: این در حالی است که به سیاست‌های درست وزارت جهاد کشاورزی انتقاد می‌شود و گفته می‌شود این سیاست‌ها درست نیست.

وی بیان داشت: اگر قرار است با زیر سوال بردن سیاست‌های درست وزارت جهاد کشاورزی، وزارت خانه بازرگانی تشکیل شود و سپس کارها و سیاست‌های غلط را برای واردات انجام دهند، تشکیل وزارت‌‌خانه بازرگانی خطا است.

مهرفرد با بیان اینکه دولت صلاح دیده که لایحه اصلاح وزارت بازرگانی را به مجلس ارائه دهد و وزارت جهاد با این لایحه مخالفتی ندارد، گفت: استدلال‌هایی که برای تشکیل وزارت بازرگانی بیان می‌شود، خطرناک است و به تولید و اقتصاد لطمه می‌زند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با واردات و تولید محصولات کشاورزی منجر به ۵ میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی شده است، گفت: ارزش صادرات در سال ۹۲ منهای ارزش واردات در همین سال عدد ۸٫۱ – میلیارد دلار بدست می‌آید در حالی که این رقم در سال ۹۵ به ۳- میلیارد دلار رسیده است.

وی افزود: تولید شکر در کشور از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن سال ۹۲ در سال ۹۵ به یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن رسید و واردات ۷ میلیون تنی گندم به صفر رسیده است.

مهرفرد با تأکید بر اینکه وزارت جهاد کشاورزی مخالفتی با لایحه تفکیک بخش بازرگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت ندارد، بیان داشت: کنار گذاشتن سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی پسرفت است.

* محدودیت‌های واردات برای واردکنندگان ناراحت کننده است

وی افزود: با تشکیل وزارت بازرگانی سیاست‌های فعلی وزارت جهاد کشاورزی در تولید و واردات ادامه نمی‌یابد، زیرا واردکننده از محدودیت‌های وارداتی ناراحتند، در حالی که محدودیت‌های وارداتی وزارت جهاد کشاورزی در مورد کالاهای کشاورزی به نفع تولید و برای حمایت از تولید بوده است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: