رکود؛ مهمان مسکن‌های میلیاردی تهران

در حال حاضر نزدیک به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار خانه خالی در کشور وجود دارد که سهم پایتخت از این رقم حدود ۴۰۰ هزار واحد مسکونی است که اغلب آنها جزو خانه‌های گران شهر هستند که کمتر کسی قدرت خرید آنها را دارد.

به گزارش عیارآنلاین، طبق آخرین گزارش سرشماری نفوس و مسکن چیزی حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار خانه خالی در کشورمان وجود دارد که طبق گفته وزیر راه و شهرسازی ارزش این سرمایه حبس شده در بخش مسکن بالغ بر ۲۵۰ میلیارد دلار
است.
از سوی دیگر در کشور ۲ میلیون و ۱۱۵ هزار واحد خانه دوم وجود دارد که معادل ۷ درصد کل موجودی مسکن را شامل می‌شود. یعنی در کشورمان آمار خانه‌های خالی و شبه خالی (خانه دوم) بیش از ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد است. طبق گفته مسوولان و کارشناسان یکی از عواملی که باعث طولانی شدن دوره رکود بازار مسکن شد، وجود همین خانه‌های خالی بوده است.
حال اینکه در تهران، تعدد خانه‌های خالی و لوکس یکی از متهمان اصلی تعمق رکود بازار مسکن بوده و خانه‌هایی که اغلب آنها حاصل ورود بانک‌ها و موسسات مالی به بازار املاک و مستغلات است.
این روزها خبر خوش در بازار مسکن ورود تدریجی به دوره رونق است اما این رونق فعلا شامل حال خانه‌های کم‌متراژ و ارزان‌قیمت مناسب شرایط اقشار متوسط می‌شود و هنوز نوبت به خانه‌های لوکس نرسیده و گویا بازار خانه‌های لوکس تا اطلاع ثانوی در رکود باقی می‌ماند.

منبع:مسکن نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: