بدقولی‌های ذوب‌آهن در تولید ریل ملی همچنان ادامه دارد!

یکی از مهم‌ترین الزامات برای احداث و توسعه شبکه ریلی کشور، تولید ریل ملی است. مسئله ای که با گذشت ۹ ماه از افتتاح خط تولید آن در شرکت ذوب‌آهن، همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. شرکت ذوب‌آهن باید پاسخگوی عملکرد ضعیف خود نسبت به عدم تولید و تحویل این محصول راهبردی باشد.

به گزارش عیارآنلاین، یکی از مهم‌ترین الزامات برای احداث و توسعه شبکه ریلی کشور، تولید ریل ملی است. بر اساس چشم‌انداز ۱۴۰۴ طول خطوط ریلی کشور باید به ۲۵ هزار کیلومتر برسدکه برای رسیدن به این هدف شرکت ساخت و توسعه زیر بناهای کشور سالانه نیاز به ۲۲۵ هزار تن ریل دارد. این در حالیست که مدیرعامل پیشین راه‌آهن در سال ۹۵ اظهار کرده بود قیمت هر تن ریل وارداتی حدود ۷۰۰ دلار می‌باشد. به عبارت دیگر برای تکمیل شبکه ریلی در صورت خرید از شرکت­های خارجی سالانه نیاز به حدود ۱۶۰ میلیون دلار اعتبار می‌باشد.

اهمیت تولید ریل در داخل کشور در ایام تحریم بیش از پیش احساس شد چراکه عمده محورهای ریلی که عملیات زیر سازی آن‌ها به پایان رسیده بود منتظر واردات ریل به داخل کشور جهت تکمیل و بهره برداری از خط بودند.

محور ریلی تهران ـ همدان که عملیات ریل گذاری آن با وقفه نسبتاً طولانی بعد از تکمیل زیر سازی آن انجام شد نمونه‌ای از این محدودیت­ها بود.

مسئولین شرکت راه‌آهن در ۳ دهه گذشته برای راه‌اندازی خط تولید ریل ملی، ۳ تفاهم‌نامه با شرکت ذوب‌آهن امضا نمودند که هرکدام پس از مدتی با مشکل روبرو شد. طبق آخرین تفاهم‌نامه که در سال ۹۳ به امضاء رسید مقرر شد شرکت ذوب‌آهن پس از یک سال ریل موردنیاز شرکت راه‌آهن را تامین نماید. پس از تأخیرهای مکرر ذوب‌آهن در آماده‌سازی و نصب دستگاه‌های مخصوص نورد ریل، در آبان ماه سال ۹۵ اولین خط تولید ریل ملی در کشور با حضور معاون اول رئیس‌جمهور افتتاح گردید.

حال باگذشت ۹ ماه از افتتاح این واحد تولیدی، همچنان تولید ریل ملی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

این در حالی است که کجباف سخنگوی پیشین ذوب‌آهن خردادماه سال گذشته گفته بود: در بدترین حالت ۴۰ هزار تن ریل شرکت راه‌آهن تا پایان نیمه اول سال ۹۵ تحویل داده خواهد شد.

حال که راه‌آهن تضمین‌های موردنیاز برای خرید نقدی از ذوب‌آهن را داده است، ضروری است شرکت ذوب‌آهن در آستانه یک‌سالگی افتتاح این خط تولید، پاسخگوی عملکرد ضعیف خود نسبت به تولید و تحویل این محصول راهبردی برای کشور باشد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: