۲۴ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۴
کارشناس مسائل بانکی مطرح کرد:

نمره ضعیف بانک مرکزی در حوزه نظارت بر بانک‌ها

کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه در حوزه نظارت بانک مرکزی بر بانک‌ها فرایند و قواعد نظارتی به‌روز و کارآمد وجود ندارد، گفت: بانک مرکزی در این زمینه نمره قابل قبولی ندارد و باید در دولت جدید، بانک‌ها خیلی دقیق نظارت و کنترل شوند.

به گزارش عیارآنلاین، موسی شهبازی کارشناس مسائل بانکی درخصوص محاسبه نرخ سود بانکی گفت: در قانون بانک‌داری بدون ربا یک فرایند خاصی دارد، قانون به بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار اجازه داده است که حداقل و حداکثر سود تسهیلات را معین کنند که در عقود مشارکتی سود بانکی حداقل است و در عقود مبادله‌ای هم بنا به ضرورت به شورای پول و اعتبار اجازه داده شده است که سود حداکثری را تعیین کند.

وی افزود: عموما در ایران نرخ سود بانکی بالا بوده است اما در چند سال اخیر یکسری اتفاقاتی بدین شرح افتاد که تا قبل از کاهش تورم در چند سال اخیر همواره ما‌به‌تفاوت نرخ سود با نرخ تورم، منفی بوده و همواره هم دنبال راه حل برای این سود منفی بودیم اما در سال‌های اخیر نرخ تورم کاهش پیدا کرد ولی نرخ سود به همان میزان بالا ماند و درواقع بعد از ۳ دهه در ایران نرخ سود واقعی مثبت شد .

غیاثی ادامه داد: در قانون پنجم توسعه آمده بود که شورای پول و اعتبار باید متناسب با کاهش تورم، نرخ سود بانکی را هم کاهش دهد و انتظار این بود که نرخ سود کاهش پیدا کند ولی این اتفاق نیفتاد و فاصله سود و تورم بیش‌تر و بیش‌تر شد و این مسئله همراه با وضعیت رکودی یک بحران را بوجود آورد.

این کارشناس درخصوص علت اصلی عدم کاهش نرخ سود بانکی اظهار داشت: از نظر بنده دلایل اصلی عدم کاهش نرخ سود بانکی، مشکلات درونی نظام بانکی که شامل مشکلات ترازنامه‌ای بانک‌ها و  مشکل اعسار و تنگنای اعتباری بانک‌ها است و مشکل انجماد نقدینگی است.

وی ادامه داد: در این خصوص شورای پول و اعتبار هم قانونی را مصوب نکرد که بانک‌ها را موظف به کاهش نرخ سود بانکی کند  که بنظر می‌رسد فشار بانک‌ها بر شورای پول و اعتبار است که اجازه نمی‌دهد مصوبه‌ای در این خصوص تصویب می‌شود.

غیاثی درخصوص نحوه عملکرد نظارتی بانک مرکزی بر بانک‌ها نیز گفت: بانک مرکزی در حوزه نظارت بر بانک‌ها در دولت یازدهم نمره قابل قبولی ندارد و یکی از دلایل اصلی آن هم عدم وجود فرایند و قواعد نظارتی به‌روز و کارآمد در بانک مرکزی است به‌طور مثال بانکداری ما متمرکز نیست یعنی اطلاعات از  اکثر بانک‌ها به‌طور گسسته به بانک مرکزی می‌رسد درصورتی که به باید به‌طور پیوسته و برخط به بانک مرکزی منتقل شود.

وی با اشاره به دلایل ضعف بانک مرکزی موجود در حوزه نظارت بر بانک‌ها گفت: یکی دیگر از دلایل عدم موفقیت بانک مرکزی در نظارت بر بانک‌ها عدم شفافیت در فرآیندهای درون شبکه‌ای بانک ها است که عدم پاسخگویی مناسب بانک‌ها را به دنبال داشته است.

این کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس درخصوص مهمترین اولویت بانک مرکزی در دولت دوازدهم گفت: بانک مرکزی باید در دولت آینده یک برنامه کامل و جامع درخصوص ساماندهی و مدیریت وضعیت بحرانی شبکه بانکی تنظیم کند و باید توان این را داشته باشد که بین سایر قوای حاکمیتی اجماع ایجاد کند تا بیماری‌های موجود بانک‌ها را بتواند علاج کند و این بیماری ها باید با فوریت های پزشکی درمان شوند.

وی با اشاره به اینکه مسئولیت در راس بانک مرکزی در دولت دوازدهم با توجه به وضعیت فعلی وظیفه خطیری است ادامه داد: یکی دیگر از اولویت هایی که باید دستور کار بانک مرکزی جدید باشد این است که  یک برنامه میان مدت برای تغییر نوع نگاه به مقوله نظارت بر بانک ها باید داشته باشد و  این دیدگاه که بانک‌ها باید خیلی دقیق کنترل و نظارت شوند باید بوجود آید و دید تجاری نسبت به بانک‌ها باید برداشته شود.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: