۲۳ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۲۷

چرا اروپایی‌ها به دنبال اجرای توافق پاریس در ایران هستند؟! +فیلم

بسیاری از کارشناسان معتقدند که تصویب توافق پاریس در مجلس بدون بررسی کارشناسانه سند تعهدات کشور­ (INDC) تبعات سنگینی بر پیکره اقتصاد کشور وارد خواهد کرد؛ زیرا بر اساس این توافق‌نامه، استفاده از مزیت ملی کشور، یعنی نفت و گاز آن‌هم در شرایطی که عمده صنایع کشور بر پایه صنایع انرژی‌بر است، محدود می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، در جریان بیست و یکمین کنوانسیون تغییر اقلیم سازمان ملل متحد که در شهر پاریس برگزار شد، سندی به تصویب رسید که به توافق پاریس (موافقت نامه آب و هوایی پاریس) شهرت یافت. بر اساس این سند بین‌المللی، دی‌اکسید کربن مهم‌ترین عامل گرمایش کره‌ی زمین معرفی شده است و از کشورهای عضو موافقت‌نامه درخواست شده تا با ارائه برنامه‌های مشارکت ملی (NDC) به دنبال کاهش انتشار دی‌اکسید کربن باشند.

هدف نهایی این سند بین­المللی ممانعت از افزایش دو درجه ای دمای کره­ زمین معرفی شده است. این توافقنامه پس از مذاکراتی که میان نمایندگان ۱۹۵ کشور جهان در پاریس انجام گرفت و در تاریخ۳۰ آذرماه ۱۳۹۴ به تصویب رسید. پس از آن محمدجواد ظریف در تاریخ ۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ با حضور در مراسم امضای توافقنامه تغییرات آب و هوایی پاریس که در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار شد، به نمایندگی از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران، این توافقنامه را امضا کرد.

در تاریخ ۲۳/۸/۱۳۹۵ کلیات و جزییات توافق‌نامه مذکور به تصویب نمایندگان رسید. شورای نگهبان با بررسی لایحه پیوستن ایران به موافقت­نامه پاریس به دلیل اشکالات ظاهری، لایحه مذکور را دوباره به مجلس شورای اسلامی عودت داد.

موافقت‌نامه تغییر اقلیم پارس و تبعات سنگین اقتصادی آن

بسیاری از کارشناسان معتقدند که در شرایط فعلی، تصویب دوباره موافقت­نامه پاریس در مجلس بدون بررسی کارشناسانه سند تعهدات کشور­(INDC) تبعات سنگینی بر پیکره اقتصاد کشور وارد خواهد کرد؛ زیرا محدودیت در استفاده از مزیت ملی، یعنی نفت و گاز آن‌هم در شرایطی که عمده صنایع کشور بر پایه صنایع انرژی بر است می­تواند تبعات جبران‌ناپذیری بر آینده اقتصاد کشور داشته باشد.

در کلیپ زیر با برخی از زوایای پنهان موافقت‌نامه تغییر اقلیمی پاریس آشنا می‌شود.

برای مشاهده کلیپ، اینجا را کلیک کنید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: